MONTIGNAC (187)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii, eu ma refeream la painea care se poate manca la mese lipidice, ca pentru micul dejun glucidic merge si aia integrala de la Vel Pitar, nu?
Si vroiam de mult sa te intreb, ca nu am vazut la nimeni combinatia asta,desi dupa capul meu ar fi ok,pastele integrale cu branza de vaci degresata, iaurt degresat,cu marar si sare, sunt ok pt o masa glucidica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress eu nu fac paine pe care sa o mananc cu grasimi pentru ca nu sunt interesata sa mananc paine cu carne sau alte grasimi deloc, da deloc ... eu fac paine la masina pentru toata familia de ani de zile ... nu stiu despre painea vel pitar ce sa spun, nu am cumparat, nu stiu cum e, ce contine .... eu fac cum am mai spus paine integrala (secara, neagra) cu tarate si mananca toata familia .... chair si eu cand am pofta cu legume sau chestii degresate

si da ... paste integrale cu iaurt degresat si branza degresata ... teoretic e ok daca-ti place combinatia
eu prefer pastele integrale cu sos de rosii si busuioc proaspat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Caress,1,58m si 61 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Fetelor, eu am insirat acolo ce mi-a dat prin cap ca s-ar putea face de Pasti, nicidecum ca intentionez sa le fac sau sa le mananc pe toate la gramada
Asta e motivul pentru care am strecurat si ceva din iaurt degresat, branzica degresata, pentru eventuale mese glucidice.
Lista ramane deschisa, oricum. Mancare se poate face cam orice, cu dulciurile stau mai prost si la idei si la chef, sa fiu sincera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii, nu stiu daca imi place combinatia de paste cu branza degresata si iaurt, dar imi place maxim cea cu branza normala, smantana si marar, si ma gandesc ca poate seamana..

Meniu azi:
MD - 3 pancakes cu gem de mere, cafea
P- 100g somon afumat, 2 turtite de tarate,3 ridichi
G -1 mar sau cateva saratele(facute aseara, dupa clatite...)
C -mamaliga de naut cu branza si smantana

Apropo de alimentele ,,capcana'', cum le spune Monti...Am mancat la pranz 100 g somon afumat, cu 2 turtite de tarate si ridichi.Si in timp ce mancam,mi-a venit asa ,sa ma uit pe eticheta.97 % somon , 2% sare, 1% zahar!!!!Cum e posibil sa pui zahar in peste???Nu zic ca nu il mai cumpar, sau ca vai, o sa imi distruga dieta, dar vi se pare normal? Mai au putin si ne pun zahar si in sare, serios...MUSTARUL ARE ZAHAR, ROSIILE CONSERVATE AU ZAHAR, SOSUL DE SOIA ARE FAINA DE GRAU, ACETO BALSAMICO ARE ZAHAR...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Eu nu renunt acuma la otetul balsamic sau la somonul afumat pentru minimul asta de zahar
si da, nu e normal sa contina asa ceva darrrr probabil ca il conserva mai bine, cred ... nu ma pricep la conservaraie ca nu pun asa ceva

caress ideea era daca iti place combinatia de paste cu branza nu neaparat degresata ... eu de exemplu nu am mancat nici in vremurile bune combinatia, nu imi place nici asa cum spui cu branza normala si smantana

carmencat stai linistita , nu mi-am imaginat nici o clipa ca ala era meniul pe care-l faci ... mi-am dat seama ca sunt posibile mancarici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, e normal sa pui zahar la peste
balanseaza gustul. asa se face si faimosul gravadlaks, somonul marinat din scandinavia. marinata e din zahar, sare, otet, marar. daca nu pui zahar.. nu e tocmai acelasi gust, se simte ceva lipsa. eu una nu ma uit niciodata la 1% zahar. din alea 1% zahar cat mananc eu la o masa?

bebe, refacere rapida manutei domnisoarei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata fetele,

Bebe03, imi pare tare rau de fetita ta.
Si mandra mea a avut mana in gips pana acum 1 luna, ea a tinut-o vreo 3 sapt. jumate si s-a vindecat bine.
In 2 sapt. are spectacolul de balet.

Da, buna ideea cu meniul de Pasti.
Eu oricum nu intentionez sa gatesc prea multe chestii.

Felicitari fetelor care au slabit/mentinut.

Acum m-am dumerit si eu ce e apio. Aici lumea mananca la greu tulpini de telina trece ca o gustare sanatoasa.
Ddar am citit ca nu e chiar sanatoasa, inmagazineaza o mare parte din chimicalele din sol. Ceva e adevarat, ca aici mezelurile fara adaosuri de E-uri sunt facute cu telina din asta.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

M-ati luat tare cu branza degresata; de asta am pus ca de asta aveam... o cumpar pentru mesele de pranz de la servici! Stiu ca e ok si cea grasa, dar nu vad nici o treaba daca este degresata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am vazut ca mancati fructe ca gustare. La cat timp dupa masa mancati fructul? Eu ma balonez daca mananc fruct dupa mese, poate nu las sa treaca suficient timp? Pe chestia asta mancam fructe numai dimineata pe stomacul gol, dar tare as mai manca din cand in cand cate un fruct dupa amiaza...

Mergi la inceput