Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Flafi, ii numerotezi...si asa e fff greu sa gasesti 69 de nume!

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Heeeey, am o intrebare pt cine se pricepe

Cum se impaca prenatalul cu sarbatorile legale? Gen, eu intru in prenatal pe 22 aprilie si o sa mi-l dea pana 30 aprilie. Pentru luna mai, ramane 1 mai liber normal si imi da prenatal de pe 2 mai saaau prenatalul nu poate fi intrerupt?

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Sunt zile calendaristice..nu au treaba cu zilele lucratoare..asa ca o sa fie luna intreaga..1 mai-31 mai.


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Multam! "calendaristice", notat

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

venim si noi sa ne mai bagam in seama, ati avut ceva spor la vorba de cand nu ne-am mai "vazut"

cu candida eu am o relatie fidela pe tot parcursul sarcinii, am luat o pastila flucomidan( sper sa nu-i gresesc denumirea) ptr ca nu mai puteam( mancarimi si usturimi) si leacurile naturale nu au dovedit-o. De atunci nu am scapat decat de simptome nu si de cauza dar mi-a spus doctorita ca nici nu va disparea. Hellie, din ce am citit eu tampoanele zilnice favorizeaza aparitia ei, desi e un cerc vicios ca fara ele ar fi imposibil.

am trecut cu bine si de morfologia de trimestrul 3, analizele au iesit la valori normale in sarcina, nu stau sa investighez daca medicii imi spun ca este bine, nu vreau sa ma panichez. Erau niste valori mai mari sau unele mai mici dar am primit clasicul raspuns.

Am o bebitza de 2400 g care nu sta la poze, are numai maini si picioare pe fata si eu nu o pot vedea, sa imi dau seama cu cine seamana, as zice acum ca e un alien. Mai avem rabdare un pic si o vedem in toata splendoarea, se pare ca va veni mai devreme dupa pronosticurile medicilor.

Va



32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Criulica, bravo pentru rezultate! Si mai ales bravo ca nu te alarmezo-panichezi la analize.

Pe mine ma ingrijoreaza Miche. Pe unde esti/ce faci?

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

criulica, si eu am patit la fel cu bebeii, numai maini, talpi si funduletzul acum spre final am prins un bebe, dar la celalalt sigur nu voi vedea nimic pana la nastere. Inca nu stiu daca seamana sau nu

Abia astept sa aflu si eu sigur daca intr-adevar e o singura placenta sau doua. Noi am mers pe ideea ca e una singura. Insa o alta doctorita mi-a zis ca se dezvolta prea uniform amandoi si ca probabil sunt doua si de aia nu e cearta pe "mancare"

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Vicky candida tot apare si dispare, daca nu sunt simptome eu as zice sa nu iei nimic acum, dar inainte de nastere daca nasterea e normala ar fi bine sa faci tratamentul ca sa previi ca bebita sa o contacteze, pana una alta baga spalaturi cu apa cu bicarbonat si poti sa incerci un pic si in homeopatie Monilia Albicans 9ch + Mercurius solubilis 9ch + Sepia 9ch 3 granules de chaque 3x par jour, asta intr-o varianta sau candida albicans 7 CH et mercuris solubilis 9CH : 5 granules de chaque 2 fois par jour 7 jours apoi candida albicans 15CH et sepia 15CH : une dose de chaque, une fois par semaine, 3 mois. In plus poti baga niste Probiolog ca sa refaci flora si poti utiliza si ovule cu Calendula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Elyana si eu stiu ca ti se va da concediu de pe 1 pe 31,05, numai ca zilele libere de la stat cica nu se platesc in prenatal - pentru luna mai ar fi data de 1 si cea de 6 (a doua zi de Paste).
Eu sunt suparata foc. Azi am auzit un zvon cum ca ginecoloaga mea ar fi internata in spital ca urmare a unui accident cerebral.
Normal, luni trebuia sa merg la primul control in maternitate si ....sunt varza in cap. Maine oricum merg dupa ora 15 la maternitate sa discut cu o prietena asistenta despre ce bomboane se dau si cui si in felul asta sper sa aflu ce mai e nou legat de dr-ita mea. Sincer nu as da-o pe niciun alt medic din oras, dar....eu totusi sper sa fie ceva usor prin ceea ce a trecut ea si sa fie apta pana cand ajung la momentul nasterii.

va pup pe toate si ...multumim de capitolul nou.

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Simcri, am inteles, dar ce inseamna inainte de nastere, avand in vedere ca nasc natural si sambata fac 37s? Vad ca tratamentul ala e vax albina daca l-am facut si 3 saptamani mai tarziu aveam iar??? O sa fac si spalaturile cu bicarbonat. In plus eu la doc nu mai ma duc pana pe 7 mai (daca nu nasc pana atunci).
Ce ma seaca toata istoria asta de nu va spun. In afara de asta nu am nimic.

Criulica, bravo pentru rezultate! La Maya imi tot ziceau ca o sa vina mai devreme, ca era ff jos, aiurea, a stat 40s :).

Iris, sper sa nu fie nimic grav cu doctorita ta.


Vicky, Printzesone and BB (36+)


Mergi la inceput