Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carina, dragute lucruri faci!

Corina, ai fost tare cu ziua cacacioasa :)))
Maya n-a mai facut de azi dimineata, dar la cat a facut ma declar multumita. Azi iar nu a vrut decat cateva lgte de piure. Asta e, poate mananca maine mai mult.

Stela, Carmen, pe unde umblati?
Kytana, chiar, nu puteti pleca si voi cu Pingu, cum a zis si Oana? Ca doar nu va tine nimic in locul ala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carinablanca, ai incercat sa ii dai probiotice?
Sumetrolim e antibiotic mai usurel din cate ni s-a spus noua cand a luat David.Stiu ca e contestat ca unii zic ca nu ar fi antibiotic.Dar oricum cateva zile de probiotice sa se regleze burtica de la orice o fi dereglat-o nu strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, am avut ieri o zi de simteam ca-mi iau campii Acum va inteleg cu constipatia, e tare nasol. Ieri Matei a plans neconsolat, mai rau ca la colici. Orice ii faceam, fie ca-l luam in brate, ca-i dadeam san, ca ii vorbeam, ca ii aratam o jucarie, tacea pret de 2 sec dupa care urla si urla si urla... iar eu tot trebuia sa fac altceva care sa-i suscite interesul. Isi tot baga mainile in gura, credeam ca-i de la dinti. Pe la 5 dupa-amiaza am sunat pediatra, nu mi-a raspuns, asa ca mi-am sunat medicul de fam din buc care-i si pediatru. Mi-a zis ca dupa cate ii descriu, crede ca-s crampe la burtica. Intr-adevar, azi noapte Matei a tinut-o numai in parturi si scremut.. de dormit a dormit vreo 2 ore pana la 12.20 noaptea, apoi am stat treji, apoi iara somn de la 2.30 la 5.30 (dar chinuit cu vreo 2 treziri), apoi sotul a stat cu el de la 6.30 la 8, si-am dormit si eu ca eram zombie.

De dimi brotacul a facut o bila tare, deci clar e constipatie, si de atunci fiecare masa e insotita de scremut d-ala cu sunete guturale si cu inrosirea fetei, zici ca umple scutecul, dar nu a mai facut nici urma de kk

Pana acum i-am dat niste apa in care am fiert bucati de para si-am pus si-un plic de musetel. Dar nu ne ajuta. Maine dimi ii dau borcanel de la dm cu pruna si mar. Daca pana maine seara (ar fi 3 zile fara kk in conditiile in care noi facem zilnic si suntem diversificati de aproape 2 luni) tot se screme fara succes, il ajut cu un supozitor (ah, am incercat si cu termometru, sa-i provoc reflexul de defecatie, dar fara succes )

Ce supozitor se da la bebelusi? Ca nici nu stiuI-am pus si ulei de masline in piure, n-a functionat... ce sa mai fac? Mi-e asa mila de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Stela, ceri de la farmacie supozitor cu glicerina pt bebelusi.Eu i-am dat ieri pruna si un ceai de la humana si a facut.Initial am zis ca de la ceai a facut...dar i-am DAT si astazi 100 ml si na surpriza ca azi nu a mai facut mimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Offf, ce de fete plangacioase am pus... asa, sa continui...

Azi m-a luat o stare de lesin pe strada, am ajuns acasa se invartea totul cu mine, aveam asa un tremur interior. era mama soacra acasa si l-a luat pe Matei ca sa dorm nitel. O sa incep sa iau vitaminele. Mai am natalvit prin casa...

In liceu am avut o carenta de vitamine. Am si lesinat, mi-era rau zilnic, am luat luni intregi vitamine, dar tot aveam stari de lesin de la oboseala. Faza e ca incepeam orele de la 7.30 si nu-mi faceam somnul. Pana n-am intrat in vacanta de vara sa dorm si eu ca lumea, nu mi-am revenit. A fost un semestru de cosmar pt mine, mi-era frica sa nu lesin la metrou, la ore eram zombie, tremuram la sfarsitul zilei... Dupa vacanta de vara mi-am revenit, intr-a 12 am invatat dupa-amiaza... a venit facultatea. Am fost ok. Eh, azi am avut din nou o stare de aia de lesin ca-n liceu si stiu ca oricate vitamine as lua, daca nu ma odihnesc nu-mi va trece raul. Eu mereu am fost genul care avea nevoie de minim 7 ore de somn pe noapte ca sa functionez la parametri normali. Niciodata n-am stat treaza sa invat in noaptea dinaintea vreunui examen, era mai important sa dorm! Cat am lucrat niciodata n-am iesit la mijlocul saptamanii in vreun bar, sa stau pana tarziu...

Asa ca, sincera sa fiu, cu tot alaptatul care-mi mananca resurse si cele 4,5 treziri pe noapte din ultima jumate de an, chiar ma mir c-am rezistat atata...

