Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ANGELIQUE Stefanut mananca bine,linisteste-te.la controlul.de 4 luni ne-a zis sa ii maresc cantitatea de lapte.dar fiecare bebe are ritmul lui.ii ofer la.fiecare masa 150 dardin 6-7 mese cam la 3 imi bea tot biberonul.in rest ramane exact 30 de ml.important e sa se faca bine.te-a uns pe suflet cand l-ai vazut cum rade,asa-i? Un mare luptator ai tu acolo.
Fiecare mamica face cum crede ea ca e mai bine pentru puiul ei.fiecare cu piticii ei...ai mei s einmultesc...intre un fruct si sucul acestuia e mai bine fructul facut piure si adugat lapte sau apa.pentru ca sucul contine mult zahar,in timp ce oferindu-i fructul intreg fibrele mai absorb din zahar. Eu de 9ani nu consum fructele ca desert,ci ca gustare.ingreuneaza digestia daca le consumi imediat dupa mancare.asa o sa fac si cu IRina.o s ai le ofer la gustarea de dimineata sau dupa-masa. Culactatele o sa fie mai complicat ca nu am o sursa buna de unde s aiau si sa stiu ce iau.asa ca ma gandesc.magazinele bio lapte si sa ii fac eu branza si iaurt.asta pana primeste la gradi iaurt danone....va povestesc cu alta.ocazie cum a fost la sedinta la gradi,unde o sa o inscriem si speram s aprindem loc.o adevarata filozofie....ah si pas la laptele de vaca....eu am avut mari. Probleme de calciu,4 operatii la ligamentele d ela genunchi...
Hai ca mai vorbim.va pup....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Da Bioana m a uns pe suflet gagalicea mea micuta.Of Bioana cred ca tare obositor este sa mergi si la munca si sa ai si bebel.
Lacramioara este la fel ca tine,eu va admir sincer.Cand e copilul mai mare e altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Stefanut a dormit mai mult azi, reprize de cate o ora,o ora jumatate, nu a mai dormit asa de mult asa ca eu bantui pe aici ca treaba ce o mai aveam am terminat-o,am pus si poze pe picassa.Ce mai am fost foarte vrednica astazi

In alta ordine de idei de-abia astept sa incepem si noi diversificarea,o sa intreb si eu dr.ce si cum luni caci mi-a zis ca odata intrat pe lapte praf vom incepe cu papica de la 5 luni.Am tot cautat si eu informatii insa la noi nu e nimic batut in cuie,eu nu pot incepe cu ce doresc asa ca ma las in grija dr.

Fetelor voi apa pentru biberon o fierbeti pe loc sau o mai pastrati in termos peste zi.Noaptea o tin in termos insa ziua habar nu am cum sa procedez.Iertati-ma daca sunt pisaloaga insa habar nu am cum sa fac sa fie bine,eu ma gandeam ca la cat laptic am nu o sa fie nevoie de lapte praf.Stiu ca s-a mai vorbit insa cum nu ma interesa prea mult nu am retinut.

Va pup,fug ca s-a trezit minunea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Salutare fetele!!

Anglique, eu la C faceam LP cu apa Dorna sa BVucovina direct din sticla.eu am si un incalzitor de biberoane si noaptea aveam pregatita apa in bibe, apasam pe buton si in 2-3 min era gata.Cu cantitate de LP eu una zic ca fiecare copil in felul lui, al meu baga la 4 luni cam 300ml de ne aduseses la disperare de cat manca.nu exagerez dar cand avea o sapt Cristi manca 90-100ml...asa ca noi am inceput repede diversificarea.
Pya, te asteapta vremuri agitate...asa facea si al meu si la 9luni jumate a plecast in picioare dupa catel si la 11 luni hoinarea pe scari ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Haha, primul succes cu Babylove!!! Desi a facut cat sa inece 2-3 sate, continutul mult temut nu s-a mai aventurat printre hainute, asternuturi, scoica, balansoar, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, e un scump Stefanut! Te inteleg ca esti nedumerita cu lp...pe mine dr ma intreaba la fiecare vizita : inca mai alaptati??? Pai daca nu as fi alaptat, de unde sa stiu ce/cat sa-i dau copilului...n-as fi intrebat-o pe ea???

