MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

M-ati luat tare cu branza degresata; de asta am pus ca de asta aveam... o cumpar pentru mesele de pranz de la servici! Stiu ca e ok si cea grasa, dar nu vad nici o treaba daca este degresata!

Zambeste, iubeste, iarta!

Scuze! Eu sint la faza cu interpretarea!Absolut fara nici o intentie,accidental.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Minim doua ore dupa si o ora inainte de masa urmatoare.Eu nu am astfel de probleme, dar am respectat intervalele recomandate.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Pai in carte scrie ca se poate minca la minim 20min dupa fructe.Tu spui ca mai bine la o ora ,din experienta personala sau a schimbat ulterior intervalele?
brindusik,oschawa e in regula ,dar nu e simplu de tinut.Dukan si hiperproteica nu sint in regula ;prea multe proteine au daunat rau rinichilor mei.Nu recomand!
Numai Rina n-am tinut ,ca momentan cochetez pro Monti.
Eu nu-s fan proteine ,dar am tinut ca sa dau jos niste kg care ma obsedeaza. La un moment dat calc pe laturi.Ca la orice inceput ,o vreme sint tare dedicata ,dupa care restrictiile ma streseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Claudia, nu te speria. am sarit toate cu gura ca nu cumva sa gresesti, ptr ca ne pasa Au fost discutii interminabile legate de branza si lactate in general. in final s-a ajuns la concluzia ca branza degresata e glucida si aia grasa e lipida. Deci le folosim ca atare: pe aia degresata n-o combinam cu lipide, pe aia grasa n-o combinam cu glucide.

marturisesc ca in acest moment beau bere am gasit Paulaner la Lidl si a trebuit sa-mi iau una

Nopate buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariel, si eu m-am simtit exact ca tine saptamana trecuta, si eram in aceeasi perioada.Si eu am simtit nevoia acuta de dulce, de fapt de carbohidrati in general, si cred ca a doua zi am mancat numai glucide, uita te in urma ca nu imi aduc aminte exact, se scrie atat de mult incat nici nu mai stiu daca e in capitolul asta.

Carolinah, avocado e glucido lipidic, si ca atare e nerecomandat in faza 1, ca toate celelalte alimente de acest tip-ficat, iaurt gras, branza de vaci grasa.
Ninha, legat de branza de vaci si iaurt,eu dupa ce am citit zeci de pagini in toate limbile pamantului, pe forumuri romanesti si straine,inclusiv pe site ul oficial, am ajuns la o concluzie diferita, care nu am pretentia ca e si corecta, si anume ca iaurtul gras si branza dulce grasa sunt alimente glucido lipidice, si ideal e sa le eviti, sau in cel mai rau caz sa le consumi singure.Pentru prajiturile cu branza de vaci se recomanda folosirea branzei de vaci obtinute din lapte fermentat sau din iaurt, scursa exagerat de bine, si abia atunci nu mai conteaza daca e grasa sau nu.Dar cea din comert, NU!
Dulcetica, veterana tuturor dietelor, cand ai tinut tu Monti...?De iti spun fetele bine ai venit?
Referitor la fructe, ceea ce spui tu, cu 20 de minute, se refera la fructele mancate pe stomacul gol, dimineata, urmate de un mic dejun glucidic.Daca e un MD lipidic, astepti o ora minim.Ca sa nu te zapacesc, am spus o ora in general, eu las sa treaca minim 2, pentru ca am fructe numai la gustari, nu le mananc ca desert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Meniul de azi
- wasa
- mancare de linte, telemea, ardei
- kefir, crochete de peste, ceai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si iata si branza obtinuta prin scurgerea iaurtului degresat,280 g branza si 620 g de zer acru ca borsul, dintr-o galetusa de iaurt 0% grasime.Data viitoare iau iaurt normal.Oricum branza e dulce si buna...si se va transforma maine in cheese cake!
http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo41_zps7077808d.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel daca toate is in regula...poate ai in burtica niste extra ochisori

mey mha terminati voi pe mine...nu citesc 2 ore...cand deschid forumul..gasesc 4 pagini...la naiba am senzatia ca slabesc numai incercand sa va prind din alergatul vostru in scris
maine.si probabil joi...aveti grija cat scrieti ca dupa o sa-mi ia ani sa va prind din urma eu cred ca o sa intru ...is plecata la un meeting...si d-zeu cu mila ca am de prezentat ceva joi...si-s varza (asta macar e monti)

azi nu ma laud cu ce am mancat...dar nu am fost cuminte..parte si din faptul ca intrasem in fribrilatii ca nu termin la timp prezentarea de facut

mi-am adus aminte de prezentari...lorelei tu unde esti??

caress ar trebui sa-ti deschizi un restaurant ceva s fii master chef ca vad ca-ti place tare sa incerci si sa faci mancare..ce n-as da sa am entuziasmul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Ninha, multa sanatate la Mirciulica. Nu el avea streptococ? Sau Matei? Si eu sunt racita cobza, luni nu aveam voce deloc. Si tusesc mai rau ca un magar. M-a terminat iarna asta lunga Am vazut rata La Lidl cu 40 de ron parca, nu mi s-a parut asa scumpa.

