Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata buna pe ghetar (chit ca e deja pranzul).

Am tras chiulul la greu, dar gata, acum m-am eliberat, in sfarsit, asa ca ma pun pe lecturat din urma, o sa-mi ia toata ziua, cu siguranta .

Si pana ma pun eu la curent cu ce-ati mai barfit in lipsa mea, poate ma ajutati cu niste sugestii.
Pentru ca a mea fata (cea mare) e vesnic plictisita si dezinteresata de orice altceva in afara de televizor si calculator (ocazional deseneaza, dar de citit doar pe tableta ciudatenii de genul - cel mai mic om din lume, cel mai mare animal, exista fantome, etc) am pus la cale un fel de joc. Ideea mi-a venit dintr-o carte, initial trebuia sa-mi spuna 3 lucruri noi in fiecare zi (citite, vazute la televizor, aflate de oriunde, dar nu despre ciudatenii, personaje disney sau altele de genul), dar pentru ca era mai greu de pus in practica, dupa diverse discutii am ajuns la varianta finala: in fiecare seara eu ii dau o "tema" de studiu si a doua zi trebuie sa-mi povesteasca tot ce a aflat despre asta. Tema fiind din absolut orice domeniu (geografie, istorie, stiinte, literatura, arte, etc), pana acum am ales cele mai periculoase animale, continente si tari, despre piramide, etc. Problema e ca sunt in pana de idei, nu stiu ce teme sa aleg incat sa-i starneasca si ei interesul, s-o faca de placere, nu ca pe o corvoada sau o tema suplimentara data de mami acasa, de-aia care o face in 5 minute inainte sa ajung eu ca sa nu zica ca n-a facut-o. As vrea ceva despre care sa citeasca cu placere, sa puna intrebari, s-o captiveze.

Deci, ceva sfaturi, idei?!

Intre timp eu am fugit sa lecturez din urma! Pupici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Raportez ca momentan sintem neinghetati,cica ne izbeste azi.Si eu care facusem planuri ca ma scol,totul e inghetat si declar ca nu merg azi la servici.
In viata urmatoare ma fac meteorolog ca daca o dai in bara zici ca a batut vintul prea tare si de-aia ti-a stricat previziunea.

Mie cel mai mult mi-ar place sa lucrez asa cu masura de la 8 la 2 cam 2-3 luni dupa care sa merg minim 2 saptamini in vacanta,iar vara sa am vreo 2 luni liber.Si bineinteles sa am sub pat un sac cu bani care sa se umple singur in alea 2-3 luni de munca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mickyyy mie mi se pare buna ideea cu studiatul dar sincer eu as lasa copilul sa-si aleaga singur subiectul. Ce daca studiaza despre fantome? Ia uite: "ce sunt fantomele? Cum mai spunem la fantome? (stigoi, moroi, naluca, fantasma - cu explicatiile de rigoare pt fiecare semnificatie/sens al cuvantului) Sunt vampirii fantome? Cum mor vampirii? Fac copii? se casatoresc?" Ceva mai funny, ca sa zic asa. La fel si cu alte ciudatenii, de ce sunt oamenii mici mici? Dar aia mari de ce sunt asa de mari? (si explici tu despre naninism, gigantism, hormoni).

Eu personal sunt mare amatoare de "fapt divers", cand eram mica incepeam intotdeauna almanahurile si ziarele de la coada la cap, ca acolo erau rubricile astea. (Obicei pe care uneori ma suprind ca nu l-am pierdut nici acum ) Pana la urma intra si astea in cultura generala.

Fi-mea e mai mica, dar in excursia de duminica, impreuna cu inca 2-3 dracani mai maricei ne-am jucat tot felul de jocuri din astea, "spune opusul" sau "cuvinte care incep cu litera.. si incap intr-o valiza", super fun, le-am ocupat 3-4 ore de drum plictisitor fara sa-si dea seama. Le-am "predat" inclusiv culorile complementare fara sa se prinda ca "invata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
Incerc sa mi-l dau jos si sa negociez o fereastra printre Doctorita Plusica si Pijanimale, fiindca nu le pot vedea pe calculator intrucat mi-e bulita placa de sunet, deci tre sa download > trec pe stick > vazut prin dvd player.


