Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui katy

Trec de la arta visuala la cea scrisa recomandand o carte care mie mi s-a parut "educativa" Blink a lui Malcom Gladwell. Sper sa nu o dau iar in bara Imi cer scuze nu stiu daca e tradusa in romana cred ca s-ar traduce Clipa. E o carte despre de toate, impulsivitate, ratiune, risc, cumpatare(mai bine zis necumpatare) , impulsul de moment, procesarea informatiei si mai ales cum sa invingi stereotipiile,sa te arunci cu capul inainte si sa iesi si nevatamat din nebunia asta. Cred ca v-am ametit cu totul....

M-am uitat putin pe net ...cartea asta este documentara ? Vad ca autorul este fost jurnalist ... Ni suna rau, pare interesanta, o sa caut la biblioteca sa vad daca o gasesc audio ...

Eu acum citesc o carte scrisa de o irlandeza, despre un hotel deschis intr-o zona rurala in Irlanda, care incearca sa pastze patina timpului si autenticitatea si spiritul irlandez ... Cartea este citita de o actrita care ori e irlandeza, ori interpteaza foarte bine accentul irlandez ...bai nene, ce aiurea suna, mi se pare o engleza asa de veche, pronuntia, expresiile folosite ma fac sa ma gandesc la sec 18 ...la un moment dat in carte scrie ceva de online booking si mi s-a parut asa o discrepanta intre limba vorbita si internetul sec 21 ...ca sa vedeti ce prejudecati pot avea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Nu dormi Buflea?
Si eu care credeam ca imi dai si mie vreun site online de filme. Variantele alea le am si eu, cu red box si cu mers la cinema nu ma impac ca nu am cand. Ramane sa experimentez si varianta biblioteca.
Ralu bine ca se duc mama lor de bube.
Carmaw astept.
La fel si de la restul fetelor care pot impartasi. Nu excludem nici pinguinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Cartea e de fapt o insiruire de evenimente independente in timp dar pe care autorul le considera relevante pentru a arata ca intuitia face si ea parte din natura umana. Interesant e ca nu apare in carte cuvantul intuitie, autorul vrea mai mult sa arate cum reactioneaza omul in fatza prejudecatilor cat de puternic e instinctul de moment versus experienta/ratiune. Cartea e o provocare intelectuala iti deschide o altfel de lume. Nu stiu daca o sa iti placa eu citesc foarte variat adica printre romane siropoase( nu prea le/mai gust , cred ca varsta e de vina) crime, spionaje si clasicele fiica-mi o psihanaliza din asta imi invioreaza neuronii Nu stiu daca e in format audio eu am citit-o acum vreo 2 ani cred nu e aparuta de foarte mult timp. Daca am scapat cu filmele cred ca imi mai pierd niste fulgi acum ca am trecut la carti ..si psihologice pe deasupra . Mie de altfel imi plac numerele si ma simt bine in mediu exact, poate si de asta ma ia cateodata filozofeala un fel de compensare.
Edit : Carmen exista netflix, hulu dar platesti pentru servicii si ...biblioteca daca poti sa astepti. Ahh si mai sunt la target cateodata filme ieftine cu 5$ atat cat dai si la cablu dar sunt vechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu am ramas fara tigari,nici nu ma agit dloc,imi beau cafeaua citind...acus plec sa alerg..

Bag sama ca voi ati scris cat e zi la voi.....acu v-ati culcat....

Hm,limabarnita de trei p[agini..rusinica....

A,vin io mai tarziu sa comentez.Pe aici.

Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

spor la alergat :-) vezi ca nu esti singura cuc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

si eu mai am treaba gramada.
Eu vreau site-uri online sa vad filmele gratis. cand gatesc sau fac treaba. Astea sunt cele pe care ma uit de obicei, dar vreau altele, daca aveti.
http://www.axyy-filme.com/
http://www.filmepeales.com/
http://www.filmegratisonline.ro/
http://cinemaxx.rs/

Katy, daca te rog imi spui si tu parerea ta in legatura cu intrebarea mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Carmen variante gratis n am decat biblioteca dar merita ca le poti tine 3 saptamani si le vezi cand ai timp. Despre ce intrebare e vorba ca m- ai pierdut eu fac slalom printre mesaje sa nu ies zburlita :-) adica le citesc rapid si poate mi a scapat ceva ....Am fost occupata cu filme si carti pana acum despre asta e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr

Carmaw draga mea, poti te rog sa faci un mic exercitiu de imaginatie? Please!
Imagineaza-ti ca sunt eu in locul tau si tu esti in locul meu. Ce ai face tu pentru mine ca sa ma faci sa ma simt mai bine, sa imi ridici moralul, sa ma faci sa cred mai mult in mine, in viata, in sansa ca o sa ma fac bine? Te rog foarte mult sa tratezi asta cu sinceritate exercitiul asta, ma interesaza tare mult sa aflu ce simti, ce ai face!


Carmen & Ericutz (15.06.2004)



Ajutati-o pe Diana!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 " target="_blank"> Povestea nasterii!




Hai ca m-am quotat pe mine ca sa nu mai scriu inca o data.
Mersi mult Katy.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,pen`ca aseara scriam de pe telefon si DC-ul nu are varianta pentru tel.,nu am apucat sa zic mai multe despre ce ai povestit tu.
Eu nu condamn pe nimeni niciodata.Dar ce fac ele nu e bine,in sensul ca ....nu e bine.Repercursiunile pot aparea oricand in timp,fara aparenta legatura...si ma refer aici la ceva-ul ala care compenseaza sau echilibreaza automat,sau la faptul ca D-zeu are metodele lui de a arata oamenilor ca gresesc.

Cine e suficient de puternic sa-si asume niste decizii ....bravo lui.
Dar .....exista un dar...persoana care inseala acum poate fi inselat/a mai tarziu...sau lovit in ce are mai scump....

Da` tu esti fata desteapta si te descurci tu.Numa am zis,asa...

Gata cu filosofeala,ca pierd semnalul....

Care imi dai inca o cafea uriasa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata


Citat:
citat din mesajul lui buflea
...este continuarea de la "Knocked Up" ... o comedie simplutza de duminica ... daca nu l-ati vazut, atunci poate vedem vinerea asta "Knocked Up" si apoi ne bagam la "This is 40".

daca aveti alte propuneri mai bune, eu sunt deschisa dialogului ...



bai sefo, iar nu esti atenta la ce scriu.. nttzzzz! acu vreo luna cand l-am vazut l-am tooooot laudat, mucles, nu zisesi nimic [:P]
deci il recomand, este absolut absolut bestial! (nu e continuare, asa s-ar fi vrut, dar in afara de paul rudd si leslie mann nu are niciun fir comun cu "knocked up". mie mi se pare muuult mai bun!)

Kari, pai a jucat bayern mai . si le-a rupt fundu' italienilor (nu ca mi-ar fi parut bine, dar nu meritau sa castige Juve)

si eu fan Meryl Streep. se numara voturile? is de acord cu analiza buflei, a pus punctul pe "i". are un munte de talent si asta se vede, in detrimentul "actritelor" 90-60-90/40kg/1.80

Katy, merci de recomandare, ma duc sa o gasesc pe amazon

deci sa aveti o zi buna si noapte bunicica, puricii sa va sarute, schimbului III care e la nani acum.





Mergi la inceput