Bebe, ce frumos slabesti Of saracuta de ea, cred ca e foarte greu si pt un adult darmite pt un copil

Roxanaz, ai incercat sa faci gravlax acasa? Cand gasesc un file frumos vreau sa incerc sa vad cum iese.

Dulcetica, bine ai revenit

Branduso, iti tin pumnii la prezentare desi nu cred ca ai nevoie, desteapta lui mama

Ariel, du-te la un laborator si iti faci o hemoleucograma si un Ca si Mg. Nu sunt scumpe si macar stii daca e vreo problema sau nu. Glucide: spaghete cu sos de rosii, paine integrala cu sos de rosii, ceva mancare cu naut sau linte.

Diana, mancarea de linte o faci cu bulion? Ma gandesc sa mai variez un pic retetele cu linte.

Caress, ma omori cu avocado. De ce nu e permis? Are IG 10. Hai sa nu fim mai catolici decat papa. Mai zic o data ca Monti este un stil de viata a la long. Daca suntem asa restrictive, abandonam barca in scurt timp. Chiar si tu ai zis ca te-ai saturat de turtitele de tarate. De-asta pledez eu pt variatie chiar daca nu slabim 5 kg intr-o luna sau mai stiu eu cat.

Meniu ieri:
MD: avocado, branza brie
P: un fel de tarta cu leurda, ciuperci, gogosar, branza de vaci, oua, tarate de ovaz, faina de seminte de in si fulgi de drojdie
C: spanac si urzici scazute cu oua ochiuri

Azi:
MD: mozzarela, somon afumat, anghinare murata
P: pulpa de pui la gratar, broccoli si baby carrots
C: quinoa cu ciuperci pleurotus

O zi frumoasa sa aveti mai ales ca a venit in sfarsit primavara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

acu vazui si eu comentariul lu caress de avocado...de unde si pana unde e glucido-lipidic?? ca inteleg de ce e laptele ashea...da AVOCADO? that's imposible!!

caress...cred ca ai citit prea asidu cartile lu monti din scoarta in scoarta fara insa sa citesti si printre randuri. Ca idee avocado are IG 10...deci exceptand faptul ca e caloric e permis sa fie balotat fara numar

puisoaro avem acelasi MD ..numa cabrinza mea brie e de capra
Mey de ce tot racesti tu asa des? cred ca a ta imunitate e cam scazuta...ia si tu iarna suplimente cu vitamina D (dar nu 400ui cum recomanda orice medic nepriceput si nedocumentat..ci undeva la vreo 3000-4000ui pe zi)..cel putin iarna ca nu e soare nu e nik si de asta imunitatea noastra scade asa tare, nu e numai vina virusilor
Eu iau doza destul de mare de 4 ani de vit D si desi in birou nu cred ca a fost vreo perioada in care sa nu fie cel putin unu virusat.(ca de obicei is cam toti)...deci chiar si in situatia asta de 3ani eu nu am racit neam(am racit cand am venit prima oara aici in UK ca mi s-a schimbat cultura de virusi din imunitate..i-am imprumutat pe a astora)...cred ca vit d este extrem de eficienta..si acum cand am fost acasa amandoi parintii mei erau mega super virusati cu tuse, dureri de cap, curs nasu ca izvoru..si eu nik. incearca, sunt sigura ca in timp o sa-i vezi efectul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Brindusik, intotdeauna mi-a placut sa gatesc, dar pentru altii.E prima data in viata mea cand imi place sa gatesc si pentru mine, si prima data cand am tot timpul frigiderul plin cu lucruri care imi plac.Pentru ca e prima data cand mananc fara grija si fara sa imi numar inghititurile...Eu mereu am mancat putin si cu grija, si am mers pe principiul ca ceea ce nu e la indemana nu te ispiteste, ceea ce acum nu mai fac.De aici entuziasmul..
Puisorul, nu am spus ca avocado nu e permis, ci ca nu e recomandat.Asa scrie in prima carte, cel putin in F1.Sigur ca nu se intampla nimic daca il mananci,e doar o recomandare.Si da, m-am saturat de gustul taratelor de grau, asa ca momentan le voi inlocui cu cele de ovaz, sau voi schimba proportiile.Probabil ca in final o sa ma apuc sa fac paine, desi mi se pare atat de complicat..

Mergi la inceput