Un sfat, va rog!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!:)

Voi cauta pe internet imagini, am emigrat de curand in alta tara si mi-am adus doar carti de povesti in romana:)
Odinioara, cand predam Biologie la scoala eram dezinhibata, dar cand este vorba despre fetele mele......ezit:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eu iti recomand un abonament la biblioteca orasului... luati cartile si le studiati in liniste si pace.

in rest, succes! am reusit eu domnisoara de pension sa explic baietoilor mei (7& 5) de ce nu pot eu sa merg cu ei tot timpul la piscnina fara sa spun vreun neadevar, sigur te descurci tu cu o fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

sau roaga pe cineva din tara (rude,prieteni) sa iti trimita cartile pe care ti le recomanda fetele aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Evident ca si eu am discutat cu baietii mei, ca si eu mi-am pus o gramada de intrebari cum sa fac sa fie mai bine... Chestia cu barza la noi nu a fost niciodata pt ca cel mare a vazut cand mi-a crescut burta, a intrebat pe unde iese frate-sau si cum am nascut normal...i-am explicat ca fetele sunt altfel construite ca baietii - astea toate de cand avea 3 ani.
Pentru ca are 10 ani, celui mare i-am povesti deja despre menstruatie. M-am gandit ca la scoala sunt colege care incep sa aiba, sa discute iar baietii - uneori mai magari - sa nu fac abancuri proaste si el sa pice "de prost" nestiind despre ce e vorba. Eu am fost mai stresata de discutie. Lui i s-a parut ceva banal. I-am spus ca se folosesc absorbantele la care a tot vazut reclame la televizor si ca e ceva absolut normal, iar daca aude baieti care fac glume proaste sa nu-l prind ca "face gasca" cu ei.
Cea mai tare faza mi-a povestit-o o prietena. Explica ea ce si cum cu sexul copilului care avea tot cam 10 ani. Pustiul asculta si la sfarsit zice: Si vrei sa spui ca tata si-a bagat "chestia" in tine? Femeia zice : Da. Copilul: "Yaccc, ce scarbos!" Ideea in sine nu l-a deranjat ci doar atentatul la "sacralitatea" mamei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta e Anya ... de undeva incepe totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Si eu am tot fost incurcata de momentul in care ar fi trebuit sa ii explic toate astea Vizigotului. Bine, ca stie de mic ca nu barza aduce copii dar nu ajunsesem la explicatii prea detaliate. Pana intr-o zi, pe la 5-6 ani cand m-a intrebat foarte frumos: Mami, eu stiu ca am crescut si am iesit din burta de la tine, dar nu inteleg in ce fel sunt ruda cu Tati. Stiu ca sunt, dar nu inteleg cum!

M-a luat f prin surprindere si am recunoscut cinstit ca in clipa aia nu stiu cum sa ii explic pe intelesul lui, dar ma gandesc si-i voi explica. Cum stie clar ca imi tin promisiunile, nu a insistat. Pe urma el n-a mai revenit la discutie, nici eu n-am mai adus vorba, dar nici n-am identificat vreun semn ca l-ar preocupa problema....
Pana acum cateva luni cand i s-a indeplinit cea mai mare dorinta si am ramas insarcinata. Si uite-ma cum am predat eu copilului anatomie pe intelesul lui si toate discutiile au fost mai mult decat firesti.

Acuma se intampla des sa mai vina cu cate o dilema, gen: dar placenta asta pe care o are acum fetita, e aia ramasa de la mine? (da, i-am zis si cum e cu placenta ca ma omora cu intrebari despre cum respira bebe in burta, da cum primeste mancare, da de unde are sangele lui, etc).

E suficient de mare sa-si puna niste intrebari si sa nu mai accepte explicatii eufemistice si romantate.

Ceea ce vreau sa spun este ca oricat de jenati am fi noi, parintii, copiii ne dau niste semnale asupra momentelor in care trebuie sa le explicam astfel de chestiuni. Curaj, va fi mai simplu decat crezi, e copilul tau si cu siguranta vei sti sa fii pe aceeasi lungime de unda. Cat despre cea mica, explicatiile venind de la mami si de la sora mai mare, va lua aceste chestiuni ca pe ceva extrem de firesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu ma pregatesc cam de juma de an sa am aceasta discutie despre sexualitate cu baiatul ca doar e mare are 10 ani.stie el ceva dar nu a spus nimic .zilele trecute am ajuns la concluzia ca ce l mai indicat sa discute cu el e sotul asa ca de la barbat la barbat.doar ca acum ii trebuie lui ceva timp pana isi gaseste cuvintele.asa ca eu va multumesc pt sfaturile date lui toma pt ca chiar daca al meu e baiat pot sa aplic si la el ceva din ideiile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cartea roz pt fete:
http://www.curteaveche.ro/ce-se-intampla-cu-mine-pentru-fete.html
Cartea albastra pt baieti:
http://www.librariaonline.ro/practice/educatie/familie/ce_se_intampla_cu_mine_pentru_baieti-frith_alex-p10033390

le recomand


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Eu am luat-o si pe cea pt fete ... ca trebuie sa stie si despre corpul lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Fii-mea (9 ani), dupa ce a citit cartea roz, a fost foarte incantata ca a aflat clar si limpede cum apar bebelusii. Pai sa vedeti cum a inteles: "neuronii" barbatului ajung in femeie si asa se formeaza bebelusul (de unde deducem ca ceva-ceva a prins, da' ar mai trebui sa reciteasca)

In plus, cand a citit cartea, vreo cateva zile m-a tot batut la cap sa-i fac o surioara. cica n-ar trebui sa fie asa greu, dupa cum a citit ea. Simplu de tot.

A lasat-o balta cu indemnul asta dupa cateva zile, i-a trecut.

Mergi la inceput