Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

neatza fetele,
multzam de cafea, eu o beau maine dimineata
OLI, LML pt Maya!
LML si pt boboceii sarbatoriti zilele astea... eu n-am mai intrat, am citit acum pe fuga. am tot crosetat la sandalele lui Stefan. va ziceam ca nu stiu sa crosetez, dar mi-au placut atat de mult sandalele alea ca mi-am cumparat croset. cu video pe youtube a usor tare, sunt cativa pasi elementari care se tot repeta. imi place mult ca merge mult mai repede decat la impletit! problema e ca modelul e cam mare - cred- si am tot facut si desfacut de vreo 5 ori pana acum. tot fac trial and error
imi vine sa ma las pagubasa...

plus mi-a sosit cartea la biblioteca si are 500 pag. si trebuie s-o termin in 10 zile . Ati citit vreo carte de Camilla Lackberg? Eu am citit tot ce-a fost tradus in engleza, si cartea asta am cerut-o de cand era in comanda la biblioteca, The Lost Boy.
am noroc ca e sotul acasa si sta el mult cu Stefan, pot si eu sa fac ale mele.

ANDREEA, chiar azi i-am facut o portie de piure de prune uscate. 6-7 prune le pui intr-o cana de tabla si pui apa multisoara (eu am pus intr-o cana de 300ml, pana la jumate), ce se mai evapora, sa-ti ramana suficient pt piure. dau la mare pana fierbe, apoi mai incet, sa fiarba incet. eu las cam 10 minute; incerci cu furculita,, sa intre usor in ele. scurgi apa intr-un pahar si incepi sa mixezi (eu folosesc braun - batul) prunele cu likid. adaugi likid pana e consistenta dorita. trebuie destula apa, ca prunele-s uscate si cu fibra multa.
bafta!

eu sunt cam suparata... azi dimineata eram in galeata rau... imi venea sa si plang! m-a apucat ca nu-i dam destul cantitativ si destul de variat sa pape (desi abia am inceput de-o sapt. ). si nu mai face kk zilnic, ca inainte. de cand cu solidele, n-a facut 3 zile, i-am dat piure de prune si-a facut moale dar muuult, apoi doua zile putin mai ult de-o nuca, tot moale, apoi iar azi a fost a 3a zi fara. in seara asta i-am facut iar piure si sa vedem maine! el pare ok, nu e mai agitat decat de obicei. TEORETIC cred ca e ok, citisem ca organele lor se obisnuiesc sa proceseze mancarea solida si pot aparea scaune mai rare, dar parca ma simt vinovata! si zilele astea a mancat para, mar, cartof dulce nu-i place, ardei gras (roade la el cu mare placere, mai mult se joaca, nu a mancat), pepene galben putin. deci nimic care sa-l constipe, si totusi...
lapte papa mult, si noptile ma suge de numa', cred ca-i si vina saptamanii 26.

i-am luat azi si butternut squash (dovleac?), sa vad daca-i place.
maine-i dau carne vita si sapt viit. vreau sa incerc si eu branza, sa vad daca vrea.

s-aveti o zi faina!

CARMEN, drum bun!

BOB, nici nu observasem ca i-am facut tricolori! mi-au placut culorile, dar sunt tare fericita ca-s si tricolori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

ANDREEA, din 6 prune ii dau de 2x. el mananca putin cantitativ.
gasesti si video pe youtube cum sa faci, daca nu te-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, si pe mine ma enerveaza la culme faza cu constipatia! Inainte facea de 3 ori pe zi, acum face 2 maslinute/zi. De 2 zile ii pun supozitor ca se chinuie si plange rau. Ce naiba, n-am avut pb pana acum si incep de acum cu supozitoarele? Ieri a mancat para+pruna la micul dejun. Nici un efect.
Morcov fiert nu i-am mai dat de o luna.
O sa cumpar azi iar sa mai incerc cu suc.
Uneori cand o vad cat se chinuie imi vine s-o dau dracu de diversificare si sa-i dau doar san sa-si revina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Papelusca , multumesc de raspuns.Am inteles...Azi ma duc sa iau prune, maine dimineata ii dau. Acum la 10 a mancat of para mare intreaga....dar....nimic :((

