Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ok, am inteles, insa ma gandeam ca daca totusi nu se gaseste si ramai fara injectii, ce faci? decat sa intrerupi, mai bine inlocuiesti cu ceva similar pana faci rost de Clexane. nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

elle - tinem pumnii sa fie cu oki cat mai repede!
la ce ora ai mers la d-na dr? ti-ai facut programare? cat ai asteptat?

Ramonika Doamne ajuta !
Am fost dimineata, pe la 6:45 eram acolo, nu e cu programare. Cred ca am stat 10 min pana mi-a luat sange desi erau vreo 10 persoane acolo fetele se miscau foarte repede. Mi-au luat dosarul cu toate analizele, a notat pe o foaie ce tratament iau in prezent, scurt istoric, m-a intrebat daca sunt insarcinata acum, apoi mi-a zis sa vin dupa rezultate si sa vb cu dna dr la 4 jumate. Cand am ajuns la 4 jumate dr vorbea cu doua gravidute care aveau ceva probleme grave, a stat de vorba vreo 10 minute cu ele, apoi mi-a venit mie randul. Cu mine a vb max 2 min, tot ce am intrebat-o mi-a raspuns fara probleme, tratamentul mi l-a pastrat pe cel dat de ginecolog, a zis ca schimbam abia cand vin cu cele 2 liniute si cam asta a fost.
Am fost surprinsa cat de bine si repede a mers treaba in conditiile in care e spital de stat si nu se lucreaza cu programare.
Toata lumea era foarte amabila si nimeni nu astepta sa primeasca nimic, foarte profi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu stiu cum e cu schimbatul...citisem pe forum ca de la un alt anticoagulant la clexane se poate, nu si invers...dar nu e o informatie verificata...Treaba nu sta chiar asa rau, pana la urma gasesti pe bani, 5 seringi de colo, 10 de dincolo...e greu sa le aduni sa le iei pe reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

carin in mod normal sa trecut criza de clexane , au facut retelete pt gravide sa fie integral compensate , mergi la lanturile mari de farmacii si roaga sa ti-i le aduca pe toate cate ai nevoie...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Eu oricum le fac pe bani ca nu am test pozitiv, dar chiar si asa a fost problema sa gasesc. In disperare de cauza am adunat toate seringile de 0.8 din oras si le fac doua doze dintr-o seringa, dar sper ca daca o sa am nevoie sa le gasesc chiar si in formula asta. In Timisoara efectiv nu exista clexane

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Aveti dreptate fetelor si la noi in oras e criza mare de clexane, azi am sunat la toate farmaciile si peste tot spuneau ca nu au sau ca au f multe persoane in asteptare.
Din ceea ce stiu eu nu este bine sa schimbi anticoagulantele intre ele, chiar daca fac acelasi lucru nu trebuiesc inlocuite, ai inceput cu clexane mergi pe clexane, ai inceput cu innohep mergi pe el in continuare.Am auzit-o chiar pe o asistenta a dr U.
Eu ce sa va spun ma pregatesc de operatie, vineri ma internez si luni ma operez, Doamne ajuta sa scap cu bine si de aceasta incercare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

Mult noroc si refacere rapida cryss

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

cryss recuperare cat mai rapida...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cryss - iti tinem pumnii sa fie bine la operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Buna fetelor,

Oare cat timp a trecut de cand n-am mai intrat??? Olimp, ma bucur foarte tare pt tine. Sa va ajute Bunul Dumnezeu sa ajungeti cu bine la finish

Cryss, iti tinem pumnii sa treci cu bine peste aceasta operatie
Mariell, e greu, e foarte greu...dar, numai Dumnezeu stie cand si cum sa ne dea.

Despre mine, n-am noutati...de la avortul spontan din dec 2012, am ramas cu o durere inghinala (in patea din dreapta)...daca la inceput era odata la cateva zile, acum e aproape zilnic. Ginecologic este totul OK, ultimul control a fost sapt trecuta. Va trebui sa vad cu rinichii...de fapt am mai descoperit niste chisturi la gat, tiroida fiind OK...iau in continuare aspenter si iod (pt chist)...in rest m-am saturat sa bag vitamine si alte cele. Imi pun nadejdea in Bunul Dumnezeu, daca el vrea, va fi....

Va pup si va imbratisez cu drag

Mergi la inceput