DIETA RINA - 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buflea,eu zic ca nu e ok sa inversezi zilele.Totusi,sunt sigura ca ne vom mai lovi de situatii din astea in care va trebui sa inacalcam dieta pentru ca se ivesc tot felul de eventimente.Eu in locul tau as repeta ziua de proteine.Adica as manca maine proteine si sambata tot proteine si as continua duminica cu amidon.Parca mi se pare mai ok sa repeti o zi decat sa inversezi zilele.

Cat despre vitamine..da,nu e ziua mrea preferata.Nu poti sa iti cumperi niste fructe?Ceva de rontait,mere,pere,un avocado(e mai satios).
Se zice ca in ziua de vitamine se manaca totul crud dar eu am mai mancat si legume fierte sau la tigaie.Aveam zile cand simteam ca cedez de foame si nu mai suportam sa rontai cruditati asa ca imi facveam niste legume la tigaie sau dovlecei pe gratar,vinete pe gratar sau ceva care sa imi dea si mie seznatia ca manac o masa mai copioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Quinoa unde se incadreaza? La amidonuri sau la carbohidrati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai, daca maine mananc sushi, asta inseamna amidoane in loc de proteine ...deci voi ziceti sa bag doua zile de amidoane ...si vineri si sambata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Buflea dar daca mergi la sushi bar poti sa iei o gramada de chestii care au proteine, numai sa-ti si placa. E sashimi (batoane de crab, somon, ton, sepie, creveti - toate crude sau marinate, fara orez) si stiu ca unii nu pun gura pe asa ceva dar mie imi plac. Nu tre sa mananci neaparat sushi sau maki. A, si poti sa iei miso la sfarsit, mie imi place sea food miso. Sau poti sa iei pur si simplu peste gatit. Ah, ce pofta mi s-a facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui amarantina

Buflea dar daca mergi la sushi bar poti sa iei o gramada de chestii care au proteine, numai sa-ti si placa. E sashimi (batoane de crab, somon, ton, sepie, creveti - toate crude sau marinate, fara orez) si stiu ca unii nu pun gura pe asa ceva dar mie imi plac. Nu tre sa mananci neaparat sushi sau maki. A, si poti sa iei miso la sfarsit, mie imi place sea food miso. Sau poti sa iei pur si simplu peste gatit. Ah, ce pofta mi s-a facut



Sigur ca pot ... teoretic, pot sa stau si nemancata si sa ma uit la amica mea care infuleca in fata mea ... teoretic.

Practic, este un "all you can eat" intelegi ?... care are cel mai bun sushi de pe pamantul asta, cu o suta de mii de combinatii de peste. Eu nu mananc sushi din alta parte ...

Numai sa ma lege de gura, cu lantul, a la 50 shades, pana lesin ... numai asa nu mananc maine sushi ... si stau cu fundul la ciocatele Ralucai - sa dea in el cat o vrea, maine pot sa mamanc si in picioare daca o sa ma doara popoul de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

inainte de a citi sa dau raportul.

dimineata fructele, jumate papaya, jumate grfruit, un mar. si cateva capsuni, cam naspha la gust. de data asta le-am taiat bucatele si le-am mancat pe indelete.

de amiaza mi-am facut o salata din cruditati un morcov, o bucata telina, conopida, ridichi, doua fire ceapa verde, cateva feliute ardei galben si patrunjel proaspat tocat. plus sare si zeama de la jumate de lamaie. asta am mancat la servici, pe la 3.
la 4 si ceva am avut o zi onomastica si .... nu am avut cum sa refuz ceva dulce. lucrez intr-un domeniu unde nu pot refuza cand mi se ofera ceva. in plus, eu am ajutat la pregatirile ptr onomastica, iar pacientul e unul din favoriti mei....
asa ca am mancat doua bucatele de prajitura cu mac, si jur ca am simtit in ceafa ochiul Andrei cum ma privea.

de cina n-am mai mancat salata ce-o mai aveam de acasa.... de suparare am ros o pruna galbena zemoasa si cativa covrigei sarati.
drept pedeapsa m-am hotarat ca sa vin de la tren pe jos pana acasa pe o ploaie cam tare.

ma dau eu pe brazda....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Buflea,pai eu am zis sa tii doua zile de proteine ca sa te poti bucura de gratarul de sambata,din curte.
Eu maine as manca proteine,ziua..carne,oua,ce ai tu pofta si sushi-ul l-as ignora.Adica l-as manca asa pe fara sa il socotesc pe lista de alimente acum nu e un capat de lume.
Si sambata as manca iar proteine pentru ca ar fi chin ca cei din casa sa faca gratar si tu sa manaci cartofi fierti.Asa ca e ca si cum as lua-o de la capat fara sa intreup dieta.
Plus ca ziceai ca iti e pofta de oua..si cum nu aveai cum sa amesteci oua cu carne sambata,maine manaci oua si suhi si sambata gratar si duminica te duci inainte cu amidon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld



ma dau eu pe brazda....

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Normal..dupa cum a zis o sa mai fie si zile de genul acesta cand nu o sa avem ce face si o sa gustam din ceva sau o sa cedam tentatiei.Ideea e sa nu ne demoralizam si sa rupem frigiderul cu gandul "lasa ca daca tot am calcat stramb azi sa ma infund si incep de maine".Nu..am gustat ceva interzis,aia e,mergem inainte.Suntem oameni nu roboti.
Totusiiiii,daca ne putem abtine,eu zic sa o facem.O sa avem o satisfactie mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Quinoa unde se incadreaza? La amidonuri sau la carbohidrati?


La amidon

La fel si hrisca.Intreba cineva acum cateva pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Eu ma inspir cu retete de pe un blog.Nu il pun ca sa nu se considere reclama(nu e blogul meu) dar cautati pe google retete rinas 90 si e primul rezultat care apare.
Totusi nu va uitati acum seara,mai ales dupa ziua de vitamine..

Mie imi e cam foame asa ca m-am dus si am rontai doi castraveti murati si acum ma bag la somn ca sa uit

Mergi la inceput