fier de calcat sau statie?

fier de calcat sau statie? | Autor: lore.d

Link direct la acest mesaj

pentru ca fierul de calcat tocmai s-a stricat trebuie sa-mi iau altul. nu stiu ce sa aleg: alt fier de calcat (ce marca?) sau statie de calcat? am inteles ca statia ar fi mai buna. dar e si mai scumpa. voi ce aveti? ce fel de talpa e mai buna?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

daca o sa dai cautare pe forum, o sa gasesti diverse discutii pe aceasta tema.
In principiu, Tefalul este cel mai recomandat fier de calcat. Tefal am si eu.
In ceea ce priveste statia.....m-ar tenta si pe mine insa e destul de scumpa.Sa vedem ce spun si alte fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Depinde cat ai de calcat .Eu spal in medie cam 2 masini pe zi si am masina de 7 kg,asa ca pt mine statia e mai buna deoarece de la fierul de calcat am deja bataturi in palma si basici la degete.Fierul de calcat are tancul de apa pe el,statia il are separat,asa ca fierul e mai greu,statia mai usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am de vreo 6 ani statie de calcat. Nici nu imi imaginez cum am putut trai fara ea inainte. Am avut o DeLonghi care a tinut vreo 5 ani si acum am un Siemens. Cantitatea de abur e mult mai mare decat la un fier de calcat normal si pot calca mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Eu am de vreo 6 ani statie de calcat. Nici nu imi imaginez cum am putut trai fara ea inainte. Am avut o DeLonghi care a tinut vreo 5 ani si acum am un Siemens. Cantitatea de abur e mult mai mare decat la un fier de calcat normal si pot calca mai repede.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Huh? Ce e aia statie de calcat? Eu am un fier normal plus Wäschemangel. Dar sigur nu suna a statia de care ziceti voi, ca mangelul meu are vreo 70 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore.d spune:

cred ca imi voi lua statie pana la urma, chiar daca e mai scumpa. sper sa calce mai bine si mai repede camasile sotului(avand in vedere ca am si 10 camasi o data de calcat). m-am uitat pe cateva site-uri si am vazut ca cele mai multe sunt de la tefal, philips si bosch. delongi sau siemens nu am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Huh? Ce e aia statie de calcat? Eu am un fier normal plus Wäschemangel. Dar sigur nu suna a statia de care ziceti voi, ca mangelul meu are vreo 70 kg.



Madame , zum Beispiel
www.google.de/search?hl=de&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1600&bih=775&q=b%C3%BCgelstation&oq=b%C3%BCgelstation&gs_l=img.12...0.0.0.2834.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1ac..8.img.ctF2_wUh4FA" target="_blank">Imagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore.d spune:

aseara am fost si am cumparat o statie de calcat philips. nu am incercat-o inca dar diseara am program de calcat. sunt tare curioasa cum e. sper sa fie o diferenta semnificativa fata de un fier obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Huh? Ce e aia statie de calcat? Eu am un fier normal plus Wäschemangel. Dar sigur nu suna a statia de care ziceti voi, ca mangelul meu are vreo 70 kg.



Madame , zum Beispiel
www.google.de/search?hl=de&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1600&bih=775&q=b%C3%BCgelstation&oq=b%C3%BCgelstation&gs_l=img.12...0.0.0.2834.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1ac..8.img.ctF2_wUh4FA" target="_blank">Imagini

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Aha! Si ziceti ca sunt mai usoare? Dar unde naiba pui statis, pe jos? Le-am tot vazut si eu prin magazine dar cum inca nu mi se stricase fierul nu m-a preocupat problema. Calca mai repede? Cam cit de repede calca o camasa? Ca eu cam numai camasi calc cu fierul, restul le dau prin presa. Mie o camasa imi ia cam 5 minute. Se poate mai repede (desi nu stiu cit de rapid sa mearga mina)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Repede in sensul ca in loc sa dai de 2 ori in acelasi loc cu fierul de calcat,dai o data cu statia.

Sunt mult mai usoare la mana caci ele au rezervorul de apa in magaoaia de jos nu in mana ta.

Da,eu cand iau cate o pauza (cam la o ora) o pun jos,in rest o tin pe masa vertical ca si pe un fier de calcat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Andra, pe masa de calcat, are loc, nu se darima cu magaoaia?

Hai ca amu sunt curioasa, ma uit dupa un fier nou, nu-s normala. Si intre timp am mormane de rufe care stau in uscatorie sa le calc. Mormane, nici nu va imaginati, ar trebui sa le fac o poza, nici nu pot sa intru in camera de ele

Mergi la inceput