Ingrijire - sampoane, creme &co

Ingrijire - sampoane, creme &co | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

As vrea sa intreb forumistele cunoscatoare ce produse recomanda pt a ingriji parul lung, frumos, perfect al fie`mi, care abia asteapta sa si poata baga ondulatorul, sa si-l umple de lac fixativ cu sclipici etc etc etc .

Eu nu folosesc nimic din toate astea, asa ca eu nu ma pricep. Dar va trebui sa stim sa le folosim si macar sa stim cum sa avem grija.

La sampoane foloseste Bubchen de copii, inca cu balsam. Il spalam o data / saptamana; il maltratam momentan cu cate un spray cu sclipici cand se merge la petreceri.
Pt ondulat folosim impeltitura spicul

Intr un viitor mai mult sau mai putin apropiat sigur va trebui sa pasim inainte si sa folosim un sampon bun, balsam sau ce se mai recomanda. Sigur isi va dori ondulari, calcari si ce se mai practica.

Asa ca astept pareri, sfaturi si tot ce puteti spune despre
(mal)tratarea unui par sanatos

De asemenea, am trecut cu brio de prima epilare, la cerere, asa ca folosim pt corp inca un lapte de la Bubchen.
Si aici astept parerea voastra

____________________________________________________
Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_____________________________________________________

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Pentru par, noi folosim saptamanal o masca din galbenus de ou, miere si ulei de masline (30 minute aplicata inainte de spalat pe cap). Sampon de bebelusi.

Pentru corp, folosesc o lotiune home-made (shea butter, ulei de jojoba si musetel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

CHI, Joico sunt marci speciale, profesionale. In cazul in care vrea sa foloseasca placa sau ondulatorul neaparat sa folositi un spray cu protectie termica (exista mai multe pe piata, cred ca poti intreba si la coafor daca vrei sa iei unul mai bun direct de la ei). Apoi sunt importante mastile, iti recomand Macadamia (o poti comanda de pe beautybay.com). Eu spre ex folosesc ondulatorul de 2-3 ori pe saptamana (oricum ondulatorul strica mai putin parul decat placa)si am urmatoarea rutina:
- cand ma spal aplic si o masca
- inainte sa ma pieptan folosesc un spray de la Joico care ajuta la descurcare si totodata are si protectie termica
- cand parul este 80% uscat folosesc un ulei de la CHI care tot asa, este bun pentru hranirea parului, il ajuta sa nu se deterioreze
- apoi, inainte sa folosesc ondulatorul, folosesc un spray de protectie de la Tresemme.

Stiu ca sunt o multime de produse, dar avantajul este ca parul meu nu este deteriorat deloc, chiar coafeza mea mi-a zis. In fine, la voi, fiind vorba de un inceput timid, zic ca o masca hranitoare de 1-2 ori pe saptamana si spray-ul de protectie folosit inainte de fiecare data cand vreti sa folositi ondulatorul sau placa ar trebui sa fie suficiente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Pt " ondulat " iti recomand stravechile moatze :-) sau acum au aparut bigudiurile acelea speciale,in care se baga parul in mijlocul lor si apoi se imbarliga singure :-)
Ce noroc pe mine,ca ale mele mandre nu vor parul lung :-)

Mergi la inceput