deci trebuie sa marturisesc ca pe mine nu am mai tin nervii cu Plusica. ma enerveaazzaaaa!!! gata, am zis-o. ma calca pe nervi, mi se pare un serial prost, toate episoadele is la fel... nu mai poc!!
astia ai mei amandoi se uita cu religiozitate, desi pana si EU stiu episoadele pe de rost. Patrick imi zice pe sest sa nu il zic la pretenii lui ca se uita la asta

io am facut bors de loboda (sa ma scuze schimbu' III daca le isc amintiri si pofte de ne-curmat), salata de peste afumat cu ceapa verde& lamaie si branza de capra in ulei absolut minunat.

Mcky, ii place geografia? poate obiceiuri dintr-o tara frumoasa si exotica? Singapore? Africa de Sud?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ah, misto jocul cu cuvintele invers, il uitasem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Serialbastre

In alta ordine de idei, ce ati hotarat cu filmul? Eu nu-s la curent cu noutatile dar sa stiu ce film il pun pe sot sa-mi caute.

Mai, daca ne tinem de chestia asta, eu as propune tot comedii ...

Eu de ex vreau sa vad asta "This is 40" - am auzit de el si vad ca are rating 6.2 pe imdb ...este continuarea de la "Knocked Up" ... o comedie simplutza de duminica ... daca nu l-ati vazut, atunci poate vedem vinerea asta "Knocked Up" si apoi ne bagam la "This is 40".

daca aveti alte propuneri mai bune, eu sunt deschisa dialogului ...




Eu nu am vazut, dar deja caut informatii despre ele (filmele). L-am rugat pe Dansul (adica El, nu bataiala aia care cica e similara cu a dori pe verticala) sa ma ajute la capitolul filme, ca ma bag la club de film: daca tot nu mancam, macar sa vizionam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Da, da, Plusica (Doc McStuffings pt cele de peste mari), sta cu gura cascata si vraful de plasturi cu vacute langa ea, doar, doar si le mai lipeste pe vreundeva. Ieri si-a lipit unul rosu pe o vanataie. A mea asteapta acum cu infrigurare Sophia Intai, vai-vai...

La un singur lucru mi-a folosit fascinatia pt Plusica. Am mituit-o sa faca prima luna de abonament la dans promitandu-i ca-i iau un joc gen Crocopolis ca al Plusicai. Si i l-am luat ca altfel mandra n-avea nici o motivatie sa-si puna la baletat fundul dolofan...

Acum merge cu drag la dans doar pt ca eu cad pe spate de admiratie cand imi arata vreo semi-sfoara sau ma pune sa fac incalzirea si ma invata pozitiile de balet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Asa, acum urmeaza un mesaj kilometric, revansa la toate cele 30 de pagini de absenta

Citat:
voi aruncati mancare asa in mod regulat? ca eu sunt campioana la aruncat. ceva de speriat. nu gatesc niciodata multa mancare, maxim patru portii. din care arunc cel putin o portie. ptr ca dupa doua zile nu se mai uita nimeni la ea


Daaaa....indiferent cat fac, vesnic o parte din mancare ajunge la gunoi . Cel mai tare ma enerveaza dulcurile si iaurturile copiilor, ei le lasa incepute peste tot, nu-mi vine sa le termin eu ca nu stii cand li se pune pata ca vor din nou aia (am patit-o de cateva ori), asa ca zac 2-3 zile prin frigider pana ajung in stadiul in care doar cosul de gunoi le mai accepta! Si asa o ciuda mi-e sa le arunc ......

elyda - povestea de iubirea gugustiucareasca! Eu am hranit toata iarna vreo 2 perechi de gugustiuci, si drept rasplata ce crezi ca au facut cand veni primavara, si-au tras cuib fix in iesirea de la hota mea din bucatarie . Acum stau si ma gandesc, sa li-l stric eu si sa-i oblig sa si-l mute in alt loc sau sa li-l las acolo in speranta ca oualele lor se vor transforma in omleta?!

