Buna sunt in impas.....

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Revin sa te rog sa scrii aici reteta,se poate?


Vreau sa incerc sa-ti trimit medicamentele de care ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dee_eduard spune:

La Milgamma si Lucetam 1200 nu am reteta. Am de la medicul de familie un fel de tabel pe care e trecut si cum le iau. A spus ca nu are rost sa imi dea reteta pentru ca nu se dau compensate. Astea 2 am tratament de 10 zile pe luna. Iar cu celelalte vitamine ma ajuta si medicul de familie.
Doamna Claudia poate explica mai bine de tabelul despre care vorbesc.
Milgama am de 3 ori pe zi iar Lucetam 1 data pe zi.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Lucetamul e piracetamul.Asta e substanta de baza din Lucetam,din ce mi-a spus medicul meu.

Tu va trebui sa intrebi daca sepoate lua PiracetamDin ce scrie pe prospect lucetamul e doar alta firma,mai scumpa.Piracetamul il pot lua mai usor si pot sa-ti rimit cat vrei.Milgamma....trebuie sa iei iar legatura cu medicul sa-l intrebi cu ce se poate inlocui.Exista alternative chiar daca nu ti-a spus.Voi incerca si eu sa vorbesc azi cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Buna ieri am avut putin timp si-am dat o fuga pana la Eduard la Calan si vreau sa va spun ca am fost profund impresionata de ce amvazut la el acasa ,este o curatenie exemplara,fiecare act e pus la locul lui ,baiatl lui este adorabil ,foarte comunicativ cum am intrat pe usa ma luat de mana ,ma dus in camera sa imi arate unde sa ma asez si ma servit cu suc si fusecuri ,imi venea sa -l mananc ,este un baiat ff destept si educat ,un baietel la care se vede buna crestere si faptul ca este bine ingrijit ,curat,la cinci ani stie sa desparta in silabe cuvintele si sa socoteasca .
Ei locuiesc cu chirie intr-un apartament ANL cu 2 camere la parter si platesc o chirie de 70 ron pe luna ,au o centrala propie pe care a reusit ff greu sa obtina aprobarea ,a fost nevoie sa se ajunga pana la minister de unde a primit acordul sa o monteze ,neavand caldura si apa calda el a facut vara trecuta un CAR pt asi putea cumpara centrala si plateste o rata de 170 ron pe luna pana in 03.2014 ,m-ai are o restanta la chirie de 800 ron ,400 ron la gaz factura e mai mare deoarece a venit o regularizare ,o factura pe 2 luni la curent de 300,gradinita baiatului de 200 ron pe luna din care a platit luna asta 70de ron si mai are de achitat 130 ron ,si internetul si cablul 110 ron .
Venitul lui lunar este de 290 +42 ron alocatia copilului.
El mai are nevoie lunar de medicamentele care nu se compeseaza
Milgama 1-1-1 =3 tablete pe zii
Lucetam de 1200 1-0-0 =1tableta pe zii
Medicamente pe care nu le poate cumpara deoarece nu m-ai are bani .
El isi mai suplimenteaza veniturile din cand in cand reparand cate un calculator .
Baitul ar avea nevoie de imbracaminte si incaltaminte si bineinteles de alimente .
Eduard are si el nevoie de imbracaminte marime L si incaltaminte marimea 40
Ce pot sa va mai spun de Eduard este ca isi adora baiatul ,mi-a spus ca daca iar lua cineva copilul el ar muri ,este totul pt el .
Este campion national la Taicondo si a facut un curs de 6 luni de calculatoare,are liceu,si a lucrat la RDS fara carte de munca .
L-am intrbat pe cel mic ce ar vrea sa primeasca ,si mi-a spus ca isi doreste de la iepuras un Papei Marinaru de jucarie,binoclu,pistol,ceas cu Ben 10 si o mantie de Supermen ,si ar vrea pentru tatal lui un CD cu filmul Avatar .
Vreau sa va spun ca Eduard desi este un om cu o boala care ii limiteaza posibilitatea de a se misca ca,si un om sanatos este un om care ar trebui sa fie luta de exemplu de multi dintre noi si ne da o lectie de viata cine are ochi sa o vada ,eu una am luat o lectie de viata si eu am greutati si uneori cred ca sunt depasita de situatie dar sunt un om care are libertatea de asi putea folosi membrele inferioare si superioare cu o foarte mare lejeritate insa el nu si asta nu il impiedica sa lupte si sa faca tot ceea ce-i sta in putinta pentru baiatul lui .
De acea eu ma aplec in fata lui si ii multumesc ca mia dat posibilitatea sa il cunosc si sper din suflet sa il putem ajuta sa iasa din impas .
Va multumesc mult si din partea lui Eduard si haideti sa il ajutam cumva si sa ii fim alaturi .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Din pacate,sotul meu poarta 42 la incaltaminte....are jumatate de debara cu papuci dar....sunt mari.La fel si hainele...are 90 de kile,sunt enorme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Claudia multumim pt faptul ca ai impartasit cu noi,cu haine pot eu sa-i ajut pe amandoi caci baietii cei mari poarta unul L celalalt M si de la cel mic pot sa-i dau baiatului.Cu incaltamintea e mai complicat ca noi traim pe picior mare insa am sa lansez apel si pe la cunoscuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

