Conditii transfer in aceeasi scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

S-a vrut un subiect strict la obiect, "tehnic", dar m-au mancat degetele .

Ar fi multe de zis, dar daca as invoca motivele reale, cred ca as parea o ciudata, ca este vorba despre "cea mai cea" din scoala..., unde toata lumea da buluc si m-am gasit eu sa fiu impotriva curentului. Si intr-adevar copiii nu sunt loviti, nu se tipa la ei, doamna e foarte deschisa, pare exact ce mi-am dorit.

Credeti ca s-ar accepta ca motiv faptul ca are copilul un foarte bun prieten la clasa paralela de care nu se poate desparti ? Alta idee nu am acum.

Pentru ca nu este nici o sansa sa obtin transferul acum, o sa astept cu cererea pana la vara. Oricum am tras foarte mult de timp si am tot asteptat dovezi ca ma insel eu, care nu au venit.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Lala .

Nu vazusem mesajul tau.

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

La fiimiu in clasa a venit o fetita noua prin noiembrie anul trecut... deci in timpul primului semestru. De la o alta clasa din scoala. Motivul oficial nu il stiu, neoficial am aflat ca era cea mai buna eleva din clasa cea mai slaba si era pacat sa ramana acolo.

Probabil i s-au trecut notele in catalogul noii clase si i s-au incheiat mediile. Acum e mai greu , ca deja vorbim de medii pe primul semestru.

Acum vin si eu cu o intrebare, oarecum off topic, la voi sunt clasele omogene dpdv al valorii copiiilor? La noi nu. Cum o fi mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Da, la inceputul anului s-au mai facut mutari, dar era mai simplu, cred ca prin noiembrie abia au avut catalog, probabil ca nu se pune aproblema de calificative si altele.

La noi se doresc a fi omogene clasele si sunt vreo 2-3 considerate bune in fiecare generatie. Sunt 5 clase pe an. Mie personal nu mi se pare ok. Cam asta e si motivul pentru care se remarca unele invatatoare, ca isi aleg copiii/parintii pe spranceana. Pe de alta parte, clar apar copii buni si in celelalte clase, chiar daca initial sunt "cernuti" in functie de "familia buna" din care fac parte.

Am editat, ca nu avea sens ce scrisesem anterior
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Art. 148. Transferul elevilor īn timpul anului #537;colar se poate efectua, īn mod excep#539;ional, cu respectarea prevederilor art. 136-145, īn urm#259;toarele situa#539;ii:

a) la schimbarea domiciliului p#259;rin#539;ilor īntr-o alt#259; localitate, respectiv īntr-un alt sector al municipiului Bucure#537;ti;

b) la recomandarea de transfer eliberat#259; pe baza unei expertize medicale efectuate de direc#539;ia de s#259;n#259;tate public#259;;

c) la/de la īnv#259;#539;#259;māntul de art#259; sau sportiv;

d) de la clasele de īnv#259;#539;#259;mānt liceal la clasele de īnv#259;#539;#259;mānt profesional;

e) de la īnv#259;#539;#259;māntul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri;

f) īn alte situa#539;ii excep#539;ionale, cu aprobarea consiliului de administra#539;ie al inspectoratului #537;colar
Acuma trebuie vazut daca este o situatie exceptionala sau nu. Cel mai bine este sa te duci la scoala si vezi ce se poate face si poate gasesti intelegere de la conducere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Romania e tara tuturor posibilitatilor (si nu America!)

Daca vrei sa o (e fata?) muti, incearca si vorbeste cu directorul scolii, ce ai de pierdut?

Eu am mutat-o pe fata mea anul trecut in martie la o alta scoala (era clasa a 2-a) si s-a putut (poate s-a schimbat legea de anul trecut?).
Doar cu vorba buna si bunavointa.

Mergi la inceput