Clubul "babelor" FIV-oase 78

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

alex i-am scris dupa histero si mi-a zis sa fac HSG sau laparoscopie sa vad cum imi sunt trompele.si sa fac IA daca totul e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Velvet .. asa ma gandeam si eu inainte de primul fiv ... cum strang banutii.. de unde ..
Cand aveam banii se mai intampla cate ceva : a murit o bunica, am operat cealalta bunica (i s-a pus proteza la sold) .. a facut hemoragie interna .. a stat saraca vreo 3 luni prin spital si noi cu ea ... apoi am aflat ca socru' are cancer de prostata destul de grav ... nu se baga nimeni sa-l opereze ...
Am umblat pe la dr .. a facut tratam .. si dupa 2 ani .. este bine ... si acum 2 luni l-am operat si pe el la un genunchi pt proteza ....

.... apoi am botezat ... cu 1 luna inainte de botez facem fiv (dar nu am avut noroc)

... insa am invatat sa ma detasez ... m-au ajutat fetele de aici ff mult ... eram stresata .. crizata ....

Acum voi fi nasa la nunta ... insa pana atunci voi mai face un fiv ....

Ce-o vrea DD.
Gandeste pozitiv ...
Stii cum se spune - daca te gandesti la rau ... atragi rau ...

Fii vesela si increzatoare ...
Eu m-am schimbat ff mult ... sunt pozitiva, chiar daca mai simt ca ma coplesesc anumite greutati...

De cand am aceasta atitudine.. parca ne este si mai bine , din toate pdv...
Nu stiu cum.. dar in ultimul timp ni se leaga toate ... iar cand esti darnic si bun iti merge si mai bine ...
Iar vorba aceea (nu o stiu exact) : de unde dai, de acolo primesti inzecit ... este cam adevarata ...

Zambeste ... iubeste ..

Eu daca as fi in locul tau as face o HSG ... daca ai o permeabilitate slaba a trompelor .. este posibil dupa HSG sa sa ramai natural ...
Cunosc multe fete care au ramas insarcinate imediat dupa HSG ...

Nu stii de unde sare iepurele ... iar o HSG nu este scumpa ...
Nu mai stiu care era rezultatul spermogramei sotului tau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

elly multumesc de incurajare.sper sa pot sa ma detasez acum...HSG am facut in septembrie 2011.rezultatul-trompe permeabile.sotul meu are spermograma imbunatatita in august anul trecut-93,8 mil spermatozoizi,mobilitatea a plus b 54% si morfologie 14%forme normale.acum nu mai stim cum mai este.n-am mai repetat-o de atunci.dar a luat tot timpul spermotrend,alternat 3 luni cu profertil,de un an si 3 luni,acifol zilnic.si acum de 2 luni omega 3.a mai luat si carnitina cu fructoza de la redis,maca 3 luni.acum cred ca o sa faca pauza macar o luna.trebuie sa vedem si dincolo de pastile,tratmente,medici,bani....trebuie sa traim!

iti doresc succes,sa fie ultimul FIV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
dupa o lunga pauza va mai scriu cate ceva...
qiao deci pasaroii tai saunt grozavi...gugu ramane de top si aschiuta fost bubulina e tare, te si vedeai bunicuta nu?
aristica te ajut la scris lista de gravide daca se inmultesc asa peste noapte, ca sigur o sa fii si tu una dintre ele si vei avea nevoie de ajutor
velvet e stresant cand te gandesti ca iti mai trebuie x bani sa faci un fiv, insa fiv-ul nu-ti ofera siguranta reusitei, e bine ca ti-ai stabilit niste tinte si unde vrei sa ajungi si ce esti dispusa sa faci, este foarte sanatos pt neuron sa ai un plan, insa planul b trebuie facut si el concomitent...daca vrei sa ai o sansa si natural trebuie sa ai putina detasare si nu numai tu incearca sa-l menajezi pe sot si nu-i mai spui toate chestiile oricum ei sunt sensibili, luati-ve concediu, uitati pt o saptamana doua de toate si apoi cu forte noi faci planul....poate vei spune ca si asa strangi banii greu de unde si de concediu, dar nu trebuie sa coste mult, mergeti unde daca e posibil si fara semnal la tel(asta asa sa nu va deranjeze altii), sincer nu stiu daca reteta mea functioneaza pe infertilitate, dar cu siguranta iti salveaza cativa neuroni
eu una de 2 ani n-am mai avut concediu in adevaratul sens al cuvantului si deja sunt tarata si foarte nervoasa si abia astept sa se faca cald sa imi iau sotu si vreo 3,4 zile nici nu stiu unde plecam poate si in padure si sa dorm in masina, numai sa schimb putin peisaju si grijile...
despre mine ce sa va zic, incep sa ma dezghet cu asta mica viata e altfel, cand ai copii nu poti sa mai fi egoist, nu-ti mai apartii si sincer este o schimbare pe care nu stiu daca o vreau sau nu....inca se da o lupta in mine, eu zic ca am parte de o perioada de constientizare a maturitatii, de constintizare a ceea ce inseamna sa fi mama....e frumos
cat despre faptul daca poti iubi sau nu un copil nenascut de tine?...ce sa zic eu cred ca dupa o perioada nici nu-ti mai dai seama ca nu e al tau....deci ce sa va zic finutii sunt buni de proba....
elly spor la cununat, daca ai nevoie de ajutor in organizare te ajut cu placere eu am 4 perechi si 4 finuti mici asa ca pot sa dau o parere cat de cat...
in rest va puuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

