MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

articole interesante pe acest blog:

http://doi4montignac.blogspot.ro/search/label/7.Marturia%20unei%20frantuzoaice%20care%20a%20slabit%2040%20kg

De aici si din ce spun fetele, deduc faptul ca piinicile astea au rolul lor si efect sporit.Eu fara piine pot trai lejer,de asta nu pot spune ca am fost fan oschawa.Totusi, daca insistati ,voi incerca.
Deci ,genul de chifle indicat de Caress pot fi mincate cu legume exclusiv si cu gem dimineata? Eu gem nu maninc ,pt ca nu ma pasioneaza;indicati alte variante,va rog. In principiu :exclus cu brinza si carne.
Cge,merci! Banuiam deja ca oganismul e satul de diete si ca pe asta deocamdata n-o percepe.Of!
Totusi ,din experienta de aici,s-a intimplat vreodata sa fie persoane la care dieta sa nu aiba efect,evidenta fara sa manince nepermise?
Definiti ce inseamna brinza afinata?Ce se incadreaza aici?
Pina la urma in faza 1 daca maninca cascaval si telemea e bine ,sint pe lista la permise?!
Nu prea m-as baga la deserturi,ca risc sa n-am control si sa ma ia pofta de alte delicatese,asa ca ma pastrez clean.
D o jumatate mar,cafea(acum am citit ca marul cu cafeaua nu btrebuiau combinate
-peste o ora,ca l-am dus pe minunat la scoala,un ochi,o jum rosie ,castravete si ridiche
la 11 -2 cuburi kiwi si o jum mar
la 12.30 cotlet cu fasole galbena ( in fasole pusesem morcov ,dar eu l-am scos.Asa afecteaza?Adica se imbiba in fasole si o indulceste?)
-la 16 -jum mar
-seara rosii cu cascaval
Cotletul mi-a picat greu ,desi a fost o bucatica mica,asa ca regret profund alegerea.
pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Tocmai, turtitele mele, care au ou intreg(deci lipide), si seminte (care si ele au grasimi), se pot manca DOAR la mesele lipidice.Eu le mananc cu humus, cu zacusca, cu oua ochiuri, cu mancaruri cu sos-de mazare, de fasole verde, cu peste, etc.La mesele glucidice mananc paste sau orez basmati, ce imi mai trebuie paine...?Alte mese glucidice eu nu am, si si alea sunt rarissime, ca fara creveti si grasimi nu imi place orezul, iar fara smantana nu mi plac nici pastele.Nu e obligatoriu sa le mananci, daca nu iti trebuie paine, dar din ceea ce observ eu, taratele au un efect ciudat de slabire mai rapida.

Daca ai chef de dulce, mananci 2 cubulete de ciocolata neagra, cu peste 60 % grasime, sau iti faci budinca de ovaz, sau un chec la cana, sau clatite cu faina Monti.Cumpara ti fructoza sa ai in casa, cumpara-ti smantana lichida-15 % iau eu,cumpara faina integrala si pregateste-ti amestecul de faina cu tarate,si daca ti-e pofta mai bine faci ceva conform decat sa te infigi in papanasii prajiti, cum a facut Corina, prietena mea...Ia-ti migdale crude sa mananci cateva la gustari, ia-ti fructe deshidratate-smochine si caise,si fa-ti supe si ciorbe.Morcovul nu isi lasa Ig ul in zeama, si nici telina, le poti pune bucati mari, pentru gust, si scoate pe urma.

Branza aia e AFANATA,cu A de la Adela, si inseamna branzeturi uscate si maturate.

Tu chiar te chinui de mult, cu tot felul de diete, deci eu zic ca trebuie sa fii foarte atenta la mai multe lucruri, si la fructe(kiwi e un fruct cu IG mediu, trebuie sa astepti mai mult decat dupa mar,daca mananci repede dupa el lipide, iti poate afecta dieta, si la lactate.Telemeaua e ok cu conditia sa fie cat mai veche si mai bine scursa,cascavalul e ok oricum ar fi el.Si mozzarella aia bucata, pentru pizza, care nu are zer deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Chiflele mele care sunt numai tarate, apa si drojdie se pot manca atat la mese lipidice, cat si la mese glucidice. Eu am ales sa le fac asa, desi recunosc ca sunt mai bune cele ale lui caress, tocmai ca sa nu imi bat capul cu ce le pot combina si sa nu calc cumva pe bec, chiar si fara intentie.
Daca nu ai chef sa le mananci combinate cu nimic, poti sa le mananci pe post de una din gustari din zi. O turtita mica. Sunt de asemenea foarte utile daca ai de mers pe undeva si nu apuci sa mananci sau ai dubii ca ai avea ce manca in conformitate cu Monti. Eu daca am astfel de drumuri de facut, bag 2 turtite intr-o punguta in geanta si cel putin nu lesin de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu initial faceam doua tipuri, dar mi s-a luat intre timp de atata copt, ca nu fac doar pentru mine...Astea descrise mai sus pe post de paine la pranz si cina, si unele doar cu tarate, albus de oua si branza de vaci-erau tare bune la micul dejun, si le mancam cu iaurt degresat sau cu gem si lapte degresat cald.Acum imi trantesc doua linguri de tarate in iaurt si o lingura de mar copt cu scortisoara, si am terminat.Asta daca nu au ramas cumva ceva pancakes sau budinca de ovaz de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

capitol nou (188)

Mergi la inceput