Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Buna dimineata dragelor ,

si eu sunt aici, va citesc in ficare zi insa nu prea avem ce raporta .

am fost la dr ne-a recoltata analize ( sa speram ca streptococul a disparut, desi ... ) in rest bine, ne-a dat fier, imi este frica sa nu ma constip, am inteles ca ajuta sa pap si mai multe fructe si eventual sa iau decta 1 la 2 zile?

apoi am mai intrabat de greutatatea lui bebe si a zis ca avem un ursulet si dc creste in ritmul asta ajungem la 4 kg ... eh asta este .. sanatosi sa fim.

in rest celebrele dureri de oase, arsuri, respiratie ingreunata etc . Dar este bine acasa .

Am pus si eu niste pozi pe picasa .

lillyas pe mine m-a chemat dr la 34,35 sapt, mi-am facut programare in sapt 35 ca sapt 34 este cea un 1 mai

duduta190578 sanatate multa

raluca1109

Elyana bafta cu caruciorul

Hellie pupam sa fie totul bine

vergeturi bifez pe sub sani albe si rosii pe aripioare la burtica dar asta este ...

Miche buburuza o sa stea bine mersi la caldurica

Va pup pe toate sa avem o zi frumoasa si insorita

30 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Buna dimineata!

Am avut in dimineata asta ce-a mai oribila priza de sange ever, si culmea facuta de un roman am eu o fobie cu acele, sunt terminata cand le vad, dar asta m-a chinuit ca pe hotii de cai, si m-a sangerat pana la coate, data viitoare nu ma mai prinde, i-am si spus ca daca le face si la altii asa sigur nu face multi purici pe aici.
Elyana m-ai omorat cu visul tau
Cita_Ralu eu cu fierul iau o pastila dimineata si seara bag una de magneziu si vad ca la mine functioneaza, inca nu m-am constipat, eu nu prea pot manca fructe asa natur, doar compot din cauza stomacului, dar in schimb bag zilnic o portie de tarate fie in amestec cu musli si lapte fie cu iaurt, poate te ajuta si pe tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Buna, fetele. Raportez stare buna, renuntat la ginypral, ieri doar un nospa, azi cand ma laudam au fost cateva contractii si am luat nospa cu magneziu.
Pana la urma, am mers cu taxiul la munca, program redus si rasfat, ca nu mai am mult. Ma va ajuta mai tarziu, fac deja planuri de investigatii pentru bebe sa fiu sigura ca e ok cu rinichii, inca l-au gasit cu dilatatii pielocaliceale, dar nu mari.
Tot nu stiu daca va fi naturala sau cezariana, insa am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea. Important e sa nu sufere la nastere, adica sa nu fie suferinta fetala si alte cosmaruri. Daca e sa am cosmaruri, eu asta visez: ca umblu cu bebe pe la doctori disperata. Sau ca imi este luat din diverse motive de langa mine.
Emotiile astea dinainte de nastere sunt normale, imi amintesc la examenele grele, daca nu ma stresam la timp, daca nu cantaream optiunile, sansele, daca nu citeam si ma pregateam in disperare, eram atat de stresata atunci, ca nu dadeam randament nici cat invatasem.
Raluca, dupa calculul meu, ai trecut de 38 saptamani. te asteptam sa ne tii la curent.
Flafi, sa luati decizia buna!
Sunt mai multe fete care nu au intrat demult, sper sa ne dea vesti bune la un moment dat.
34+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna ziua!

Greu cu timpul asta de citit reusesc sa va citesc de pe telefon cand il adorm pe Matei, dar cu scrisul e mai greu.

Ieri am fost si eu la control - bebe este bine, are 1.850 kg, iar data probabila a operatiei a ramas tot 1 iunie. Eu stau putin in cumpana cu aceasta data - oare e frumos sa te nasti pe 1 iunie, de ziua copilului?
Mi-a dat de facut si ultimele analize si controlul preanestezic,plus ca trebuie sa iau si fier, si vitamina C, pe langa vitamine.

Iris, imi pare rau pt ce a patit dr. tau, iti tin pumnii sa fie totul bine si sa nasti cu ea. Si eu am avut aceeasi problema, asa ca ieri am intrebat-o de 2 ori daca o sa fie cand nasc eu si mi-a garantat ca da, sper, pt confortul meu psihic, asa sa fie.

Vio, cum a fost la control?