Ieri i-am facut piure din pastarnac, cartof si mazare.Am zis ca mazarea aia poate-l ajuta...dar....mimic.I-am DAT si piersica si caisa la borcanel,dar nu ii place.Se stramba si se cutremura din toate incheieturile.Sper ca pruna de maine sa umple pampersul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Papelusca , multumesc de raspuns.Am inteles...Azi ma duc sa iau prune, maine dimineata ii dau. Acum la 10 a mancat of para mare intreaga....dar....nimic :((

Ieri i-am facut piure din pastarnac, cartof si mazare.Am zis ca mazarea aia poate-l ajuta...dar....mimic.I-am DAT si piersica si caisa la borcanel,dar nu ii place.Se stramba si se cutremura din toate incheieturile.Sper ca pruna de maine sa umple pampersul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetele cu constipati, ati incercat ceaiul de musetel si nu functioneaza? Stiu ca n-are valoare nutritionala, dar la Matei a avut mereu efect. Brotacul are si el pb, dar nu e constipat. Azi a facut deja de 2 ori kk, dar cu cherlalaieli, a doua oara a plans de-a binelea. Si a umplut scutecul cu ceva nici tare, nici lichid... tocmai bine, dar de ce l-o durea si-o plange, nu-mi dau seama... Am remarcat ca a doua oara kk era destul de cald, niciodata n-a fost scutecul asa fierbinte, scuze de detalii... Poate o fi mai acid, l-am spalat bine cu apa si sapun si l-am dat cu crema. S-a mai calmat, dar tot vocifereaza, nu stiu ce are. Heh, mai ma duc la el macar sa-l tin de vorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

anaomaria felicitari pentru dintoc! ce bine ca voi n-aveti probleme legate de constipatie
alive retinusem ca tu mi-ai spus odata ca pui ulei de masline in lapte.. as incerca si eu, dar mi teama ca nu-l mai bea din cauza gustului putin ciudat...
stella papa foarte bine matei, vezi? au si ei zile si zile...ma bucur ca excursia la mall a fost un succes...si mie imi place sa ies cu david, rade, se uita curios peste tot si apoi doarme...eu am facut baie cu david in cada mare fara nici un suport, ne-a ajutat tati... intradevar tre' sa fiu atenta ca aluneca ca un peste...pe mine ma incanta colaceii de gat, dar n-am cumparat inca...
gabi si eu am crosetat mult in sarcina - botosei, caciuli, gecute, pantaloni - tot de pe youtube...m-a prins ca un drog...n-o lasa balta, e mai greu doar la-nceput..cat despre diversificare sunt convinsa c-ai facut totul cum trebuie, la cat esti tu de atenta si de informata n-ai cum sa gresesti sau de ce sa te simti vinovata..
oli se pare ca majoritatea avem bebei constipati...sunt sigura ca e normal daca sunt asa multi...doar ca ma dispera si pe mine si mi mila de david..tot asa, incerc prin alimentatie, dar cand il vad ca ajunge sa se chinuie tare, cedez si-l ajut (eu prefer clisma supozitorului)..
andreea eu citisem ca toate radacinoasele fierte constipa...cand am vazut c-am patit-o cu morcovul am renuntat la alte radacinoase si i-am dat dovlecel, conopida, broccoli, mazare, despre care citisem ca-s bune in constipatie datorita fibrelor..ei bine, mazarea l-a constipat de numa'...conteaza si fiecare organism in parte, acuma nu-i musai s-o patiti si voi...

stiu c-am mai scris: eu i-am dat si ceai de musetel, para, pruna, banana, portocala, suc de morcov...uneori ajuta, alteori nu..ca si cum organismul lui s-ar obisnui si apoi tre' sa caut o alta metoda...voi incerca din nou pruna, n-am folosit-o de ceva vreme...in zilele in care face ok nu-i dau nimic laxativ..

