Sarcina - o frana in cariera?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?


Fara suparare, dar la 1000 de lei salariu, nu poti vorbi de cariera, ci doar de un job. Sau daca e sa fim indulgenti, poti fi la inceputul cariere, la stadiul de "junior", asa ca nicio pierdere, n-ai mare lucru de uitat/recuperat dupa revenirea la munca.
Asa ca nu strici nimic, din contra, pentru mamicile din categoria asta, statul acasa 2 ani cu copilul e chiar recomandat.

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


depinde ca ce lucrezi, ca si medic ai 800 de lei salariul, dar daca vrei sa avansezi nu stai acasa 2 ani cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lai

Daca e sa vorbim de cariera-cariera, "de-adevaratelea," d-aia "fulminanta," ii cam dau dreptate Marinei,criteriul ar cam fi recunoasterea "din afara" - si asta se aplica si la domeniul artistic, si la cel economic, si la cel universitar de exemplu (alta categorie care nu se incadreaza nici la artisti, nici la economic), si or mai fi si altele. Nu in toate domeniile e cazul sa te caute headhunterii, dar te cauta cineva



Stiu eu?

Poti sa primesti o gramada de mailuri de la head-hunters (international, local) doar pentru ca ai o experienta internationala, si pentru ca jobul tau e cerut.

Ce legatura are totusi cu cariera? cariera nu inseamna ca promovezi, undeva, pe scara ierarhica? si daca da, ce legatura au aici high skilled proffesionals? (care nu mai urca, ca nu au unde sa urce de fapt?)

Mie nu imi este totusi clar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu cred ca ai o cariera atunci cand, in domeniul tau ,(indiferent ca esti angajat, artist, om de stiinta sau ai afacerea ta) esti recunoscut. Atunci cand conteaza actiunile tale si cand pot face diferenta.
Ce inseamna a avansa in cariera? Inseamna a-ti face un nume. Unii si-l fac local, altii national, altii international. In functie de domeniu si de interes.

Ca sa faci cariera ai nevoie de timp.
Cand ai si familie(sot si copii) timpul trebuie impartit. Acum depinde de fiecare cum il imparte.
Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).
Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

oricare dintre aceste femei pot fi fericite si multumite cu alegerea lor, hai sa vedem partea optimista, presupun ca regretele si frustrarile sunt exceptia si nu regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

oricare dintre aceste femei pot fi fericite si multumite cu alegerea lor, hai sa vedem partea optimista, presupun ca regretele si frustrarile sunt exceptia si nu regula.

Marina


Evident. Dar nu cred ca e vorba de a vedea partea optimista sau partea pesimista.
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
Prea des aud framantarile femeilor de cariera(sau femeilor cu un job solicitant) care, in trecerea timpului au realizat ca inte ele si copiii lor exista o prapastie emotionala.
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
...
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.
--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

ce am ingrosat mai sus mi se pare o prostie.
Copii vin in viata noastra pentru ca noi alegem, nu ei.
E doar fuga de responsabilitate.
Cand aduci pe lume un copil, trebuie sa ti-l asumi - si ca mama, si ca tata.
Asumarea responsabilitatilor inseamna in primul rand stabilirea de prioritati.
Daca alegi sa iei bona de la varsta de 2 luni a copilului, nu te plange mai tarziu ca nu ajungi sa te intelegi cu copilul, daca alegi sa te dedici 3-4-5 ani copiilor, nu-i invinovatii de alegerea ta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
...
Spuneam doar ca orice alegere ai face cand e vorba de cariera vs familie, ai nedorita sansa de a regreta. Poate suna pesimist. Dar e vorba la un moment dat de o alegere, si de multe ori in viata alegerile sunt grele.
...
La fel de bine auzim despre femei care isi invinovatesc copiii(??!!) pentru esecul lor profesional.
Nu stiu daca-s exceptii. Ideea e ca echilibrul nu e chiar asa usor de gasit, in societatea de azi.
--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

ce am ingrosat mai sus mi se pare o prostie.
Copii vin in viata noastra pentru ca noi alegem, nu ei.
E doar fuga de responsabilitate.
Cand aduci pe lume un copil, trebuie sa ti-l asumi - si ca mama, si ca tata.
Asumarea responsabilitatilor inseamna in primul rand stabilirea de prioritati.
Daca alegi sa iei bona de la varsta de 2 luni a copilului, nu te plange mai tarziu ca nu ajungi sa te intelegi cu copilul, daca alegi sa te dedici 3-4-5 ani copiilor, nu-i invinovatii de alegerea ta.


mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


De ce ti se pare o prostie? Pentru ca nu ai auzit tu despre astfel de cazuri? Eu am auzit. Si probabil ca au mai auzit si altii.
Sunt de acord ca ideal este sa nu reproseze neminei nimic copiilor,dar nu intotdeauna viata este roz. Exista destule femei, poate si barbati care renunta la tot de dragul ideii de a se dedica in totalitate cresterii si educarii copiilor, pentru ca ulterior, peste ani, sa se planga in stanga si in dreapra ce de-a sacrifii au facut pentru plodul propiu si uite ce nerecunoscator este el acuma.

