Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, Buflea, nu vorbea de adulter. Vorba a venit o data cu podurile din Madison County
In cazul primei prietene cred doar 10% ca nu este vorba de inselat. Oamenii nu se despart daca nu stiu ca la capatul podului ii asteapta altcineva. Nu conteaza daca a fost sau nu sex. Libertaea o vrei atunci cand tinzi spre altcineva, spre altceva. Nimanui nu-i place sa fie singur.

Am o vorba: domnilor, oricand se poate gasi un barbat care sa ne ofere o floare, asa ca purtati-va ca si cand ne-ati oferi flori in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Hmmm...adulterul...
Eu nu-s relaxat cand vine vorba de adulter, tocmai ca suntem oameni.
Daca am fi oameni pana la capat si admitem ca-i uman sa se intample, atunci ar trebui sa fim (atunci cand se intampla) cu zambetul pe buze, sa intelegem si sa incurajam celuilalt o asa bucurie pe care o simte si o traieste.
Ori asta nu se intampla mai niciodata.

Pai Rufule, ca si moartea ...stim ca o sa se intample, nici macar nu o putem evita (ca adulterul) si nu prea moare nimeni cu zambetul pe buze si nici noi cei de pe langa el nu venim cu incurajari ... de fapt si adulterul serios reprezinta moartea relatiei din spatele lui.
Si nu spuneam eu ca mi-e frica de moarte ...rau ... sigur ca mi-e frica si de adulter si in cea ce ma priveste si in ceea ce-l priveste.

Ce tot spun eu pe la subiectele astea este ca adulterinii nu sunt neaparat niste ticalosi desi fac ceva incorect si sunt judecati ca fiind ticalosi ... "Podurile din Madison County" ne spune asta si ne stoarce lacrimi de tristete, "It's complicated" ne spune asta si ne stoarce lacrimi de ras ... prietena mea adulterina nu este o ticaloasa ... o stiu de mult, stiu cum gandeste, ce valori, ce remuscari are, este o fata atat de buna cu un suflet atat de mare ... si interesant, trec cu vederea adulterul ei, aproape il inteleg ca si in "Madison County" si mai mult, o sustin sa divorteze si sa-si vada de fericire mai departe ... mai, nu are copii, este o femeie independenta, cariera, bani, de ce ar sta intr-o relatie de monotonie-prietenie cu sotul ei, un baiat bun de altfel, cand poate sa-si traiasca viata, sa aiba grija sa ii fie din bine in mai bine ... ce alta treaba are ea decat sa aiba grija de ea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
In cazul primei prietene cred doar 10% ca nu este vorba de inselat. Oamenii nu se despart daca nu stiu ca la capatul podului ii asteapta altcineva. Nu conteaza daca a fost sau nu sex. Libertaea o vrei atunci cand tinzi spre altcineva, spre altceva. Nimanui nu-i place sa fie singur.


Asa este Viv, chiar asa este ...asta i-as spune lui Michelle si lui Ralu si celor care afirma sus si tare ca nu nene, mai intai trebuie incheiat un capitol si abia dupa aia, cautat si inceput altul ... este atata definitie si atata utopie in teoria asta incat eu ma abtin in a mai promova. Numai cei care au o viata de caine acasa, pot sa ii puna punct pentru ca viata de unul singur pare mult mai buna pare o mantuire ... numai aia. Altfel nu cred ca pleaca nimeni dintr-o plictiseala / singuratate / departare in doi pana nu gaseste ceva mai bun.

P.S. Si eu cred in cazul amicei parasite ca nu toate detaliile sunt scoase la iveala ...dar nu i-am spus amicei mele ... am sugerat si ea e sigura ca NU. Si eu am lasat-o asa, ce rost are ? ...oricum el vrea "out", poate ii e ei mai usor sa considere ca nu e inlocuita ci doar indrumata sa o ia pe alt drum decat el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, dragelor va recomand o carte.
Sunt la jumataea ei. Doresc sa o termin pana maine.
Tema este despre adulter, despartire si revenire.
Imi place. E scrisa cu rafinament.