Laurika, deja sunt vremuri agitate...isi perfectioneaza tehnica asta pe zi ce trece tot mai mult...stiu ca poate pare greu de crezut, dar el din pozitia pe burtica sare (la propriu!) in genunchi si incepe sa-si faca elan si se arunca pe burtica, si tot asa pana ajunge la lucrul pe care l-a ochit. Baga tot in gura, tot ce prinde, mai nou imi da pupici umezi pe barbie, imi da ochelarii jos (si e nasol, caci chiar trebuie sa-i port si in casa, asa ca mai mereu e cu mana pe ei, cred c-o sa-mi pun lentil de contact). Am citit undeva ca fiecare ora petrecuta pe burtica grabeste mersul cu 3,5 zile...Pai in cazul asta, o va lua la talpasita ft rapid, caci el e fan stat pe burtica de pe la 2,5 luni, si ar sta toata ziulica asa!
Ai vostri stau la schimbat/dezbracat/imbracat? CAci viermusul meu zici ca are piper, nu sta o clipa. Si acum...e 22:15 si tati se chinuie sa-l adoarma...Merg sa-l preiau, ca nu reuseste.
, weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!
Aseara nu v-am mai citit, am adormit...
Ary, ti-a raspuns Cellena. Eu ii voi da cereale integrale lui Luci cand ii voi da, mai tarziu, pentru ca sunt de acord ca au si ele rolul lor
Si eu am aceeasi teorie despre fier si calciu
Dana, Luci sta in mei tai cam cand are el chef. Daca nu-i convine ca iesim afara nu sta in nimic, decat in brate. Nu l-am fraierit cu mei tau-ul
Cellena, si eu stiu acelsi lucru ca si Dana, ca laptele de vaca nu e ok pt om, desi cam toti am crescut cu el...
Laurika, i-as fi amestecat, dar n-am mai avut avocado si l-am lasat deocamdata doar cu marul, pentru ca am introdus si supa de legume, care ii place mai mult decat marul
Peste cateva zile mai vad ce si cum
Pyao, eu in locul tau nu i-as da lui Victor cereale prea curand, ci numai dupa 6 luni fructe si legume
Apropo de laptele de dihor... de unde facem rost de el? :)))))
Luci sta la schimbat, ii place muuult la dezbracat (e barbat ), la schimbat de scutecel se rasuceste de abia apuc sa i-l pun.
Angi, am inteles, deci nu banana inca
Despre borcanase nu stiu ce sa zic, nu i-as da...
Popeasco, cum sa moara puii de o zi daca le dai sa manance malai cu apa, sau ce s-o mai da acum? N-ai o sursa de incredere, mama, soacra, vreo matusa de unde sa iei pui mici mici...?
Daca as avea cum si eu as creste pui si as avea gradina
Angelique, noi folosim Bucovina, pe care o fierb. Acum ii dau supliment doar seara, pana acum fierbeam mai multa si o pastram in ibricelul lui (in care a fiert), acoperita.
Oricum, Luci baga toate alea in gura si eu fierb apa... ca tot vorbeam de pitici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, apa plata nu se fierbe. Ori folosesti apa de la robinet, fiarta si racita, ori apa plata asa cum e ea.
Iti spun pe scurt ca apa plata are un continut si-asa ridicat de saruri, iar prin fierbere creste concentratia si nu e deloc ok pt rinichii bebeilor.
N-am timp sa caut linkuri acum. Revin mai tarziu daca e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Si noi tot apa plata folosom.si cum spunea si CELLENA nu se fierbe. Irina practica mersul cu spatele la drzbracat si imbracat.se ridica pe calcaiei si impinge din fundic si inainteaza.si eu dupa ea...tot asa pana o termin de imbracat...si se amuza nu gluma..
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Angelique, Nicholas a sarit de 8 kg si el mananca, in general 80-90 ml la o masa, dar au fost si zile in care a vrut numai 50ml..La inceput ma ingrijoram, insa sunt convinsa ca el ia cat are nevoie pentru ca ii merge bine si e vesel si multumit si plin de energie,si cu siguranta la fel face si Stefanut, ia cat ii trebuie.Numarate pe degete, in tot acest timp, numai de 3 ori mi-a mancat 120 ml,si asta pentru ca eram pe drumuri si nu mai era nimic in bibe si trecuse de mult timp ora de papa.. Asa ca stai linistita.
Cu apa, cum au zis fetele- si am citit ca in Ro este o apa de bebelusi, speciala, de la Humanna, parca.Noi ii luam apa speciala de bebelusi si am de gand sa ii dau de asta pana la 6 luni. Eu doar o incalzesc putin, in ibricelul lui, nu ii place laptele rece.Termosul mi se pare o solutie buna pentru noapte si pentru cand sunteti plecati la drum, mai ales ca nu exista incalzitor de bibe in masina..
Weekend placut si sanatate multa, mami!

Aseara am scris un mesaj a la long si cand i-am dat sent mi-a spus ca nu m-am logat, am fost super "incantata".
Nu mai reiau tot, spun scurt.Dupa tenatativele esuate si vomate de cereale, ieri i-am fiert o para, in aburi, si i-am dat aproape un sfert, pure amestecat cu laptic.NU va imaginati reactia lui Nicholas, regret ca nu am avut cum sa il filmez! chiuia, tragea castronelul spre el, avea gura deschisa ca pelicanul, cat casa, ma lua cu amandoua manutele de mana si isi ducea lingurita in gura, plescaia fericit, inghitea si iar deschidea gura cat casa!! daca era dupa el, papa tot, dar i-am dat putin, ca sa vad eu ce reactie are.Toate ok, plus ca am citit ca para e f usoara si buna pt digestie si ca ajuta si bebelusii cu reflux.NU a avut nici o problema cu kk, nici vorba, totul normal.Azi i-am dat 3 linguri de supica facuta dintr-un morcov si un pastarnac si o frunzulita de patrunjel, ca nu am gasit radacina de patrunjel.A papat multumit, nu aceeasi reactie ca ieri, dar a luat tot fara probleme si mai vroia.Maine ii dau 5 lingurite si tot asa pana ajungem la pureul de legume.

Brusc aseara am hotarat ca nu mai vreau sa citesc un milion de site-uri, ca fiecare copil are felul lui si ritmul lui si peste tot sunt pareri care se bat cap in cap,asa ca o sa ii dau eu cum simt, in fc de reactiile si acceptarile lui.Ce am sa respect vor fi perioadele in care am voie sa introduc anumite alimente; banana si eu stiu ca ei nu o pot digera, si apar firisoare negre in kk (sa nu credeti ca e sange)- si se da numai dupa 8 luni.Bune pt inceput, f bune:para, mar, piersica,dovleac dulce copt, cartof dulce, avocado,morcov,pastarnac,papaya si bineinteles supica de legume..Asta intre 4-6 luni..

e aproape weekend si cand ma uit afara imi vine sa inchid ochii, ninge de zici ca vine Craciunul, incredibil!In fine.
Aveti grija de voi, de bebei -si sa aveti un weekend senin si frumos!
Va pup, dragelor!

Mergi la inceput