Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citesc cateodata si ma sperii..

De unde frate atata graba???
Rabdarea este.. uneori.. o mare virtute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Cred ca un exemplu concret ne-ar fi de mare folos in detrimentul a ceea ce simti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

ranena,

Iti raspund pe PM, ref la psiholog.
Noi am ajuns cu al nostru si am facut terapie cateva luni fiindca ne-am dat seama ca nu stim cum sa-l ajutam, el nu gestioneaza cum trebuie anumite situatii prin care trece si de cele mai multe ori este "over reacted".
Psihologul ne-a spus ca avem un copil cu o inteligenta mult peste medie, si ca in multe cazuri cu cat un copil este mai inteligent( nu dezvolt aici teoria tipurilor de inteligenta)cu atat are minusuri majore in partea de "inteligenta emotionala".
Noi nu am cerut evaluare de nici un fel, dar inteleg ca testarea unui copil este necesara inainte de terapie, pentru a vedea ce este cu el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camina23

Buna dimineata dim,
Referitor la ceea ce spui tu ca nu este la nivelul celorlalti, la ce te referi?
De exemplu eu i-am mai intrebat pe prpfesorii cu care face tenis si sah si mi-au spus ca e mai bine sa mearga la grupa 0, in detrimentul clasei 1 in sensul ca avand putin avans....ii va folosi. Din cate am inteles la clasa 1 este ceva mai mult de lucru si sunt copii foarte buni cum spui si tu.
Care e sfatul tau? Sa trecem prin clasa 0? El face 6 ani la sfarsit de mai.

Eu te-as sfatui sa-l dai la pregatitoare. Este adevarat ce ti s-a spus, ca avansul ii va folosi, iar la 7,4 mi se pare o varsta potrivita dpdv. emotional pt clasa I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Parerea mea este neconcludenta.. atata vreme cat eu nu prea cred in "supra-dotarea" copiilor. Pt mine un copil este o fiinta complexa.. din care IQ-ul (la care se tot face referire) este doar o particica. Atatea altele sunt atat de importante.. ca sa ajunga un adult cu adevarat complet.

Si un infim exemplu.. P are in clasa un coleg cu 1,5-2 ani mai mic decat restul. Acesta mereu a fost un pic outsider si vad ca nici dupa niste ani buni nu s-au schimbat multe.. tocmai ce s-a plans de curand ca este cel mai mic si ca ceilalti blabla..

Cat priveste unele dintre "scolile minune".. deschideti bine ochii si studiati problema in profunzime, nu numai ce se debiteaza oficial. Sa te vinzi bine este un talent.. Intrebarea este daca ai cu adevarat ce vinde?
Pt ca, chiar daca ideea in sine este minunata, aplicabilitatea ei poate lasa muuuult de dorit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Camina,
ai intrebat-o pe dim, dar iti raspund si eu :)
Lasa copilul la clasa zero.
Spui ca baietelul tau face tenis si sah; si al nostru la fel, este foarte incantat de ambele.
Eu nu joc sah, dar joc tenis si sunt tare pasionata de acest sport; tenisul nu este un sport al celor care lovesc tare in minge, ci este un sport foarte tehnic; dar nici macar asta nu asigura reusita; cei care sunt campioni in sportul asta sunt cei care au psihicul cel mai tare, care au un echilibru emotional indestructibil.
Si revenind la scoala, depinde ce-ti doresti de la copilul tau, fiindca vad ca e mai mic cu 1 luna decat al meu; vrei sa bagi carte in el cu orice pret si atat sau sa se dezvolte armonios atat ca intelect cat si emotional?
Eu de la copilul meu imi doresc sa treaca prin scoala cu bine si sa iasa intreg la cap din ea.

@Ranena, nu ai PM activat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Noi suntem programati saptamana viitoare la evaluare pentru clasa pregatitoare la Scoala 195.
Am si eu cateva intrebari pentru fetele care deja au fost saptamana trecuta la acest centru de evaluare: Sunt mai multe comisii de examinare? Mi se pare ca unii copii au primit intrebari ceva mai dificile decat altii.
Doamnele respective ii ajuta cumva daca se blocheaza la un moment dat? Si daca ii ajuta , se puncteaza acel raspuns?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Cred ca este destul de ipotetica discutia cu trecutul direct in clasa 1 - atata vreme cat pana acum se spune ca nu primesc copii nascuti dupa 31 decembrie 2006.

In rest, sunt de acord cu Ella si Ruxandra - sunt multe lucruri de luat in seama cand vine vorba de evaluarea unui copil si trebuie tinut cont de toate pentru binele copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu vad o problema mai incolo, cand la 15 ani in clasa a 10a va avea colegi de 17 ani si poate si mai mari. Nu mi-ar fi frica de o diferenta de 2 ani in clasele mici (in general invatatorii gestioneaza bine situatiile astea) dar in clase mai mari, la pubertate, poate fi o provocare zdravana.

Un copil precoce si deosebit de talentat este usor de indrumat la 6 ani, dar riscul mare de a-l scapa apare la 12 ani cand nu mai face el ce vrea mama si incepe sa faca exact ce vrea el.

Si eu am un copil de clasa zero, va avea 5 ani si 10 luni. Cognitiv si emotional este super bine, dar fizic e cam slabut si are ceva probleme cu burtica, avem un soi de alergie alimentara de care oricum nu putem scapa nici la 5, nici la 6 sau 7 ani; speram sa facem fata ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena08 spune:

@Ella, am activat PM.


Mergi la inceput