david are cateva reprize de somn peste zi, de 25min-1 ora, rar mai mult...cam la 1,5-2h dupa ce mananca...ieri le-a sarit pe toate, maraia a somn, se frichinea in carucior (el doar asa adoarme ) si apoi parca se straduia sa nu-nchida ochii...a avut ultima masa la 21,30 si a picat lat, a dormit pana la 5,30 ...a papat si s-a trezit la 7, l-am mai ametit cu suzeta si ne-a lasat in pace pana la 8 jumate ca doar e week-end

pupici, o duminica frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Moaaamaaa Corinuka, ce de soooomn a bagat Daviducu peste nopate. Matei a dormit si el bine, adica cu treziri la o ora dupa baie, apoi pana in 12, apoi la 3-4, s-apoi la 6 final. Asta e nopate buna, mai bine de atat nu se poate. Din pacate azi nopate se trezise de 3 ori pana in ora 1 :( si trezirea finala a fost la 6 fara zece, dar a mai dormitat in bratele noastre pana la 7. Apoi a dormit o ora de la 8.30 la 9.30, si tocmai la 9.30 s-a trezit si el fericit, deci isi facuse somnul. Nopatea se trezeste frecandu-se cu mainile la ochi, deci e obosit, vrea s amai doarma, dar are nevoie de san, de luat in brate, am vazut recent ca mai accepta si suzeta si adoarme fara sa-l mai pun la san. Tre sa-l mai dezvat de atatea mese nopatea. Inteleg una, doua, ca-i mic si ii e si dor de san, dar tre sa inceapa sa constientizeze ca e noapte si tre sa doarma si el mai mult :(

Ma tot intrebam de ce are Matei pb cu burtica, uitand complet ca EU am mancat pizza aseara si in dimi asta! De cand cu diversificarea, cam pierd din calcul ca inca se aplica ca ce mananc eu il afecteaza pe el. Deci fetelor, mai ganditi-va si voi la ce consumati, eventual, mancati voi mai mult iaurt, cereale, poate ajuta cu constipatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Neata fetelor frumoase

Eu sunt happy,happy,happy.... aseara am aflat ca vine sotul meu maine la ora 15:00 . Saracu` de el, in ultimul moment a primit biletul, nu-si facuse nici bagajul , nu-si inchisese cardurile si multe altele de facut... are de schimbat 4 avioane Tampa (Florida)- Miami - Roma - Timisoara - Bacau. Daca pierde o legatura se strica tot sirul (a patit asta acum 2 ani si a ajuns cu o zi intarziere, mort de oboseala).

Sa va mai spun ca dandam prin casa ca in triburile indiene ? Nu stie biata Natalia ce e asa hilizeala la noi... Stefan vorbeste la un telefon stricat cu tati si ii spune cat de mult il iubeste si abia asteapta sa vada avionul aterizand.
Nu stiu cum o sa ajungem la aeroport pt.ca de aseara are febra iar Natalia a traso curentul de la vantul de ieri si ii curg ochisorii...

Ptiu, ce fericita sunt, are o vacanta lungaaaa de 4 luni , o sa fie cam naso cu banutii ca nu e platit in vacanta dar ne descurcam noi.

Am avut si un somn de nota 10, Natalia s-a trezit la 6 dimi. cand au batut vecinii in tevi si usi pt.ca nebunul de la et.6 a dat muzica la maxim, huia blocul de la atata zgomot

Waw, ce de-a probleme cu kk aveti voi, noi facem cam de 3 ori pe zi. Cu mancarea stam foarte bine,nu refuza nimic din ce ii dau. Cu tzitzi stam mai prost, pe zi ce trece se imputineaza pt.ca nu vrea sa suga,mai nou ma musca . Sunt multumita ca i-am dat si atat decat deloc, mai ales ca am apelat la tot felul de trucuri, doar pozitia statului in cap a ramas netestata...

Ma duc sa ma epilez, vopsesc ... sa nu se sperie sotul de mine ... la ce foame de femeie are, pot sa arat ca o ursoaica

Pupppp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Am cantarit si eu fata la exact 6 luni si a luat doar 400 gr., acum are 7500 gr. si 73 cm.,cam slabutza comparativ cu grasunii vostri . Sunt multumita ca a luat ceva decat nimic... are cu cine semana slabanoaga, eu am ajuns la 52 kg.

Aseara am ras de S., l-am intrebat daca si-a curatat cocoselul iar el a zis nu, l-am spalat eu si s-a ridicat iar el foarte mirat mi-a zis "mami, mami de ce s-a intarit putzica mea cand ai pus mana pe ea ?" . Ptiu, trebuie sa-l invetze sotul sa se spele sa nu-l mai ating eu . Eu i-am zis ca e normal la un baiat si poate din cauza faptului ca l-am gadilit





Mergi la inceput