inscriere clasa 0

inscriere clasa 0 | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

Fetita mea face 6 ani pe 2 septembrie si din aceasta cauza am inteles ca trebuie supusa unei evaluari si apoi inscrisa in clasa 0.
Din motive personale din pacate nu pot merge in perioada 2-22 aprilie la comisia de evaluare.
Este adevarat ca exista o a doua etapa de inscrieri in clasa 0?Adica daca nu putem merge acum la evaluare o putem face in luna mai si apoi sa o inscriu in clasa 0?
Nu as vrea sa piarda acest an si sa merga din nou la gradinita.Noi optam pentru o scoala de cartier unde nu este mare ''bataie''pe locuri.
Stie cineva daca am o sansa in luna mai?Exista un numar de telefon sau un site unde pot afla mai multe?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cauta pe www.edu.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Etapele de inscriere se refera strict la repartitia pe scoli a elevilor.
Evaluarea se face in perioada batuta in cuie, chiar daca intri la repartitie abia in etapa a doua.
Nu strica insa o intrebare la un reprezentant oficial. Gogoasa fiind noua si inca necoapta, poate mai merge o glazura pe ici, pe colo, pe la normele de aplicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Etapele de inscriere se refera strict la repartitia pe scoli a elevilor.
Evaluarea se face in perioada batuta in cuie, chiar daca intri la repartitie abia in etapa a doua.
Nu strica insa o intrebare la un reprezentant oficial. Gogoasa fiind noua si inca necoapta, poate mai merge o glazura pe ici, pe colo, pe la normele de aplicare.


O fi necoapta gogoasa insa nici anul trecut nu s-a acceptat evaluare in afara saptamanii precizate in metodologie ( anul trecut a fost doar o saptamana si s-a tinut inaintea celor 4 (!) etape de inscrieri.

Evaluarea pentru clasa pregatitoare se presupune ca este o optiune a parintelui pentru o categorie de copilasi ce legal pot sta inca un an in gradinita si daca parintele are interes/doreste etc, o face, in perioada determinata, pentru a "sari" acel an de gradinita.

Comisia de evaluare trimite centralizat rezultatele din toata tara pe 20 aprilie!

Perioada in care parintii pot face programare pentru realizarea evaluarii psihosomatice a copiilor: 27 martie-17 aprilie.

Afli toate informatile la telefonul verde: 0800.816.021

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Intereseaza-te direct la inspectorat. Presupun ca daca un copil nu e in tara, sau e in spital (Doamne fereste) in saptamana de evaluare poate merge in toamna la scoala, dar trebuie sa existe o motivatie serioasa si documentata. Daca nu poti tu... merge cu tata, cu altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lore.d spune:

pt anya:
am vazut ca ai copilul la scoala nr.56 si dupa calculele mele termina anul asta clasa a 4-a. imi poti spune la ce invatatoare este si daca ai fost multumita de ea? despre celelate invatatoare ce stii? baietelul meu va merge la toamana la clasa pregatitoare si nu stiu pt ce invatatoare sa optez(in cazul in care se poate acest lucru)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

pentru nikol este obligatorie evaluarea fara evaluarea respectiva nu poate merge nici la scoala si nici la gradinita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

pentru nikol este obligatorie evaluarea fara evaluarea respectiva nu poate merge nici la scoala si nici la gradinita.





Ce am inrosit nu are nici un temei legal!
Nu are legatura evaluarea copilului ce NU are 6 ani impliniti la 31 august 2013 cu ramasul/mersul la gradinita!
Ei raman automat in gradinita daca NU fac evaluarea pentru clasa pregatitoare. Asa spune legea educatiei cat si metodologia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

daca copila este in alta localitate, cred ca e posibil sa o evaluezi acolo unde se afla. pana la urma evaluarea se face pe aceleasi criterii. nu strica un telefon la telverde macar, sa auzi o parere avizata.

si baiatul meu tot pe 2 septembrie e nascut si mergem la evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

scosei legea si o citii si ma luminai
(sotul a fost la sedinta cu parintii de la gradinita, unde dna directoare asa a transmis informatia)

In caz ca mai sunt ametiti ca mine, citez din ANEXA nr. 2 la ordinul MEN nr. 3434/25.03.2013 pentru aprobarea Calendarului si a Metodologiei de înscriere
a copiilor în învatamântul primar pentru anul scolar 2013-2014

(3) Parintii copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31
decembrie 2013 inclusiv care nu opteaza pentru înscrierea copiilor lor în clasa
pregatitoare în anul scolar 2013-2014 sau ai celor pentru care evaluarea mentionata la
alin. (2) arata ca dezvoltarea psihosomatica nu poate asigura parcurgerea cu succes a
clasei pregatitoare îsi vor înscrie copiii la gradinita, în grupa mare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Lore, dupa ce mai scrii cateva mesaje activeaza-ti PM-ul si discutam.

Mergi la inceput