Manualul Pinguinilor (titlu provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo randunicilor

mai fratilor, e o aratare la noi pe acoperis si canta exact la 4 dimineata. intr-o dimineata am deschis fereastra larg si trosc cu un pumn de orez in copacul din fata. poate se indura si zboara la alt copac. ei as, de unde canta mai departe. si intr-o dimineata vede dl V pe acoperis, intr-un colt cioara cantand. deci acolo isi tine muzica?!!
solutii are careva. ca eu m-am saturat sa ma trezesc inaintea gainilor.


Andra, sanatate maxima. profita si imparte sarcini la toata lumea.

Rufus, facem manual? pai si despre ce sa fie? o tema mai nastrusnica asa... daca tot dam sfaturi gratuite.

vreau sa fac o placinta cu mere, una de proba. ptr saptamana viitoare am de dus o prajitura la servici, una cu specific romanesc. e o sarbatoare ..... nici nu stiu exact.


Aqai, sunt ochi si urechi. soare si piscina spui? mai trimite si pe alte continente, in curand decretam iarna in toata regula. probabil ca vom sari direct in vara, ca primavara e plecata ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah, eu nu stiam ca ati luat-o pe Ioana asa de mica ...cum de era adoptabila asa de mica ? Chiar nu stiu ...parintii naturali se cunosc, traiesc, ii cunoasteti, ii cunoste?

PS. Puah Rufus ...tu trebuie neaparat sa-ti scrii povestea. La tine bate telenovela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,a mea e vaccinata....in Romania in general e curentul ala ca "e bine sa faca copilul...ca vaccinurile sunt toxice..etc....

Eu i-am facut vaccinul si deja a trecut prin doua epidemii...fara sa faca nimic.
Imi place cum gandeste America ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Andra, multa sanatate

despre vaccinuri - fiica-mea a facut vaccinul si a facut si varicela, si nu vreo forma usoara.

Si eu tot cu bube am luat-o , si fata mea e adoptata. Si cand am ajuns la medicul de familie pentru inscrierea la gradinita am aflat din fisa ei ca avusese varicela la 3 ani . Mai tarziu, cunoscand mai bine medicul mi-am mutat fata in alta parte ...(nu cred ca a avut varicela la 3 ani)

Oricum, vaccinul nu e 100% eficient, cateodata poti face boala si vaccinat fiind

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Rufus, e frumos la Suceava! Desi nu e orasul meu natal, mi-e drag de cand sunt aici, sa tot fie vreo 8 ani. Ba nu, 9 ani!
Legat de vaccin, am auzit atat de multe cazuri de copii vaccinati care au facut varicela, si fiindca nu e printre cele obligatorii, nu am vaccinat-o pe Cezara.
Kari, eu fac placinta ori cu foi cumparate, ori cu aluat fraged. Merele le calesc inainte cu putin zahar si multa scortisoara. (ce ma enerveaza ca in fereastra de raspuns rapid nu am zambareti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mada saru-mana ca te-ai gandit la mine,iau deja silimarina de 1000mg de 2 ori pe zi,ca ficatul ma supara si inainte dara acum.

Buflea ti-au raspuns fetele de ce.La fel si in gasca mea de pitici ,vaccinati sau nu au facut varicela,de ce? ma depaseste.Eu le-am facut alor mei schema clasica (cea care era si pe vremea noastra) si atat.
Apropo de vaccinuri,multumesc lui DD ca a avut grija de Raducu,el e nascut in '87 si pe atunci se faceau cu seringa de sticla si ace din acelea clasice,eu mergeam cu el si habar n-aveam in mintea mea de copil ca exista se poate imbolnavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Serialbastre

Kari, eu fac placinta ori cu foi cumparate, ori cu aluat fraged. Merele le calesc inainte cu putin zahar si multa scortisoara. (ce ma enerveaza ca in fereastra de raspuns rapid nu am zambareti).