Ideea e ca tre sa ma odihnesc mai mult, stiu ca daca nu schimb nimic, imi va fi foarte rau, nu mai vreau sa trec prin ce-am trecut din cauza oboselii, iar acum e f multa oboseala cumulata.

Am luat o decizie pt care sper sa nu-mi iau multe rosii de la voi, si-anume sa incep sa-i dau lui Matei lp treptat, pe timpul noptii (in acest fel il poate hrani si sotul, iar eu pot dormi) incep cu un bibe dupa baita, dorind sa ajung sa nu mai alaptez noaptea. El se trezeste f des, e ca David al Mirabelei, vrea san la 2 ore cel mult si ziua si nopatea. A avut si el o perioada de o saptamana cu somn mai bunicel, adica 4 treziri, ceea ce probabil ca multora dintre voi vi se pare o nopate proasta... si pe buna dreptate, dar macar dormea si Matei in intervalul 12 -3,4... Ideea e ca de 3 nopti incoace iarasi nu mai darme nici 2 ore legate

Am ajuns la capatul puterilor, simt cum cad din picioare, ma consolez ca l-am alaptat cu sacrificiile nocturne de rigoare pana aproape de 7 luni, ii voi da san cat pot eu mai mult, dar tre sa fac cumva nopatea sa uite de san Ma doare ca iau decizia asta, dar sunt ingrozita ca voi ajunge o leguma de om ca-n liceu si stiu ca n-as fi deloc o mama buna pt Matei abia tinandu-ma pe picioare. Plus ca starea de rau din liceu era insotita si de o stare psihica naspa, eram agitata, anxioasa (vitamax-ul m-a ajutat mult cu starile astea), iar acum nu-s departe. Uneori ma apuca disperarea, in toiul noptii cand mor de somn imi vine sa plang de extenuare. Simt ca nu mai pot si stiu, pt ca am mai trecut prin asta, ca am nevoie de odihna. Atat.

Imi cer scuze ca n-am nominalizat, doar m-am descarcat, iar acum ma bag sa mai citesc un pic, ca Matei isi face somnul dupa baita si ii astept prima trezire ca sa ma pot culca si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mersi, Andreea Cum zicea Corinuka, tre sa incercam mereu altceva. Mai incerc si eu maine cu piureul de prune si mar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca am ajuns la zi cu cititul

Carina, foarte frumos crosetezi si ai facut multe lucrusoare de cand tin minte ca ne-ai anuntat ca incepi sa crosetezi!

Corinuka, m-ai amuzat cu ziua cacacioasa si ma-nscriu si eu in clubul celor care vor sarbatori umplerea scutecului cu kk. Inca il astept pe Matei sa faca, niciodata n-a stat asa mult, adica peste 48 h fara kk.

Fetelor, voi de unde luati laptele si pastilele de calciu pt branzica? E preferabil laptele de tara, nu? Ne apropiem de 7 luni si vreau sa-i dau branzica, cu galbenusul de ou deja ne-am acomodat... va mai urma carnita...

Merg si eu cu Matei la 7 luni la consult, sa mai vad daca a stagnat cu greutatea sau a mai castigat, mai ales ca ne-am diverisificat. Si as vrea sa-i fac si un set de analize sa vedem cum stam cu calciu, fier... pt linistea mea sufleteasca, ca nu i-am mai facut pana acum analize. Dar sper ca se fac la cabinet ca altfel nu-l duc in spitalul sau policlinica de aici din oras, ca merg cu el sanatos si cred ca ma intorc cu el... mai putin sanatos... sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Stela, nu-ti face griji! Nu cred ca va da nimeni cu rosii! Asa cum s-a mai discutat si in trecut, e mult mai important ca mama sa fie OK (aici intelegandu-se "cu toate tiglele pe casa"cum ziceau fetele , respectiv odihnita si nestresata) pentru bebe! Sunt convinsa ca vei lua cea mai buna decizie pt tine si pt Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

As mai scrie dar nu ma lasa plangaciosul meu...Revin maine cand sper sa fie mai bine...ufff, o sa dam de baut cand vor iesi si dintzocii astia...

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

citeam articolul asta si ma intreb daca Matei nu e si el asa, un copil cu nevoi emotionale speciale (parca tu Kytanutz, pusesei un link asemanator)http://clubulbebelusilor.ro/articol/568/copilul-cu-nevoi-emotionale-ridicate.html Matei nu e plangacios, e chiar vesel nevoie mare in preajma mea si a celor apropiati, dar se inscrie perfect la trezirile dese nocturne. Off, daca suge la san noaptea doar de dor, nu de foame, atunci lp e cea mai proasta solutie si ma intorc in punctul zero... Mirabela, tu cum ai procedat cu David? Am inteles ca l-ai intarcat la 1,2 ani, dar abia la 1,8 a inceput sa doarma toata noaptea... s-a petrecut de la sine schimbarea in bine? Hai ca eu am fugit la somn ca am umplut pag 9 :)) Va pup si va doresc o noapte linistita!

Mergi la inceput