cat lupti pentru o casnicie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Exista o tendinta de a pune piciorul pe pedala de acceleratie....cand suntem la gradi, vrem sa fim la scoala, cand suntem copii, vrem sa crestem , sa fim adolescenti sau adulti, din adolescenti vrem sa devenim peste noapte adulti....frana o punem pe la 30 si ne intrebam unde ne-am grabit asa? si tanjim dupa anii din urma, dupa viata de adolescent, copil. Sarind peste o etapa din aceasta dezvoltare, mai tarziu, te intorci tanjing inconstient ca nu ai trait-o si cu o sete nebuna de a trai.
Fiecare etapa isi are rolul ei in dezvoltarea fiecarui individ, sarind peste una...ramai cu lipsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

in 11 ani, sotul nu a avut job adunat,1 an si in somaj inca 6 luni.
eu somaj 6 luni,dar am castigat bani si atunci.
permanent am castigat dublu fata de el, cu exceptia a 3 luni cand a castigat el mai mult.
eu platesc facturi, rate, eu rezolv tot ce tine de social,eu gatesc,fac curat,aici ma ajutacat de cat.
de doua ori l-am lasat sa plateasca facturi si de doua ori am ramas fara lumina prima data, fara gaze a doua oara.la rate a fost jelania mare,sunt deja la CRB.
din faptele lui cele viteze:
- a cumparat cu ultimii bani din casa o cutie de viteze pe care a dat 5 milioane, desi i-am spus ca nu e buna. a vazut acasa ca nu e modelul pt masina noastra,ci pt o alta marca.
-a doua luna a platit avansul la o excursie 3 mil, la care ,daca gandea 2 secunde, isi dadea seama ca nu putea merge
-luna asta am platit 4 mil in plus reconectarea la gaze, pt ca a uitat sa achite factura si am oprit la timp o tentativa de imprumut pt a se duce la off road cu masina pe care am vopsit-o proaspat acum 2 sapt, cu banii tot castigati de mine.imprumutul venea in contextul in care eu nu mi-am luat medicamentele vitale pt mine, pt a achita ratele si facturile.a zis ca nu a iesit de 3 ani in concediu.
nici eu.
- din alte gafe celebre: i-a dat 30000 de euro mamei lui,treizeci de mii, ca sa ia casa bunicii lui,ca mamica i-a promis ca o cumpara pe numele lui,dar mamica scumpa nu a tinut cont si iata-ne evacuati si cu banii dati si pe soacra-mea cu 2 case.

ei, ce parere ai?
te mai gandesti de doua ori la ce ai in ograda?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Histamina...e tragico comic insa nu trebuie sa mergem pe principiul, se moate si mai rau...ci pe ala cu se poate si mai bine. Ideal este sa ne simtim confortabil in relatiile in care suntem, tu te simti (cred), ea nu, chiar daca per ansamblu al ei e "mai cuminte".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Off topic: Histamina, si mai esti inca cu el?
Si cand te mai gandesti ca tot tu tb sa-ti bati capul sa te incadrezi cu cheltuielile in 300 ron lunar. Ceea ce mie nu mi-a reusit decat intr-o saptamana (am cheltuit 70 ron doar eu si copilul).

Eu recunosc ca nu as fi facut multi purici cu un astfel de barbat. Inteleg orice, insa nu sa pui in pericol siguranta copilului, chiar si aia financiara, doar pt ca el inca copilareste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aannaa1234 spune:

Marius iti multumesc
Am vorbit cu el de nenumarate ori,i am explicat ca daca aplica pe net pe cate un site de specialitate o data pe saptamana nu este suficient si daca deschide o data la 3 zile anuntul la fel nu e suficinet.Singura lui explicatie este ca nu gaseste.Pe langa faptul ca nu are cine stie ce studii este interesat de o anumita categorie de locuri de munca dar nu i a in considerare un post nou unde s ar putea adapta.
Nu stiu daca am luptat f mult,l am tras dupa mine asta e adevarul.S a mai intamplat de multe ori in decursul a 12 ani sa ramana fara job si sa stea acasa cateva luni nu este prima oara si am inteles dar parca acum e prea mult,ne descurcam greu,mai greu...
Da sunt egoista.Am fost crescuta singura si poate ca nu inteleg relatia asta stransa intre el si parintii lui si de aceea mi se pare ca imi invadeaza intimitatea.Nu ma deranjeaza ca ii ajuta sau ca ei il ajuta pe el,as intelege pana intr un punct insa mi se pare ca nu face altceva decat sa i dea apa la moara.
Am incercat sa discut cu cu ei dar nu am reusit.Si nici nu imi permit sa i supar sau sa pun piciorul in prag pentru ca o sa i reproseze tot lui si nu vreau sa il pun intr o situatie proasta.
Pe scurt as vrea sa fie un barbat care se zbate pentru familia lui nu care vine cu pachetelul de mancare de la parintii pentru ca ei stiu ca nu mai avem nici bani de paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Histamino, respect doamna. Acuma dupa ce am citit mesajul tau, eu una sigur o sa ma gandesc la ce am in ograda,da nu de doua ori, de vreo 20j de ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu voiam s aintreb ce etapa a sarit sotzul histaminei!:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

a sarit mai multe etape:abandonat la 3 zile,luat si crescut de diversi membrii ai familiei lui.
la 10 ani credea ca are in jur de 30 de tati, la 14 ani dat la camin,revenit in sanii familiei la 19.

