Intrebare cu interes

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc de idei. Sunt multe variante, eu vreau punctual board games. Si voiam sa stiu daca mai exista interes pentru asta, eu mai vad pustii in parc jucand asta, rar de tot, intinsi pe cate o banca.
Mai astept raspunsuri, e important feedbackul vostru, mai ales mame de copii cu varsta in zona mea de interes. Dar nu le exclud nici pe celelalte, doar ca nu e relevant ce vrem noi ca mame pentru ei, ci ce vor ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Dintr-o anume experienta de-a mea cu jocurile de societate, destul de relevanta, zic eu, se solicita foarte mult si des jocuri de familie, versatile si care se pot juca mult si bine, la care nu te plictisesti, precum la Nu te supara,frate!, sa zicem, unde te tot rotesti pe plansa si aduni aceiasi 4 pioni, la care doar culoarea mai difera.
Parintii cumpara Carcassonne si extensiile, Ligretto, Tick Tack Bummm, jocuri Zoch ( Villa Paletti, Gainusa buclucasa si altele), jocul Activity de la Piatnik (sunt mai multe, pe grade de dificultate), Zooloretto samd - interesant e ca parintii nu sunt interesati doar de jocuri care se pot juca in limba romana, ci si in germana, engleza, tocmai pentru exersarea vocabularului prin intermediul jocului.

Eu zic ca ar merge asa un centru si s-ar putea sa fii surprinsa, sa nu vina doar adolescenti, ci si parintii lor, care sa participe la jocuri. Lucru de dorit, de altfel! ca mai avem si noi de recuperat niste fragmente de copilarie tarzie :)) si se construieste si altfel relatia cu copilul din dotare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu stiu cum este dupa 15 ani cand intra la liceu, dar perioada 12-15 ani, la care suntem noi acum, nu se prea petrece in club. Cand ies afara este mai mult o alergatura, bat tot cartierul, se mai dau intr-un leagan, stau o jumatate de ora pe o banca, apoi se muta in alt parc pe alta banca, mai dau o raita prin magazine, ba ies cu rolele, ba cu bicicletele, mai joaca o carte.
Ce vreau sa spun ca la varsta asta sunt intr-o frenezie, nu au rabdare sa joace jocuri de societate, cel putin copiii cu care vine fiimiu in contact.

De la parintii cu copii la liceu am inteles ca atunci incepe o alta perioada, dar nu pot vorbi din experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Nu stiu cum este dupa 15 ani cand intra la liceu, dar perioada 12-15 ani, la care suntem noi acum, nu se prea petrece in club. Cand ies afara este mai mult o alergatura, bat tot cartierul, se mai dau intr-un leagan, stau o jumatate de ora pe o banca, apoi se muta in alt parc pe alta banca, mai dau o raita prin magazine, ba ies cu rolele, ba cu bicicletele, mai joaca o carte.
Ce vreau sa spun ca la varsta asta sunt intr-o frenezie, nu au rabdare sa joace jocuri de societate, cel putin copiii cu care vine fiimiu in contact.


Pai si jocurile cu carti sunt tot jocuri de societate. Si nu cred ca un asemenea club ar fi gandit ca un afterschool, sa stai acolo pana seara, ci cu frecventa redusa, cand si cand mergi pentru o ora-doua sa joci jocuri de masa pe care nu le ai acasa, nu ti le permiti( ca unele costa in jur de 100 lei bucata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mi-am intrebat fata de 13 ani acum si mi-a spus ca ea nu a auzit nici un coleg de-al ei (si sunt 18 baieti in clasa) ca ar juca altceva decat fotbal sau jocuri pe calculator, ipod,m iphone. Baiatul prietenei mele in tara (13 ani) la fel...Eu personal cred ca pt baieti acest club sau ce se vrea a fi nu e o mare sfariiala. Poate pt fete, desi si aici am ceva dubii. Eu nu o vad pe fii-mea ducindu-se sa joace diverse jocuri de societate intr-un club. Prefera sa se vada cu colegele.

Edit: ca sa spun raspunsul fetei: Mai bine le ia 2 porti si o minge de fotbal! Sigur ar avea succes asa! Cine vine la club sa joace jocuri de societate?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Filofteia, ai punctat perfect viata lui fi-miu si a prietenilor de la bloc, exact asta face si gasca lor, suna de 3 ori pe seara la interfon sa isi ia mingea, cartile sau bicicleta functie de ce hotaraste grupul ad.hoc. Cheile nu le ia ca il incurca in buzunar cand joaca fotbal.