Pe de alta parte,eu nu sunt de acord cu ceea ce am boldit in mesajul tau. legatura cu copilul nu se creeaza si nu se dezvolta numai pe baza cantitatii de timp acordat copilului. Poti ajunge sa nu te intelegi cu propiul copil si daca stai acasa cu el 24 de ore din 24, 5 sau 10 ani. Mai importanta mi se pare calitatea timpului petrecut cu copilul, stradniile depuse pentru a intelege copilul si mai ales pentru a-l accepta asa cum este el chiar daca nu este chiar cum vrei tu sa fie.
Cariera, indiferent ce inseamna asa in accepriunea fiecaruia, influenteaza intr-adevarcantitatea timpului petrecut cu copilul. Bine ar fi sa nu influenteze si calitatea timpului (sa nu o influenteze in rau).
Cum spunea LadyJ e chestie de echilibru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


aici cred eu ca exprimarea nu e prea clara. O teleconferinta nu este altceva decat o discutie telefonica (ok, cu mai multi participanti).

atata vreme cat se desfasoara cand copilul doarme, care sa fie problema? Sunt atatea femei care vorbesc cu prietenele (sau cu parintii, sora etc) cu orele la telefon in timpul respectiv si nu le mai condamna nimeni ca-si ignora puiul de om.

Inteleg sa contestam mersul efectiv la job (adica sa lipsesti de acasa 8 ore...), dar teleconferintele cred ca sunt modalitatea cea mai putin deranjanta pentru pui.

si nu, nu intotdeauna poti sa-ti iei time off complet de la job. De multe ori lipsa completa a 2 luni poate sa insemne ca dupa ce te intorci sa fii nevoit sa-ti cauti alt job (de ex daca esti GM, dar nu numai).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Unele considera ca un copil le ´´obliga´´ sa renunte la mult timp dedicat carierei, altele fac copilul si incep sa faca teleconferinte imediat dupa nastere (adica fatul ca a aparut un pui de om e irelevant, femeia nu e dispusa sa renunte la timpul ei carieristic, atat de pretios).Altele iau o pauza si se bucura de familie.

oricare dintre aceste femei pot dezvolta regrete si frustrari.




aici cred eu ca exprimarea nu e prea clara. O teleconferinta nu este altceva decat o discutie telefonica (ok, cu mai multi participanti).

atata vreme cat se desfasoara cand copilul doarme, care sa fie problema? Sunt atatea femei care vorbesc cu prietenele (sau cu parintii, sora etc) cu orele la telefon in timpul respectiv si nu le mai condamna nimeni ca-si ignora puiul de om.




Stiu ce este o teleconferinta .
Iar o teleconferinta profesionala e altceva decat una cu matusile si verisorii.
Iar parerea mea(ca am dreptul la ea ) este ca femeia care sta in maternitate cu telefonul lipit de ureche,si tastatura lipita de degete, discutand cu partenerii /subalternii/colegii, este o femeie extrem de dedicata carierei(sau jobului). Nu inteleg ce nu e clar.
Sunt foarte multe femei care iau o pauza de la munca doar pentru...a naste.
Vorbim de prioritatile pe care si le stabileste fiecare. Iar unele pur si simplu au ca prioritate in maternitate(si dupa) rezolvarea unor probleme profesionale.


Nu judeca nimeni, sau cei care o fac, e treaba lor. Defapt, cui ii pasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ba eu cred ca in societatea romaneasca este foarte des raspandita ideea cu "m-am sacrificat pentru tine toti anii astia si acum....." . Poate nu in randul categoriei noastre de varsta. culmea e ca nici nu mi se pare ciudat sa aud, asta au facut s-au sacrificat pt copil si sot, fara multe alte satisfactii personale sau profesionale si ajungi la 50 de ani sa te uiti in jur si sa nu vezi decat singuratate.
Din nou nu zic ca asta e regula dar am vazut de multe ori si sincer eu le-am compatimit pe acele femei

Mergi la inceput