In bucataria mea




m-am uitat in bucataria ta. pai tu esti gospodina serioasa .
io n-am mai crosetat placinta. caci am descoperit ca mai sunt doua jumatati de prajitura cumparata de copii zilele trecute si pe aia s-o manance.

intrebare. si voi aruncati mancare asa in mod regulat? ca eu sunt campioana la aruncat. ceva de speriat. nu gatesc niciodata multa mancare, maxim patru portii. din care arunc cel putin o portie. ptr ca dupa doua zile nu se mai uita nimeni la ea. ieri a gatit barbatul o mancarica de conopida din jumat de conopida. asa ochiometric erau vre-o trei portii, acuma ultima portie zace in frigider in asteptarea....
aseara am gatit eu mazare ptr azi plus cordon-bleu. in alta cutie mai zac doua bucati de carne, pe care o sa le manance rechini din canal.
feciorul, are un pitic pe creier si nu mananca mancare mai veche de doua zile. bine, el are ceva mai multi pitici si din cauza asta nu l-am fortat niciodata.
insa cateodata imi vine asa sa le pun cate o cratita in cap, asa ce ma enerveaza ca imi cer mancare neaparat gatita proaspat.
na, sau sunt io defecta?
noroc ca barbatul e baiat bun si nu-i pretentios la mancare. foarte rar refuza ceva.


edit, sa-i mai spun lui serialbastre ca mor de pofta la jumara ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu cand ma uit la fete la Adoptii, ma ia durerea de cap. Atatea conditii...cel mai naspa mi se pare ca iei copilul in plasament, dar nu esti sigur ca va fi al tau. Asta e naspa rau.
Pe vremea Ioanei, era simplu. Te duceai la leagan, erau copii adoptabili (adica dati spre adoptie cu declaratie notariala), alegeai unul si-l luai acasa (ok, era un dosar, teoretic Autoritatea tutelara venea la tine sa vada cine esti). Mergeai in instanta si...gata.
Pe Ioana n-am gasit-o din prima, era "dosita" pentru export, in Elvetia. Ceva s-a intamplat, s-au tulburat apele...si m-a sunat tipa de la Leagan (o cunosteam, indirect, dar era "a noastra") si mi-a zis de ea. Cateva zile mai tarziu era la mine acasa. Nu-i cunoastem parintii...mama era minora (aproape de 18 ani), probabil a fost "o rusine" in orasul ei, ca au venit pe blat la Polizu in Bucuresti si...Ioana a ramas acolo. Citatia n-a gasit-o la adresa din buletin, asa ca totul s-a terminat iute.
Daca pe mama n-o cunoastem, pe tata nici atat...medicii care au vazut-o inclina sa creada ca are ceva sange oriental, este bruneta, pielea maslinie, trasaturi...altfel decat "caucaziene". Cica sunt semne specifice.
Chiar nu conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu era nimic in 23...Tora zice ca am incurcat datele.
Asa ca ne-am dus in IOR. Cu rolele (unii din noi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mei, merge titlul. Mai trebuie sa facem lucurile si manual din cand in cand, nu?

Ralu, sanatate si rabdare multa! Sa ne tii la curent buba cu buba.

Rufusica eu nu cunosc povestea. Siu de Ioana ca a fost infiata si cam atat.

As vrea sa va scriu cum imi vine sa-mi tai venele si sa cer si de imprumut da' nu po din cauza sfarcului ca nu se mai apasa.
Doamne, cat balamuc au facut aia 2 penru o simpla borseta de umar. Ca e de stanga zicea el. Ea zicea ca o tine in dreapta. El ca nu e bine. Ea ca-si pune banii totti intr-un singur buzunar. El ca mai bine in 2 buzunare in 2 comparimente diferite.
Ea ca-si ia 2 ciorapi, el ca trebuie 3.
I-am zis ca daca se baga si-n chilotii si allaways-ul ei ii franjurez nu numai venele.

pfui

Mergi la inceput