Boticelina, in caz ca vreo fata de-a mea ajunge vreodata pe ghetar (mai stii cand uit eu formul deschis, si cum deja cititul nu mai e o taina pentru ele...) te rog eu mult de tot, nu mai povesti de curcani crescuti in sufragerie. Nu de alta, dar mama la tara are o groaza prin curte, si in fiecare primavara se pricopseste cu pui, si sa vezi cand se pun 3 copii pe urlat ca vor s-aduca si ei acasa vreo cativa sa-i crestem pe balcon!! Atata ar mai trebui, sa vada ca exista deja sisteme de crescut curcani in sufragerie, nu ma mai scapa nici barbatul de invazia de curcani si rate (ca am uitat sa adaug, mai nou creste si de-alea mama!)

Rufus, la intrebarea ta sondaj cu seviciu, iti pot spune ca e o parte care-mi place la nebunie, si una pe care o detest maxim. Aia care-mi place la nebunie e un fel de "how is made" de pe Discovery (parca). Printre altele jobul meu (lucrez in banca) presupune vizite obligatorii la clienti (noi sau vechi), clienti care au domenii de activitate care de care mai ciudate, asa ca am vizitat si studiat indeaproape o gramada afaceri. Partea care nu-mi place tine de hartogaria care trebuie facuta ulterior aprobarii unui credit, le place astora sa se umple de hartii, ceva de speriat, cred ca si daca stranuta odata clientul mai tare, trebuie facut un proces verbal! Dar over all, imi place ce fac.

Succes fetelor cu dieta . Si eu ar trebui sa dau vreo 10 kile jos, ca sa revin la formele din tinerete, dar nu am momentan nicio tragere de inima in directia asta.

Despre filme, imi place mult Meryl Streep, insa raman la parerea ca Mama mia e unul din filmele ei slabe. Nu la fel se poate spune despre "It's complicated", pe care red ca l-am vazut si eu tot de vreo 2-3 ori .

Am vazut o gramada de nume noi prin zona, bun venit pe ghetar tuturor .

Am mai retinut ca ralu are varicela, ca fata vivianei e deja la Paris, ca pe Rufus il trimit la scoala, ca , carmen a avut parte de-o calatorie agitata pe mare, ca Aqai a reusit sa asambleze robotelul....

Inca n-am terminat de citit, dar trimit si revin, ca trebuie sa dau un restart.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dark_sun spune:

Rall, cum de ce?:) Pt. ca mi-ai raspuns in legatura cu Hannen, credeam ca a disparut cu totul de pe forum, mi-e draga- ma bucur ca inca este pe aici desi n-am mai citit-o de multicel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Mickyyy mie mi se pare buna ideea cu studiatul dar sincer eu as lasa copilul sa-si aleaga singur subiectul.


Pai eu i-am propus sa-si aleaga ea o tema despre care sa-mi povesteasca a doua zi, dar n-a vrut. A preferat sa i-o aleg eu.

Despre fantome de exemplu nu e interesata sa afle lucruri noi, ci doar se uita la filmulete pe youtube cu umbre, obiecte care "zboara" inexplicabil, sau povesti horror despre satenii din nu stiu ce sat, care's bantuiti de nu stiu ce vecin (un fel de stirile de la ora 5) , nu e nimic educativ in alea.

Am incercat sa ii dau ceva care-o pasioneaza, mi-a zis ca vrea sa devina "artista", asa ca intr-o seara am povestit despre filme, cum se fac, cine cu ce se ocupa (regizor, scenarist, etc), tati i-a aratat cum se fac trucajele si se machiaza diverse personaje, a fost oarecum interesant, dar nu am simtit-o ca i-ar fi placut cu adevarat sa afle lucruri noi despre asta.
Ii place desenul, asa ca am cautat sa povestim despre pictori celebri, am ramas uimita cate stia despre picturile lui Leonardo da Vinci (despre care nici n-a invatat la scoala si nici noi n-am povestiti vreodata cu ea), dar n-a fost decat o furtuna intr-un pahar cu apa. Cand i l-am propus ca tema pentru a doua zi, a strambat din nas.

Nu ii place geografia, desi e posibil s-o tentez cu vreo tara exotica si obiceiurile de acolo, insa nu stiu care.

Chiar sunt intr-o mare pana de idei, copii vostri de ce sunt pasionati?

Mergi la inceput