xdidi ai mare dreptate.trebuie sa uit de tot..sper sa si reusesc.trebuie sa incep ziua altfel,trebuie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Si eu cred la fel, daca suntem mai relaxate, mai sincere, mai generoase, mai calme, totul decurge mult mai bine. Am mai observat ca psihoza nu duce la nimic bun... iar eu de cand iau lucrurile ca atare sunt mult mai ok, atat psihic, cat si fizic.
Eu faceam atacuri de panica destul de des (dada, din cauza ca nu ramaneam), apoi cu afectiunea mea la inima, aveam tensiunea super marita ...cam 19 cu 12 mai mereu... Acum ca am acceptat ca nu pot ramane insarcinata, ca poate o sa iasa sau nu cu FIV, nu mai fac atacuri, dorm mai bine si nici nu mai iau tratament pt tensiune, o am mereu la 13 cu8. (ceva ce nu mai am avut de mai bine de 7 ani)
Banii vin si pleaca si oricat de multi ai putea face din munca, nu sunt de ajuns niciodata.
Asa ca Velvet, ti-am mai zis, lupta-te! Daca tu nu faci ceva pt tine, nimeni nu va face.
Ce daca sta dosarul la clinica, pastreaza si tu o copie, depui in alta parte. Gasesteti alt dr decat PK daca el nu vrea.(sunt convinsa ca mai sunt si altii)
Te asigur ca faptul ca nu ai bani de FIV nu este asa dramatic pe cat crezi tu. Cu artificii de calcul/ imprumuturi/ vanzari de lucruri inutile din casa... se gasesc, daca esti motivata.
Ti-am mai zis, sotul meu are o sperm mai proasta decat a vostra si nimeni nu a considerat-o o problema, iar la inseminari am avut rezultate f bune pe partea lui. Ati incercat sa faceti o preparare ca la o procedura de Fiv? Cati mai sunt viabil dupa asta? La noi inca din prima spermgr. am stiut cati sunt viabili pt Fiv sau IA.

Hai ca iar m-am intins ca o placinta

Va pup de la distanta (sunt cu virusi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

gaby voi lupta!lupt de ceva timp,dar cred c-am fost cam indarjita si nu mi-a iesit...dosarul nu il mai depunem,pt ca ne cer analizele in original.si daca clinica respectiva nu va mai fi inclusa pierdem aceste analize.mai bine astept sa vad ce noi reglementari vor fi si modificari la dosar si atunci il vom intocmi cum trebuie.da,sigur sunt si alti medici in afara de PK.la care vom apela cand va fi timpul...acum trebuie sa ma linistesc.si nu,nu am facut niciodata testul de prespalare a spermatozoizilor.nu stim cati ne raman vibili.ne-ar ramane un nr de 7 mil spermatozoizi buni dupa spermograma de anul trecut.dupa calculul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, inteleg eu ce a zis PK, dar ziceam sa ignori si sa faci cum zice si Sami, sa inteleaga ca asta e decizia voastra, nu ca ii ceri parerea. Poate merge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Salut toate babutele si va doresc o zi minunata

Vad ca e multa tristete pe aici si dar incercare de ajutor! dar Velvet este in faza cu drobul de sare si probabil orice incercam sa ii spunem vine cu o contraargumentatie sa ne spuna ca nu poate.