_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

cita_ralu, si eu am intrebat-o pe dr in legatura cu constipatia generata de fier, mai ales ca eu sunt patita de la prima sarcina, si mi-a zis sa mananc: gratar, de 2 ori pe saptamana - ficatei, spanac.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Buna!

M-a sunat o prietena ca au nevoie pentru o inregistrare (care va avea loc maine cam pe la ora 17, nu stiu inca locatia) la emisiunea Totul despre mame de o gravida/mamica pentru a pune o intrebare legata de drepturile gravidelor/mamicilor unui avocat.
Daca vrea careva, puteti sa imi lasati pana diseara un mesaj, va rog.
Eu ma voi duce, imi este prietena si era disperata. Acum trebuie sa ma gandesc la intrebare, daca nu imi vine vreo idee, a zis ca imi face chiar ea intrebarea.


So anyone?


Raluca


S 37+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Dragelor,

multumesc pentru raspunsurile legate de fier, eu nu am probleme cu constipatia, sunt chiar in extrema celalata dar mi-e o frica de mor de constipatie

mie dr mi-a zis sa iau dupa masa fara lactate, cam greu la mine masa fara lactate dar va trebui

Simcri, eu iau magneb6, merge? sau tu zici de magneziu simplu? asa nici eu nu prea pot papa multe fructe crude (eu inainte sa fiu gravi mancam un fruct pe sapt acum cu chiu cu vai ajung la 1,2 pe zi, dar nu chiar ijn fiecare zi )

30 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Da, Raluca. In afara de cazurile specifice fiecarei mamici, de mult-discutatul caz de PFA, nu inteleg din punct de vedere al actelor de ce ma obliga sa cer adeverinta de la un fost loc de munca, pentru CIC-iar la modul general: SA UMBLU DUPA ATATEA HARTII,ca sa demonstrez ultimele 12 luni lucrate, cand ar putea sa ceara fisa fiscala, sau chiar sa aiba infomatia direct, odata ce cartile de munca sunt electronice. Pentru mine e ilogic. Si cu intarzierile de plata am o problema. Nu am vazut coada la dosare, nu inteleg ce se re-verifica de se intarzie plata concediului ingrijire copil- iar, ilogic. Insa legal, se pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Neata la amiaza!
Semnez si eu rapid condica sa nu cumva sa-si aminteasca cineva de mine si sa ma puna absenta nemotivat pe motiv de neavut timp de scris... ca si Doina si alte fete... citesc de pe telefon dar sa mai si raspund de pe el - e prea mult.

Suntem inca bine, in formula completa, chiar daca am primit ieri remarca de la dr de familie ca "mi s-a lasat burtica!".
Sunt nerabdatoare sa nasc, dar in acelasi timp mi-as dori sa mai stea cateva zile - o saptamana, sa apucam sa ne si mutam in casuta noua. Pe de alta parte ma gandesc ca are deja cateva kg bune si cu cat sta mai mult cu atat... "poarta de iesire" va avea mai mult de suferit. Apoi ma gandesc la Patrick ca mi se face dor de el numai la gandul ca voi fi plecata, ce va face, cum va fi... ce mai: ganduri si dileme de graviduta!

Am vazut ca ati scris de Candida. Cred ca o bifez si eu ca ma tot "lupt" cu secretii cantitative, mancarimi si usturimi in unele zile dar pe care "le-am linistit" cu spalaturile cu bicarbonat si chiar si cu iaurt natural. Pe mine m-au ajutat ce sa zic...
O sa merg luni la control si atunci imi va face probabil si ceva analize sa vedem daca si ce iese.

Doina (ca de tine imi amintesc ca te-am citit acum) mie mi se pare o zi speciala 1 iunie ca oricum sa fim seriosi... cadou de 1 iunie primesti in general doar de la parinti. Si chiar daca ai muta data cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu (ca doar n-o s-o muti cu 2 saptamani!) nu mi se pare nici o diferenta. Parerea mea...

Gata cu somnul strumfului asa ca "mai vorbim"! Un weekend frumos si linistit va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Cita_Ralu eu iau magneziu simplu pentru ca separat iau un complex de b-uri, asa ca merge si magneB6, cu laptele si fierul chestia e sa fie la 2 ore distanta nu in acelasi timp, adica dimineata iti mananci portia de lactate si pe la 10 bagi fier si ai rezolvat problema.

Mergi la inceput