DIETA RINA - 2

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Elyda si sotul meu consuma dimineata fructe si la prinz salate ... vrea sa slabeasca si el ...
Nu mai amesteca amidonul cu proteina ...

Asa poate slabeste si el ... desi nu-i ff gras ... are 1.82 si 85 kg ...
Acceptabil .. trebuie doar sa dea burtica jos ..

RAlu - cum a slabit sotul tau ?
imi poti spune si mie cum faci painea ... ma bate gandul sa fac si eu acasa ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui elly_me

Elyda si sotul meu consuma dimineata fructe si la prinz salate ... vrea sa slabeasca si el ...
Nu mai amesteca amidonul cu proteina ...

Asa poate slabeste si el ... desi nu-i ff gras ... are 1.82 si 85 kg ...
Acceptabil .. trebuie doar sa dea burtica jos ..

RAlu - cum a slabit sotul tau ?
imi poti spune si mie cum faci painea ... ma bate gandul sa fac si eu acasa ..




Ce am amestecat???..Cum...unde....cand???? Care amidon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Evident ca a slabit cu Dna Rina ,cum altfel.
Era tare mandru de el asta pan' la dulciuri,meyyy omul asta devoreaza dulciurile mai ceva decat copiii,aseara i-am ascuns ciocolata

Cine se ruga de mine azi noapte cu ochii lipiti de somn pt o bucatica de ciocolata?!El!!!I-am dat dar numai un pic,ma rog pic pt el ca pt mine
Mi-a fost mila de el .

Painea:

-1kg faina Bormir 000
-500ml apa sau lapte (eu prefer laptele)
-un ou sau doua daca vrei sa le si ungi pe deasupra
-o lingura zahar
-o lingurita sare
-70 gr drojdie(eu folosesc Pakamaya pachet mare si masor punand aratatorul pe latimea pachetului,deci o felie de latimea aratatorului meu are cam 70gr)
-60 ml ulei
-seminte,mac,susan,usturoi ceapa sau ce mai vrei tu sa pui

Cern faina intr-un lighean ,drojdia,sarea si zaharul le pun intr-un castron.Incalzesc laptele putin,cat suporta degetul,pun peste drojdie 3 linguri de faina din lighean si putin lapte ,amestec si las maiaua la crescut.

Pun in lighean restul de lapte,un ou,uleiul,semintele si la final maiaua crescuta,framant 10 minute umezind eventual coca de vreo 2 ori cu putin ulei,las la crescut in ligheanul acoperit vreo 20 minute,o impart apoi in doua si o impletesc sau o las asa si o pun la crescut in tavile de cozonaci cu hartie de copt pana depaseste buza tavii.

Daca vrei sa dai luciu painii poti dupa ce ai pus-o in tavi sa o ungi cu ou batut,insa imediat dupa ce ai pus painea in tavi,nu mai tarziu.
O coc la foc mic spre mediu cam 25-30 minute,o scot la racit pe gratarul de lemn si o tai dupa ce s-a racorit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

P.S Geamurile inchise cand faci painea si cuptorul incins in prealabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Cate paini iti ies la reteta de paine de mai sus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Elyda .... calmeaza-te ... iti spuneam de sotul meu ca nu mai amesteca proteina cu amidonul ... nu tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:


Ralu ... saru'mana .. poate ma incumet si eu sa fac sapt aceasta .. ii fac sotului o surpriza ...
... joi avem zi de Carbo ... ar fi bine sa fac ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ziua buna


va mai amintiti de mine? ratacita intre servici, terapie si copi.

duminica am lipsit de la dieta, la servici am avut sarbatoare... asa ca am mancat normal. ieri la ziua de vitamine a fost ok pana pe dupa amaiaza, cand am poftit rau la ceva dulce. si a trebuit sa mananc urgent ceva... o placinta cu mere. o bucata, nu toata tava.

azi am mancat peste, peste la care sunt alergica. dimineata nelipsitele fructe. la amiaza peste, cu salata de castraveti si ridichi. ptr cina inca nu stiu, ca peste am mancat la servici. si doar ce am ajuns acasa, sunt cu burta plina.
dar ma orientez.

in rest... ieri am avut o zi naspha.... cu stari de melancolie si molesala. vitaminele sunt vinovate.


Paff, la multi ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Eu sunt tare multumita ca reusesc sa respect toate zilele, mai trisez cu cate un cappuccino dar fara zahar, in rest am rezistat in fata tentatiilor, chit ca azinoapte la 1 am mancat juma de ananas. Maine ma cantaresc iar, ca am obs de la tura trecuta de Rina ca ziua de proteine are efect la cantar.
Paff la multi ani!
Kari de ce mananci peste daca stii ca esti alergica?
Andra ti-au trecut bubele de tot? Unde mergi la sala? Eu nu fac deloc sport si pe masura ce trece timpul imi dau seama ca trebuie sa ma mobilizez in primul rand pt sanatatea mea. Dar nu stiu unde, n-am cu cine, acasa mi-e lene, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hello cu gura plina ..de papaya. Numai gura e plina, stomacul il simt gol ...

Ieri, dupa foame-legume-foame-legume-foame, foame ...am mancat alune si nuci ..aveam voie ? Sa nu ma intrebati cate ca nu stiu, pana mi-a trecut foamea.

Dimineata m-am simtit bine, indiferent cum ma culc seara, dimineata mi-e bine ...ce bine ar fi sa existe o dieta in care sa dormim 90 de zile si sa ne trezim slabe ...bine, daca ne mai trezim

Mergi la inceput