Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna dimi!

Am intrat sa va salut si sa o felicit pe matusica Fluturash. Sanatate surorii si asemenea si pentru bebe (scuze nu am retinut daca e baietel sau fetita).
Ieri am lenevit deoarece am simtit si eu primele contractii dureroase, asa ca am apelat la No spa si relaxare in pat. Nu stiu ce am avut ieri ca am tot scapat diverse lucruri din mana si m-am tot aplecat pana m-a sagetat in burta destul de serios.
Azi intentionez sa ies pana la o farmacie sa cumpar ce mai e de luat pentru definitivarea bagajului de spital.
Cam atat deocamdata si va asteptam si pe restul la cafea.

pupici

Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Felicitari matusico,sa-ti traiasca nepotelul.
Si eu am avut o seara mai grea,bebe a fost cam agitat,si sincer mai intru si eu in panica cand sotul lucreaza de noapte,cum a fost aseara.Sper sa nu se intample nimic cand nu este el acasa,sau ideal ar fi sa nu se intample nimic pana cand ma chiama la internare.
O zi frumoasa va doresc,la noi a iesit soarele,sper sa vina si primavara.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

fluturashhh, felicitari, matusico si felicitari si proaspetei mamici!

Neata si de la mine si va doresc o zi frumoasa!

Azi, dupa muuulta vreme, am primit o lovitura la coaste mai dureroasa sper sa nu devina ceva la ordinea zilei, m-am obisnuit cu miscarile lor lente

Ieri mi-am facut si eu un calcul pt CIC 1 an vs 2 ani si m-am hotarat la 2 ani (pierd cam 200 maxim pe luna din cauza plafonului, dar pe termen lung castig mai mult si poate reusesc sa ii strang intr-un cont cu toate ca eu si economiile niciodata nu am fost prietene ).
Vroiam sa imi iau si zilele de CO inainte sa plec, dar am zis ca mai bine le las sa mi le plateasca (la sf anului sau cand imi expira contractul in martie)
Ieri intr-un final am semnat prelungirea, deci m-am linistit din punctul asta de vedere. La finalul lunii se dau si maririle de salariu, dar cum eu o sa fiu in prenatal de pe 22, nu stiu daca ma mai iau ei in seama (m-ar ajuta in cazul in care trebuie sa ma intorc la servici pana la anu')

Deci, teoretic, s-au asezat lucrurile. Mai astept adeverinta pentru spital (e valabila 3 luni, nu? sa o am cand ma internez) si cea pentru ambasada. Acum imi trebuie un moment de inspiratie pentru a redacta scrisoarea ce mi-au cerut-o de la ambasada (trebuie sa explic 2-3 lucruri si trebuie sa gandesc bine formularea si detaliile, ca de asta depinde decizia pe care o vor lua)

Si eu trebuie sa ajung la farmacie, astept sa ma sune si cei de la mothercare, zilele astea ar trebui sa ajunga comanda pt patuturi. Am ajuns la concluzia ca oricum o dau, caruciorul cu greu va intra in Yarisul meu, o sa ma bazez pe masina lui tata pentru plimbari si deplasari.

Am citit articolul de pe dc.ro legat de neuronul gravid si m-am amuzat. M-am si lamurit de ce nu ma mai pasioneaza anumite discutii, credeam ca am devenit eu o ciudata. Insa cu anumiti prieteni chiar nu mai sunt pe aceeasi lungime de unda.

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Si eu am avut o noapte mai grea, inceputa seara cu contractii si crampe (dese si scurte). M-am culcat si m-a mai trezit de vreo 2 ori durerea, iar spre dimineata m-am trezit un pic si ma durea spatele (am zis ca am avut eu o pozitie de somn proasta, dar era tot de la contractii). M-am bagat din nou la somn si a trecut

De dimineata nu mai aveam nimic si acum e totul relaxat.



28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Eu am avut si greturi aseara!