"O vara fara barbati" de Siri Hustvedt - tipa este americanca, casatorita cu Paul Auster.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! Ce bine suna rezumatul ... si nu o gasesc audio la biblioteca .

O sa o citesc in vara, cand sunt copiii in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Cred ca traducerea lui Blink nu e tocmai fericita pt. ca nu e vorba despre decizii bune in 2 secunde :-) doar sunt prezentate cazuri si fiecare trage ce concluzie vrea din relatarile respective. Eu nu am recomandat cartea ca pe un model de urmat, " adica asa da " ci ca o lectura intre 2 filme ale lu buflea Cartea se potriveste foarte bine societatii de aici unde " nebunia" e considerata un proces positiv,de creatie si oamenii de success sunt cei care au sclipiri din Astea de moment. Iar autorul sigur a profitat de o "sclipire" sa (mai ) faca niste baniEu de exemplu sunt mai conservativa, mai bine zis am fost, chestii din astea ma scot greu din ale mele insa le citesc de multe ori cu placere.
Carmen ti a intrat optimismul la apa? Ca asa mi s-a parut din ce ai zis tu in mesaj? Pai nu citi stirile, ok barfele cu vedete ai voie mai ales ca stai prin zona:-) , incearca sa nu ai timp liber prea mult adica sa nu ai timp sa visezi, decat feti frumosi ( am inteles ca esti singura mai mult) mereu tine ti mintea ocupata cu diverse, de exemplu fa puzzle cu copilul ( incepi cu 500 de piese si la 3000 esti experta , apoi let lipesti si te gandesti in ce locsor de pe pereti le sta bine . Sper ca nu te superi nu stiu cat mi a iesit sa fiu spirituala daca iar am ratat deschid un subiect despre talentul de o da in bara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am reusit sa prind si eu in sfarsit calculatorul de acasa liber, asa ca am pus intr-un final si pozele promise pe net. As vrea sa le atasez la mesaj, dar n-am nici cea mai vaga idee cum fac sa inserez poze , asa ca heeeelp .

(am urcat cateva pe net, dar sunt imprastiate www.dropshots.com/mickyyy#" target="_blank">pe-aici, si nu stiu cum sa le grupez.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In subsolul mesajului scris de tine ai optiunea "galerie mesaj" ... apasa acolo si dupa aia te descurci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mai, deci ce facem cu Movie Night ? Incepem de maine sau asteptam o saptamana ca sa faca lumea rost de filme ... cum ce filme ? Alea de care am zis eu, daca voi nu veniti cu o contra ...

Incepem cu "Knocked Up" ? sau e prea vechi si putem trece le "This si 40" daca zice Rox ca nu au legatura ...

Weekendul asta sau celalalt ?

Rox, am retinu cand ai zis de "this is 40" ... esti a doua care pomeneste de filmul asta dupa mianna, acum cateva luni ...de aia il aveam pe lista de vazut. (emoticon cu pup lipsa de la raspuns rapid)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Am reusit sa prind si eu in sfarsit calculatorul de acasa liber, asa ca am pus intr-un final si pozele promise pe net. As vrea sa le atasez la mesaj, dar n-am nici cea mai vaga idee cum fac sa inserez poze , asa ca heeeelp .

(am urcat cateva pe net, dar sunt imprastiate www.dropshots.com/mickyyy#" target="_blank">pe-aici, si nu stiu cum sa le grupez.)

Nu faceti aceeasi greseala de doua ori, sunt atat de multe greseli noi de facut!


Ti-am pus eu una

PS: Mickyy, am salvat (in calculatorul meu) din albumul tau o poza (in desktop, ca sa n-o pierd...) si am pus-o de acolo in galerie. E simplu. Apasa pe "galerie mesaj" si te prinzi repede. Dar dupa ce incarci, o sa le vezi doar dupa ce schimbi pagina, adica treci pe alta pagina si apoi te intorci.

Mergi la inceput