mai am eu de reparat ceva pe la mine.

cand vrea sa ma impresioneze, face gafe monumentale,asa ca,strategic, ma ocup eu ,indiferent daca e cutia de viteze de la masina (pe care am invatat sa o repar ,adica stiu pinioane, sincroane, semeringuri,tot ce trebuie si cum trebuie schimbat),motorasul pas cu pas, facturi, de stabilit contacte,realtii etc.

desigur, ma ajuta cu strumful.invatam impreuna cum se iubeste un copil,pt ca el inca mai e un copil captiv.
ma ajuta mult noptile,de stat cu strumful.ma ajuta la curatenie si in general s epotriveste cu felul meu de afi.
ma lasa in ale mele, eu independenta, nascuta sa ajung mereu pe varf.

am cateva mari rateuri profesionale de recuperat.si le voi recupera.

nu ma tin de relatie si i-am spus corect si direct sa divortam cand mi-am aflat diagnosticul.
nu vreau mila.nici nu as putea.
daca se va rupe vreodata, eu voi initia asta.

in general sunt un lup singuratic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Histamina: probabil ca tu stii ce calitati are sotul tau. Pt mine una sunt ascunse...

Insa faptul ca sta noptile cu copilul si te ma ajuta la curatenie, asta nu-i atat de aplaudat (punand in balanta ca arunca cu banii aiurea, si vb de niste sume pt care unii muncesc ani-lumina) Nu are sens sa te mai amarasc, respecte imense ca mai poti glumi pe tema asta!

Cat despre rateuri profesionale, aud placa asta non-stop de la husband, considera ca nu am facut nimic cu viata mea si ca din toate speacialitatile am ales-o pe cea mai proasta . Bine, asta-i replica la reprosurile mele ca nu-si gaseste si el mai de Doamne'ajuta de munca si ca m-am saturat sa munceasca zi-lumina pe nasturi. Dar daca tu esti multumita cu tine si cu alegerile tale, asta-i tot ce conteaza!

Aanaa1234, te inteleg mai mult decat as vrea! Sora mea este un astfel de om: trage dupa ea un barbat cu 5 ani mai in varsta dar cu 20 de ani mai copilaros: cheltuie cam tot ce are pt el/masina/hobbiuri, nu-l intereseaza in ce stadiu este proiectul cu casa, atata timp cat sotia si cei 2 copii stau sub acoperisul mamei sale, cu mancare/bani si facturi platite de catre mama (pensionara). Care mama, cand simte ca numai poate, mi se plange mie. Iar mie imi vine sa urlu la propriu, caci n-am cui sa ma plang (simt ca sunt ca un elastic care se tot intinde dar la un moment dat se va rupe).

Ajuta-l cu CV, planifica tu zilnic seara cate o ora de vizionat oferte, suna peste zi sa-l programezi la interviuri, chiar si un pic in afara listei lui de preferinte. roaga-l insa macar sa se prezinte, cine stie? Poate il capteaza si altceva. Socrilor interzice-le sa ii mai dea bani: ca te ajuta cu o leguma sau un fel de mancare gatit este bine venit, insa fara bani de la ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui aannaa1234
Am vorbit cu el de nenumarate ori,i am explicat ca daca aplica pe net pe cate un site de specialitate o data pe saptamana nu este suficient si daca deschide o data la 3 zile anuntul la fel nu e suficinet.Singura lui explicatie este ca nu gaseste.Pe langa faptul ca nu are cine stie ce studii este interesat de o anumita categorie de locuri de munca dar nu i a in considerare un post nou unde s ar putea adapta.

tu vorbesti cu sotul tau cam cum vorbea mama cu mine cand eram in clasa a 8-a
Incearca sa-l privesti ca pe un adult.
Pe tine te deranjeaza ca nu are un serviciu si ca nu e ca tine - nu se zbate sa aveti mai multe.
Pe el il deranjeaza ca nu are serviciu? Poate pe el nu-l deranjeaza ca este ajutat de parinti. Poate, poate, poate....
Eu, personal, nu rezist mai mult de 6 luni fara serviciu. Psihic nu pot.
Dar nu toata lumea e la fel.
Asa cum exista femei casnice, pot exista si barbati casnici.



Ce ma frapeaza pe mine este ca tu spui, cam la doua randuri, ca il iubesti, dar nu prea iti place de el.





Mergi la inceput