Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Anca, atunci cand Maya avea cateva saptamani, ii trosnea un umar de fiecare data cand o luam in brate. Am intrebat atunci pediatra si ne-a zis ca e normal, ca e si ea om I-a trecut fara sa-i facem nimic.

Acum suntem la micul dejun. Incercam niste mere cu pere de la Hipp. Oana, sper sa aibe acelasi efect ca si la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Oli, multam ! Sper si eu sa nu fie vreo prob; chiar la ridicatul in brate am auzit si eu mai des...

A papat Maya tot? Iustin a lins o portie de mere+morcovel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Neata. A papat si piciul meu mar cu banana. Ma prinde de mana sa bage lingurita mai repede. Am facut jumatate de mar cu jumatate de banana, si a mancat cam jumatate din 'compozitie'

Noi am inceput la 5 luni pt ca era mai mult decat pregatit, cand mancam noi, era disperat sa traga si el de farfurii sa ajunga la mancare, mesteca in gol, chiar am simtit ca nu se mai poate asa. Acum e asa de incantat cand ii pun barbita, deschide gura, e o placere pt el sa manance. Nu ii inlocuiesc nici o masa deocamdata, ii dau intre 2 mese de lapte.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Salutare fetelor!
Nu am mai intrat de cateva zile si acum v-am citit pe fuga....Lml bobceilor care s-au sarbatorit zilele trecute
Noi am fost in curatenie si pregatiri, am sarbatorit ieri ziua sotului, desi astazi este ziua lui asa k va servesc cu o feliuta de tort cu crema de braza si jeleu de fructe de padure este delicios si ff aspectuos.
I-am cumparat lui Mihnea ham si abia astept astazi sa iesim afara sa vedem cum reactioneaza...sambata a vrut numai in picioruse, l-am dus in parculet la copii si l-am dat pe tobogan si era topit dupa copii si vroia si el sa mearga si sa se joace...a fost tare haios...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

eu asa am citit ca radacinoasele constipa si sunt recomandate legumele cu multe fibre...am citit, n-am inventat eu...se contrazic medicii, se pot conrazice si articolele..
cunosc o mamica a carei fetita facea cam 3 cacute/luna...alimentata exclusiv la san, n-a apelat niciodata la ajutor, facea mai rar, dar n-avea probleme, nu se chinuia..si-a dat drumul singura pe la 5 luni..acum cu diversificarea a-nceput iar sa nu faca...n-a reactionat la mar, para, pruna...i-a cumparat borcanele hipp cu prune, piersici si caise, iar acum fetita face zilnic..
asa ca dimineata la prima ora am fost la 2 magazine dm, dar n-am gasit decat combinatii cu branzica sau cereale si legume...n-aveau nici hipp combiotic decat simplu si lipsea nr.2... am gasit in cora borcanele cu prune si caise si hipp combiotic 2 si-am luat...mi-a recomandat si dr de fam si pediatra, ca inmoaie scaunul si ajuta tranzitul...e mai scump, dar decat sa dau bani pe medicamente si dr, mai bine pe lp... sper sa-l ajute si sa fie asa bun precum se spune..
oli, maya a facut dupa borcanel hipp?
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corina, da, a facut de 3 ori de azi dimineata, din ce in ce mai mult si pasta, nu tare.
Vezi ca borcanelele cu fructe au cam toate orez (care constipa).
Ia Nestle sau Hipp 100% fruct. Sunt 4 paharele de plastic gen iaurtele.

La pranz i-am facut piure din spanac baby, cartof, broccoli si piept de pui de tara. O scarbosenie verde dupa parerea mea. A papat tot (cam 2 pumnusori de-ai ei, nu stiu in grame, ca ii dau in castronel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Oli - asa zice si sotul meu ca ii dau scarbosenii sa manance dar eu gust din toate si mi se par bune. El le vede asa verzi si i se par scarboase. Andrei mananca dar nici nu se stramba nici nu mi se pare ca i-ar face o deosebita placere. Eu cantaresc si sunt tot la 100 ml (minus ce ii mai curge din gurita) de supa si cam 120 gr de piure. Sambata viitoare ii dau mar la micul dejun. Inca nu i-am scos nici o masa de lapte ca imi e drag sa il tin in brate...dar mananca tot mai putin la pranz de la san dar ii place sa adoarma in brate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli am vazut ca au gris de orez in compozitie, dar asa erau toate..nu mi-a dat prin cap sa iau la borcanse din plastic..data viitoare
ma bucur ca pe maya au ajutat-o!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, si eu gust, dar asta n-as fi mancat Eu nu ma omor dupa spanac, asta e explicatia...
Incerc si eu sa o adorm si s-a gasit un destept sa bata cuie

Sa vedeti faza: vine postasul cu alocatia (altul decat cel care vine de obicei) si ma intreaba: Pot sa intru? Mi s-a parut foarte aiurea! Pai de ce sa intre? Ca doar nu il ploua sau il sufla vantul in scara blocului! Am evitat raspunsul direct si i-am zis: Stati sa aprind lumina pe hol sa vedeti mai bine! Una intrebase el, alta i-am raspuns eu. Si ca sa vedeti faza: s-a si ofticat. La plecare nici nu m-a salutat!
Zic eu aiurea? Asa se face? Se pofteste postasul in casa? Poate oi fi eu mai salbatica... ca eu nici vecinii nu-i poftesc cand suna. Vorbim acolo in usa... nu ca ar suna prea des sau as avea texte cu ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Oli - nu stiu cum sunt postasii, ca la mine nu a venit niciodata unul dar cred ca ar trebui sa fie ca si curierii, sa nu intre in casa. Dar postasii cred ca sunt obinsuiti de pensionari, cu care au devenit prieteni de atata timp, si poate stau la taclale....Zic si eu asa ca nu stiu despre postasi nimic...concluzia: NU esti salbatica, ai procedat f bine.

Mergi la inceput