Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

carmen, nici pe mine nu mai intrebat...da-mi voie sa spun: credintza...
...chiar spunea dumnica asta la biserica: "only Isus is the real hope in life".
daca vrei, iti dau sa asculti niste pastori..sau putem vb mai mult pe PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

katy, stau la vreo 2 ore de Tahoe...deci, nici la munte, nici la mare...mai pe dealuri si pe langa un lac.
eu sunt innebunita dupa ocean, dar nu-mi place cand e ceatza si apa grey.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

va las, ca mai am un pic si vine copchilul de la scoala...intre timp vreau sa ies cu Pepperusul la plimbare.

apropo, de scoala...am facut deal cu William ca il las in weekend pe computer...tot atitea minute cate citeste extra in timplu saptamanii.
dupa ce mi-a iesit "porumbelul " din gura....amandoi eram nedumeriti daca am facut deal bun. voi ce ziceti?
azi facea deja planul sa citeasca 4 ore pe zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

da, nu am nici o explicatie de ce nu-mi place M Streep...pt asta macar am o bila "gri deschis"?...pur si simplu nu-mi place...la fel nici C. Eastwood, Baderas si ala cu freza perfecta care face arte martziale.
-imi plac: Ashley Judd, Mel G., M. Douglas, Ben Afleck...
-filme:comediile
-serialul fav. Fraiser
-la filmele tragice...plang siroaie de lacrimi...

Uite, sa-ti spun ... mie mi se pare ca femeia asta performeaza la alta clasa decat ceilalti ... poate pentru ca este una din putinii de la Hollywood care are studii teatrale, adica si-a slefuit talentul cu pregatire tehnica, la Yale (School of Drama), in conditiile in care se trage dintr-o banala familie din New Jersey.

O sa mai spun ca mie nu mi se pare o femeie frumoasa, as putea sa ma risc chiar sa o fac uratzica ... este foarte stearsa, palida, buze subtiri, nu stiu, fizic, nu este pe nici un standard de la Hollywood ... deci a ajuns atat de sus numai pe ceea ce livreaza pe scena sau in film.

Desi am o antipatie inexplicabila pentru Clint Eastwood, eu ii recunosc meritele artistice ... si am cateva filme dirijate de el care mi-au placut. Changeling e unul dintre ele - cu dintii strepeziti trebuie sa recunosc ca e un film foarte reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui katy

La film/e nu ma mai bag ca ies fara aripi dar raman o admiratoare a lui Meryl Streep, desi "iron lady" ca tot e in actualitate zilele astea mie nu mi s-a parut asa naturala. Stiu ca a muncit mult sa imite accentul si mimica poate si pentru ca am stiut cum s-a pregatit pentru rol cand am vazut filmul i-am urmarit fiecare miscare si unele le-am vazut "regizate". Am vorbit despre actrita nu despre film da

Mie mi-a placut in Iron Lady ... filmul nu prea mi-a placut, dar interpretarea da ...cica unul din talentele ei recunoscute este "imitarea de accente"... ai vazut-o in "Julie and Julia" (alt film care nu mi-a placut ) ? ... tot filmul m-a agasat vocea ei si m-am dus pe youtube sa o vad pe originala Julia Child - am ramas perplexa de cat de bine a imitat-o, perfect, absolut perfect ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Asta spuneam si eu ca stiu ca se pregateste inainte si invata accente diferite, de aia am si stat cu ochii pe ea in film si am analizat-o cred prea mult. a eclipsat-o pe Thatcher lumea a admirat-o pe Streep mai mult decat a urmarit ecranizarea biografica. Cred ca a si fost foarte rapid ritmul succesiunii evenimentelor din film. Mie mi-a placut in Out of Africa si The Devil Wears Prada 2 filme care nu au prea multe in comun decat numele ei phiu,phiu ca am zis ca nu mai zic de filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Kari , Michelle , va multumesc de sfaturi. Extind propunerea facuta Carmei la toate fetele. Dar Carmaw, vreau neaparat sa vad si ce cerzi tu, ce sfat mi-ai da, te rog mult.

Michelle, mersi mult de propunere, din pacate timpul meu la pc e limitat, insa trimte-mi, poate le ascult la telefon. Din pacate nu sunt deloc o buna organizatoare a timpului si reusesc destul de rar sa ajung la biserica, nu sunt mandra cu asta. Insa asta nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu.

Buflea, tu unde vezi filmele? Online cumva?
Doubt nu l-am vazut, dar sper sa-l vad.
Katy Out of Africa mi-a placut si mie mult, la fel si Devil wears Prada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Trec de la arta visuala la cea scrisa recomandand o carte care mie mi s-a parut "educativa" Blink a lui Malcom Gladwell. Sper sa nu o dau iar in bara Imi cer scuze nu stiu daca e tradusa in romana cred ca s-ar traduce Clipa. E o carte despre de toate, impulsivitate, ratiune, risc, cumpatare(mai bine zis necumpatare) , impulsul de moment, procesarea informatiei si mai ales cum sa invingi stereotipiile,sa te arunci cu capul inainte si sa iesi si nevatamat din nebunia asta. Cred ca v-am ametit cu totul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Pentru ca am fost trasa de urechi vin si eu azi la raport.

O zi naspa cu dormit pana tarziu si lenevit in pat cu cafea bauta in liniste,naspa,toata lumea era plecata la meci,numai eu consemnata in casa.

Robert a avut meci la club ,au invins,Robert isi continua jocul excelent,a trecut de cinci adversari fara ca macar unul sa-l atinga si eu n-am fost acolo,galeria anemica spre inexistenta,Robert mi-a spus ca din tribune lipsea esenta

Au ajuns acasa pe la pranz ,au mancat ca niste turbati.Dupa amiaza picii au avut karate si au fost anuntati ca peste 2 saptamani au examen de centura,Edy era mandru ca s-a dat peste cap invers de 10 ori,data trecuta nu-i reusise mai cu seama din cauza basanaului marca familiei paterne .

Am reusit sa termin acum ciorbita de pui a la grec pt maine.
Maine doar pe dupa amiaza sa gatesc o oala de ciulama cu pui si ciuperci si 2 paini.

PS Bubele se usuca 'tu-le muma lor ca m-am saturat]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr
Buflea, tu unde vezi filmele? Online cumva?
Doubt nu l-am vazut, dar sper sa-l vad.

Pai le vad din diverse surse ...de regula incerc sa le iau de la biblioteca pentru ca sunt gratis si le pot tine si o saptamana ...la biblioteca apar cam la 3 luni dupa ce filmul apare pe DVD ...

Daca vreau sa le vad mai repde, le iau de la Red Box - niste tonomate cu filme care sunt la supermarket si costa $1 pe zi ...dezavantajul este ca trebuie sa le vad in seara in care le-am luat ca sa nu platesc in plus ...La RedBox apar cam la 1 luna de la lansarea pe DVD ...

Daca ma arde buza sa le vad si mai repede, le inchiriez pe cablu ... Ma costa $4 si le am disponibile 2 zile ( parca) ...pe cablu apar odata cu lansarea filmului pe DVD

La cinema ma duc destul de rar ...mi se pare cam scump ($14 biletul) plus floricele, plus bautura, bat $20 . Nu mi se pare ca merita toate filmele $20 ...

Mergi la inceput