Sarcina - o frana in cariera?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

e bine spus, femeile care muncesc ptr. un salariu mic sau neimportant vor prefera sa ingrijeasca copilul, iar cele care muncesc ptr. cariera si sunt rasplatite corespunzator vor prefera sa lase copilul in grija altora.

mai depinde de familie, venituri, persoana care iti ingrijeste direct copilul.

sotul meu mi-a explicat ca niciodata femeile nu vor fi retribuite egal cu barbatii, pe acelasi post.
in primul rind din cauza concediului ptr. copil. probabil ar fi avut si alte argumente dar discutia s-a rezumat numai pe nasterea/cresterea copilului.

eu am nascut copilul inainte '89 si am stat acasa 4 luni de concediu acordate legal, apoi am prezentat la job, la fiecare 2 saptamini, cite un concediu medical ptr. copil, pina cind acopilul a implinit 1 an.
asa au procedat toate mamicile, unele chiar au ajuns pina la 2 ani de concedii medicale, dar metoda asta a fost acceptata de toate partile implicate.

acum se pare ca e tara tuturor posibilitatilor, inclusiv a variantei in care nu ai voie sa ai copii daca vrei cariera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?


Fara suparare, dar la 1000 de lei salariu, nu poti vorbi de cariera, ci doar de un job. Sau daca e sa fim indulgenti, poti fi la inceputul cariere, la stadiul de "junior", asa ca nicio pierdere, n-ai mare lucru de uitat/recuperat dupa revenirea la munca.
Asa ca nu strici nimic, din contra, pentru mamicile din categoria asta, statul acasa 2 ani cu copilul e chiar recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?


Fara suparare, dar la 1000 de lei salariu, nu poti vorbi de cariera, ci doar de un job. Sau daca e sa fim indulgenti, poti fi la inceputul cariere, la stadiul de "junior", asa ca nicio pierdere, n-ai mare lucru de uitat/recuperat dupa revenirea la munca.
Asa ca nu strici nimic, din contra, pentru mamicile din categoria asta, statul acasa 2 ani cu copilul e chiar recomandat.

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


Pai eu nu cred ca venitul are vreo legatura cu cariera. Poti avea venit mic si o cariera de success (de ex violinist?), sau poti sa ai salariul urias si un job relativ standard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Inseamna ca am eu o problema cu ceea ce reprezinta "cariera".
Din punctul meu de vedere sunt 2 tipuri de cariere:
- 1 artistica, in care nu vorbim de sefi si firme, ci doar de talentul propriu si personal. In care concediul de maternitate nu e foarte relevant, acest tip de cariera nu presupune mers la serviciu zi de zi de la 8-16. Veniturile artistilor la inceput de cariera (mai ales daca sunt inca "necunoscuti" sau dintr-un domeniu cu mai putina priza la public) sunt derizorii, intr-adevar, si nu reprezinta un mod de evaluare al nivelului carierei lor.
- 1 "economica", ca altfel nu stiu cum s-o definesc, despre care banuiesc ca se discuta aici. Sau la care se gandesc majoritatea celor care posteaza. Cariera care implica job, cu sefi, cu task-uri, cu urcat in ierarhie, etc (includ aici si situatia in care esti propriul sef, dar nu la un mini-market de cartier, ca aia nu prea e cariera). Ori la un asemenea gen de cariera, venitul chiar iti poate oferi o prima informatie despre nivelul la care ai ajuns. Dar doar comparativ cu nivelul salarial al celor din bransa ta, ca nu poti compara venitul unui director al unei firme de programare cu cel al unui director de marketing si sa tragi concluzia ca primul are o super cariera in comparatie cu al doilea.
Oricat de meschin suna, femeile care isi doresc cariera isi doresc si independenta, si ma refer in principal la independenta financiara. Mi-e greu sa cred ca o femeie isi doreste sa faca cariera pro-bono, doar de dragul de-a arata celor din jur ca e capabila de asta, si sa fie intretinuta in restul timpului de sot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Cred ca pt. o cariera se mai merita sa scurtezi CIC-ul, insa pt. un job oarecare nu. sunt cazuri in care din 1000 lei salariu trebuie sa ii dai bonei 800, asa ca de ce sa nu stea mama acasa cei 2 ani cu copilul?


Fara suparare, dar la 1000 de lei salariu, nu poti vorbi de cariera, ci doar de un job.

pai asa am si zis mai sus, "pt. un job oarecare", deci nu pt. cariera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Aha, Mikkky, adica se includ in categoria a doua High skilled proffessionals? (care pot sau nu sa aiba unde sa mai urce undeva intr-o organigrama, pot fi foarte bine platiti, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

high skilled proffesionals eu ii consider oameni de cariera. In momentul in care industria te stie ca esti bun si ar da oricat sa te aiba inseamna ca ai reusit. Nu trebuie sa fii neaparat in management ca sa ai o cariera. High skilled in industria mea cred ca sunt milionari deja daca e sa vorbim si despre partea financiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu separ partea financiara de cariera.
De ex cei care lucreaza in real estate pot castiga comisiona foarte mari dar nu au nici un fel de cariera ...doctorii, profesorii si muzicienii au cariere si castiga foarte putin ( in Romania) ...

Cariera se construieste pe baza unei profesii si este definita de acumularile profesionale ...sa vinzi / inchiriezi case nu este o profesie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Daca e sa vorbim de cariera-cariera, "de-adevaratelea," d-aia "fulminanta," ii cam dau dreptate Marinei,criteriul ar cam fi recunoasterea "din afara" - si asta se aplica si la domeniul artistic, si la cel economic, si la cel universitar de exemplu (alta categorie care nu se incadreaza nici la artisti, nici la economic), si or mai fi si altele. Nu in toate domeniile e cazul sa te caute headhunterii, dar te cauta cineva

Apoi eu cred ca de la serviciul 'caldut' si static pe care il faci ca sa aduci un ban in casa si atat pana la cariera fulminanta sunt mai multe nivele, si fiecare avem alt standard de la ce nivel in sus consideram ca vorbim de cariera.

In orice caz, si la carierele de la un nivel mai jos decat 'fulminant,' in cele mai multe cazuri (nu zic ca n-or fi si exceptii) cred ca e ceva adevar in teoria asta cu frana - nu sarcina in sine, ci ceea ce urmeaza dupa. Asta nu inseamna sa nu mai facem copii, nu inseamna ca e ceva rau daca ei devin prioritatea noastra dupa ce ii facem, apoi o frana nici nu e acelasi lucru cu moartea carierei, insa ceva pe undeva nu mai e la fel, cel putin pentru o perioada X, n-ar prea avea cum sa fie, ca ziua tot 24 de ore are, si poate maternitatea ne face mai eficiente (pe mine m-a facut), dar tot avem si noi o limita.

Buflea eu cred ca definitia pe care o dai tu carierei este de fapt definitia profesiei.
Asta cu real estate nu stiu daca e cel mai bun exemplu, cunosc cel putin doua cazuri de persoane care lucreaza in real estate si asa cum au abordat-o ei chiar este o profesie, ba chiar au dus-o la nivel de cariera (daca folosim criteriul de recunoastere din afara); recunosc ca probabil e vorba de exceptii, majoritatea agentilor imobiliari nu prea se incadreaza, concluzia insa cred ca ar fi ca in aproape orice domeniu se poate construi o profesie si chiar si o cariera.

Mergi la inceput