Sunt depasita! help!

Sunt depasita! help! | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

Sambata am plecat 2 minute in casa,lasand copilul la poarta, cu sotul,car elcura la masina si cu mama.
ma intorc sa zic dupa 3 minute,maxim maxim 5.strumful era la mijlocul strazii,alerga, din ambele sensuri veneau masini.mama alerga dupa el.nu va puteti inchipui cu ce disperare am alergat.l-am prins cu cateva secunde inaintea masinii si am ajuns pe trotuar.
tremuram toata,evident ca mi-a venit rau,am vomitat,de groaza.
Ianu imi spunea senin:dar toate maisnile opresc mami,de ce ai alergat,ca opreau in fata mea!!!!!!!!!

cum sa il conving sa stea pe trotuar?cum sainteleaga asta?

a vazut cum o pisica, apoi o broscuta testoasa si un iedut au fost calcatid emasina, in plimbarile lui cu tataia.a vazut cu masina trece pest eminge si nu opreste.
i-am explicat, i-am aratat.
ce mai pot face?
recunosc,ca in halul in care eram sambata, am ajuns acasa si i-am aratat pe youtube un clip, nu violent,cu un accident.
duminica mi-a spus senin:mami, stai calma, tot trec strada,ca masinile opresc cand ma vad!!!!!!!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

E groaznic prin ce ati trecut.
Cred ca in situatia asta, cel mai bine este sa nu-l lasati absolut deloc nesupravegheat, poarta inchisa si cineva sa fie cu el in permanenta. Pana o sa se faca mai mare si o sa priceapa pericolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Deocamdata, e prea mic sa constientizeze pericolul. Fiti cu ochii pe el in permanenta, tineti-l de mana pe strada si trotuar. E inca prea mic, nu cere mai mult de la el, ca nu poate sa dea. Explica-i continuu ca nu are voie sa traverseze singur strada si nu pe rosu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Histamina, ai un copil foarte inteligent. Insa problema cu care te confrunti e grava.
E adevarat ca daca soferii il vad il lasa sa treaca, insa sunt enorm de multe situatii in care strumful nu e vizibil.

Eu zic asa : scoate masina proprie in curte fara cheie, instaleaza pe Ianu la volan cu multe perne pe scaun cit sa fie cu ochii ca un sofer normal.
Ia dou plusuri de-ale lui la fel de inalte ca el. Le plasezi linga masina si-i arati ca nu poate sa le vada.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

DOAMNE ce putere ti/a dat domnu(desi eu stiam ca esti o mama super puternica).nu il mai lasa nici o secunda din ochii cel putin pana mai creste putin si constientizeaza pericolul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

E mic inca, nu are cum sa inteleaga.Voi trebuie sa fiti cu ochii in o suta pana mai creste.
Eu am patit-o cu al meu, la care ii era frica de masini si ca sa impresioneze niste copii a fugit dupa o minge in fata unei masini. Noroc ca stau bine cu reflexele si l-am prins din zbor.Avea 3 ani atunci si credeam ca intelege.
Asa ca de atunci stiu ca e imprevizibil si mai bine sa fiu eu atenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

cat are Ianu?
crezi ca pur si simplu nu intelege notiunea de pericol? sau doar in ceea ce priveste masinile se manifesta asa?
Pare ca i se pare foarte interesanta puterea pe care o are asupra masinilor.

Intre timp, in afara de evita orice strada, nu stiu ce ai mai putea face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

pe copil nu cred ca ai cum acum sa-l faci sa constientizeze pericolul.E prea mic si pentru el e o joaca de-a vati ascunselea cu masinile .E la fel cum i-ai tot spune sa nu se aplece peste pervaz ca poate cadea , iar el daca vede ceva jos, tot se va apleca peste pervaz .Nu poti sa-l compari cu un om mare , care gandeste din punct de vedere " actiune-consecinta-pericol".Un copil nu gandeste asa.De aceea cand cade din alergare e putin descumpanit ca-l doare piciorul , pentru ca oricat i-ai spune ca daca va cadea se va lovi, nu constientizeaza decat atunci cand chiar o pateste.
Doar ca in situatia descrisa de tine, e deja prea mult asta cu patitul ca sa vada cum e.
Eu pentru astfel de situatii , am avut ocazia sa vada cum daca calci din greseala peste un melc (aici cand ploua mai mult sunt melci peste tot, nu poti pasi fara sa nu calci pe unu asa multi sunt )acesta moare.Stiu e dureros, nu vreau sa vada nici macar asta (am ajuns in situatia in care il asteptam cu zecile de minute sa stea el sa adune melcii si sa-i dea peste gard ,sa nu-i calce cineva :) ).
I-am explicat ca masina e fata de el, asa cum e el fata de un melc.Si ca masina invinge mereu, de aceea nu e bine sa o provoci.
Si mai ales spus mereu ca la volan sunt tot felul de oameni, unii stiu mai bine, altii mai putin bine sa conduca, sunt sau nu stapani pe reactiile lor, sau unii vad mai bine si altii mai rau.De aceea nu poti sa te bazezi pe sofer mereu.
Dar asta va constintiza cand va fi muuult mai mare, mai spre scoala.Aici pana in clasa a 3-a nu ai voie sa-l lasi singur pe strada.
Insa eu as bate fierul pentru adultii de langa el. Egal bunica, tata...
Nu au voie sa fie relaxati atunci cand sunt cu el pe langa o strada.
Merg de mana fara discutii (eu nu am negociat asta, e obligatoriu asa cum e statul in scunul de masina ), el spre gard si adultul spre strada.Nu se alearga decat in parc.Strada si trotuarul sunt pentru mers linistit, altfel stam in casa.
M-am intins cu mesajul mai mult decat am vrut, dar sper sa fi inteles esenta :)
Nu pune presiune prea mare pe el, e prea mic sa inteleaga exact ce vrei, el stie ca adultii il protejeaza, dar nu si ca nu toti.
In schimb mare grija pentru cei care sunt cu el.Spun asta pentru ca sotul meu e relaxarea in persoana, si mereu cand e cu cel mic, se intampla cate ceva, si replica lui e mereu ...s-a intamplat
Nu ca el nu a fost atent...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam fain.
e un copil kinetic,aici precum si acolo.iti zboara efectiv din mana.am decisw sa revin la ham.are 2 ani si 8 luni.

e f inteligent.iti explica o ora ce s-a intamplat cu iedutul,broscuta si pisiscuta calcate de masina.
la el masinile opresc pt ca el ...........e el.
cum ii scot asta din cap?
il tin in curte,evident,dar......cu tata merge langa el, nu tinut de mana.si cand zoboara,zboara frate.
ieri mi-a zis ca el nu merge,el zboara deasupra copacilor, sa aduca iarba in varful lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Are dreptate Roxy. Histamina, asa cum tu trebuie sa stai in permanenta cu ochii e el, la fel trebuie sa stea si restul familiei. Numai asa vei putea fi linistita. Dupa cele intamplate nu iti mai poti permite sa-l lasi o secunda nesupravegheat. Va constientiza mai tarziu pericolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Tinut de manuta tot timpul pe strada . Fiind atat de inteligent nu cred ca va fi o asa mare problema sa inteleaga ca pe strada copii merg de manuta .
Ioana

Mergi la inceput