Velvet poate prin cumpana asta DD iti arata ca de fapt alta e calea ta..si nu FIV-ul prin program.

Partea financiara poate fi o problema, dar se poate ca la tine rezolvarea sa vina fara prea mult efort financiar daca mai si incerci sa asculti sfaturile fie ale fetelor de aici sau de ce nu ale unui medic eminent ca PK.

Ce cred eu am mai zis dar o sa incerc acum sa o zic altfel:

Draga Velvet atata timp cat il vei avea pe NU in brate ii va fi foarte greu oricui sa te ajute.
Cred ca PK ti-a dat sfatul corect al unui profesionist.
Tu spui ca ai trompele permeabile DAR ai avut o persalpingita cu trompa rigida...pai aia inseamna inflamatie posibil cauzata de o infectie (care nu iti iese la analiza)care putea in decursul a 1 an si jumatate sa iti infunde total sau partial ambele trompe. Mai mult putea sa iti dea si o inflamatie a endometrului care duce la absenta implantarii.
O trompa rigida nu are cum sa capteze ovulul sa il duca la intalnire cu voinicii sotului.

PK ti-a spus sa faci laparoscopie in ideea ca daca ai trompe permeabile si fara inflamatii sau alte bazaconii(aderente) poti ramane prin IA sau chiar natural daca faci un efort minim prin tratament adecvat estroprogestativ pt endometru cuplat cu vitamine etc(nu mai tin minte daca ai mutatii).
Mai mult sunt sigura ca daca ai cumva trompele infundate ti-ar face el direct FIV.
Tinand cont de parasalpingita de acum 2 ani orice medic corect si de bun simt nu ti-ar face FIV fara o laparoscopie; desigur insa ca sunt destui care iti vor lua banii pe FIV direct. Aici insa am toata stima pt PK

Si sincer la 90 mil spermatozoizi cu 14% forme normale nu cred ca sotul tau e cauza infertilitatii sau cel mult e o cauza comuna.
Si spun asta pt ca eu sunt dintre acelea de care povestea Alex parca. am avut 3 sarcini naurale cu sot cu OATS; nici o spermograma nu ne-a iesit cu mai mult de 20mil spermatozoizi si forme normale sub 8% de cele mai multe ori.

Inteleg ca acum sunteti necajiti si stresati si poate o pauza totala iti va prinde bine, dar eu cred ca daca vei fi mai pozitiva s-ar putea ca la tine solutia sa fie mult mai simpla decat ti-o imaginezi acum. Si sincer asta cred ca a vazut PK dar tu acum il ai din pacate pe NU langa tine. Sper sa ai puterea necesara pentru a renunta cat mai repede la el.

Si mai am o intrebare ce pierzi daca totusi depui dosarul? zici analizele in original? pai oricum pana la o depunere in alta parte va trebui sa le refaci...

Eu iti doresc sa iei decizia corecta la timpul potrivit pt voi.

fetelor va pup pe toate cu drag.

Samira eu sunt in cautare de saloane de masaj in zona de Nord a capitalei; inca nu am inceput cu hainele.
Si eu saptamana viitoare vreau sa sa schimb oranduirea in dulapuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui velvet

gaby voi lupta!lupt de ceva timp,dar cred c-am fost cam indarjita si nu mi-a iesit...dosarul nu il mai depunem,pt ca ne cer analizele in original.si daca clinica respectiva nu va mai fi inclusa pierdem aceste analize.mai bine astept sa vad ce noi reglementari vor fi si modificari la dosar si atunci il vom intocmi cum trebuie.da,sigur sunt si alti medici in afara de PK.la care vom apela cand va fi timpul...acum trebuie sa ma linistesc.si nu,nu am facut niciodata testul de prespalare a spermatozoizilor.nu stim cati ne raman vibili.ne-ar ramane un nr de 7 mil spermatozoizi buni dupa spermograma de anul trecut.dupa calculul nostru.


Sincera sa fiu si nu vreau sa te superi, eu nu prea vad indarjire, vad mai repede lamentare. Oare ce pierzi daca depui dosarul cu analize in original si ai acasa copiile? Cu ce te ajuta sa tii acasa originalele?
Draga mea, a lupta ptr visul tau inseamna sa faci multe, multe, insa pana acum tu oare ce ai facut in acest sens?


Mergi la inceput