Eleni, chiar as vrea sa gasesti ceva atractiv sa avem o alta optiune insa nu cred ca o activitate statica e solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Julia ai inteles ce vreau. Credeam ca nu sunt eu clara. Si da, cred ca si parintii ar vrea.
Optiunea de batut cartierul cu role si bicicleta e perfecta. Si fotbal e minunat. Buba e la cei care stau la scara blocului degeaba oreee in sir. Degeaba, pe gard. Nu am parte de parintii de copii din aia?
Ma gandeam sa fie un loc fain, unde sambata de exemplu de la 2 la 4, cand e prea cald sa stai afara (vara) sau nu e fain ca nu e lume pe strada, ca dupa ora 6... sa vii sa stai a la legere si sa joci un remy. Sa nu fie acasa, ca nu mai e cool acasa sau poate nu e loc...
Keep shooting, macar ma lamuresc inainte sa bagam bani in distractia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Bucurestiul e foarte ofertant, are cluburi de dans, de pictura, de street dance, de fotografie, de karaoke chiar. Are si de sah, dar un fel de curs.
Nu am gasit un loc de socializat... cu jocuri din astea fie ieftine si usurele, gen remy, scrabble, carti (whist de exemplu)... sau jocuri scumpe, pe care le cumperi cu un efort (1, maxim 2, dar daca se plictiseste de ele nu-i mai iei altele - Colonistii... sunt multe de felul asta).
Stiu ca e greu sa lupt cu gadgeturile, dar il vad pe nepotul meu, care nu mai stie sa vorbeasca, sa se poarte in societate... era asa un copil comunicativ si a dat adolescenta peste el si nu stie ce sa faca.
Helbi, cand sta fiica ta cu fetele, ce face? Vorbesc... cat sa vorbesti, si mai ales ce? Eu adolescenta pierdeam ore in sir stand degeaba in scara blocului, unii langa altii, fara sa facem mai nimic, doar sa nu mergem in casa. Vara mai jucam frunza de exemplu, sau tenis cu piciorul... dar in rest nimic.
Dar tot am nevoie sa fiu trezita la realitate ca mi-e clar ca nu e deloc ca mine, asa ca va rog, dati in mine cu experiente (pre)adolescentine. In mintea mea jocurile astea te invata niste lucruri, au niste beneficii clare, cunosti oameni noi, inveti sa le citesti caractarele, inveti sa gandesti big picture...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eleni, in primul rind, la clubul asta care tu vrei sa-l infiintezi, se va plati ceva? Sau e intrare gratis? Sincer, nu stiu citi adolescenti intre 12-15 ani ar plati sa joaca carti sau jocuri de societate?

In al doilea rind, fiica mea nu are atita timp liber. 3 zile din 5 are ore pina de la 7.45-15.00 Pina ajunge acasa si maninca se face ora 16, iar la 17 pleaca la tenis sau inot. In acea ora ramasa libera isi face lectiile. Simbata dupa amiaza de la 13-19 are scoala romaneasca. Timp sa se vada cu fetele in timpul sapt nu este. Cind totusi se vad deseneaza (au caiete de la Top Model) si apoi fac prezentari de moda. In timpul asta vorbesc! Au facut de ex. singure o casa de papusi si au si mobilat-o, asta insemnind ca singure au facut pat, aragaz, frigider, etc. Le place sa bricoleze. Cind si cind se joaca Wii, remy sau Das Speil des Lebens (dar asta cred ca se intimpla odata pe semestru, din lipsa de timp). Cit inca mai e deschis patinuarul, mai merge impreuna uc o prietena citeva ore acolo. Au timo sa vorbeasca, dar sa faca si sport.

Cind plecam noi doua in vacanta insa, avem in permanenta la noi remy si skibo.

Tu cum crezi ca-i vei convinge pe baietii de la bloc sa vina sa se joace in clubul tau?!

Eu itzi doresc succes, desi ma indoiesc de reusita acestui proiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la noi in zona sunt clase pt teens de genul:
-inginerie, arhitectura, design, robotica
-stintza (cosmos, fizica, chimie)
-matematica distractiva
-gastronomie
-dans, muzica
-sporturi
-croitorie
-pictura


Mergi la inceput