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna fetelor..Am aparut si eu..

Fluturash, felicitari, matusico!!! Sa creasca bebe mare si frumos!
Vad ca mai toate am avut ceva probleme ieri/aseara..

Toccmai ma gandeam eu aseara ca nu stiu cum sunt contractiile..ei bine..le-am simtit..si bebe a fost fff activ..si nu imi dau seama daca le provoca el, sau contractiile il provocau pe bebe..Am adormit devreme..pe la 21:00, dar m-am trezit pe la 12:30 si nu am mai reusit sa dorm pana la 6 dimineata..am vazut la filme cu cataclisme si supereroi de m-am saturat ei..si toata noaptea am avut contractii de nu mai stiam ce sa fac..nu am luat no spa pt ca nu erau dureroase..dar mi-am dat seama ce senzatie aiurea dau..Am mai avut si de dimineata inainte sa plec la birou..acum vad ca sunt ok..doar ca sunt zombi de nesomn..

Eu mai am cu mutatul..Saptamana asta primim saltelele..canapeaua care ne place o sa apara cam o data cu bebe.. am inteles ca 2 luni e termenul de livrare..azi ne vin cei de la magazinul cu covoare/perdele & co cu diverse modele sa le probam, sa vedem pe care le pastram..Nu pot concepe sa nu am covoare si perdele..mi se pare asa aiurea si goala casa..Oricum, mi-am dus o parte din lucruri acolo..Dar mai am inca muuulte..plus electrocasnice primite cadou la cununie de adus in Bucuresti si montat

Va pup si aveti grija de voi!
Ma apuc sa recitesc ce ati mai scris..Sunt asa uituca in ultima vreme.. nu mai stiu care ce si cum..



28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Fluturash, felicitari matusico! Sanatate surorii si mult noroc si fericire bbului!


Vicky, Printzesone and BB (36+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna ziua!

Fluturash, felicitari pentru nepotel! Sa creasca mare si sanatos!

Imi pare rau ca majoritatea ati avut o noapte grea Multa sanatate!



_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am pus link-ul pus de Hellie pe prima pagina, sa nu il pierdem ca e f util. Siu ca avem pe undeva un fisier plin de chestii bunutze, dar eu nu mai stiu parola de pe gmail


Vicky, Printzesone and BB (36+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Salutare tuturor!

Am fost azi la medicul de familie sa imi dea prenatal si m-a intampinat cu :"tu la mine esti?" Eu am mai fost pe la cabinet in fiecare an inclusiv anul asta sa ma ia in evidenta ca gravida dar tot altcineva era in locul ei si "stai jos".
Mi-am amintit de Vicky, care moare de placere cand e tutuita de medici.

Acuma ce sa zic si eu, daca ea are 55 si arata de 65 iar eu 33 si arat de 25

Pe de alta parte de ieri mor de nervi ca nu imi gasesc nicaieri carnetul de gravida, la care am atasat si toate rezultatele din timpul sarcinii, am mers azi si la birou si l-am cautat si nimic. Mai ramane sa ma uit in cuptorul cu microunde, ca nu mai stiu unde sa il caut.

L-amn sunat si pe gine pentru internarea de o zi si m-a pasat pe saptamana viitoare. Nu mai am rabdare, imi e dor de Edy si eram sigura ca il vad saptamana asta.

In rest, mai am de lucru de acasa, abia astept sa temin ca nu mai am chef, sefa imi trimite emailuri de kkt, in curand o sa ii dau si ei ignore.

Fetelor, as sta la orizontala non-stop ( cu conditia sa nu am papa in stomac ca vomit). In fund e nasol iar in picioare daca stau simt ca scap afara copilul si intepaturi! Nu e chiar placut. Mai sunteti careva in aceeasi situatie ca mine?

Fluturash, cand ne dai detaliile picante?

O zi buna tuturor!

Mergi la inceput