De cadouri la fel ma pot ocupa,mai greu cu livrarea caci la varsta mea taman acum am facut varicela insa cred ca trimit pe unul din cei mari la posta sa puna pachetul dar cum face Eduard sa-l ridice,poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Buna ralualexandrei se descurca cu ridicatul coletelor ,eu l-am intrebat daca prefera sa fie trimise la mine sau la el ,a spus ca se descurca ,are un vecin care il m-ai ajuta si il duce el cu masina la posta si il ajuta la ridicatul coletelor .
Am lansat si eu apel pe la cunoscuti pt inbracaminte si incaltaminte .
Saptamana viitoare joi sau vineri o sa merg dinou la el cu ceva cumparaturi (alimente ) una din fetele de pe forum ma rugat daca ii pot face eu cateva cumparaturi ca,ii este mai usor si mai ieftin sa trimita bani si sa ii cumpar de aici sa ii duc .
Am si eu cateceva sa ii duc poate reusesc sa strang si ceva banuti de pe la cunoscuti am inceput o mica campanie pe la prieteni ,profit de faptul ca vin pastile si sper sa fie darnici ..
Insa am o foarte mare nelamurire in ceea ce priveste chiria iar dca mapoate cineva elucida il rog sa o faca .
Din cate stiu eu in legea 446/2006 spune clar ca o persoana cu handicap grav gradul 1 are dreptul ca,si organele teritoriale sa ii acorde un spatiu de locuit .da ?
Spatiu care ia fost si acordat ,insa de ce ii percep si chirie ? este normal ? astanu mai stiu .
Daca stie cineva maimulte si ma poate lamuri il rog sa o faca .
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dee_eduard spune:

Buna.
Azi am petrecut mult timp in fata calculatorului de am lucrat la blogul meu.
Am scris o povestioara, si am sa o postez si aici. Sper sa nu deranjeze pe nimeni.

Ma numesc Dee Eduard Emanuel, am venit pe lume in anul 1979 20 iunie. Locuiesc in orasul Calan judetul Hunedoara.
Sunt primul copil in familia Dee. La nastere am avut scor abgar 0. Din cauza ca mama nu sa dilatat cat a trebuit, au folosit forcepsul. A incercat Domnul Doctor Isac sa imi de-a primul ajutor dar in zadar. A spus “bine ca am salvat mamica ca mai poate face copii”.
Neavand conditi spitalul din Calan, mai pus intr-un salon separat spunand sa ma ia si sa ma ingroape.
Dupa cateva ceasuri bune, am inceput sa plang. Mama a stiu ca e plansul meu.
Am ramas cu tretapareza spastica, dar D-zeu l-ea dat putere parintilor sa lupte pentru mine. La 6 saptamani am facut Encefalita.
La un an si o luna diferenta de la nasterea mea, avea sa vina pe lume sora mea Carina Emanuela iar in iarna anului 1986 avea sa vina pe lume si fratele meu Alexandru Daniel.
Multumesc parintilor pentru rabdarea care au avuto cu mine. Mama era cea care ma ducea la controale la Hunedoara unde am cunoscuto pe a 2 a mea mama, Doamna Doctor Balan. Multumita ei am progresat.
Am mers la gradinita, ca ori ce copil normal. La scoala ma-u amanat un an ca sa pot fi in clasa cu sora mea, sa ma poata ajuta la scris, la mancare si la deplasare. De multe ori stau si ma gandesc, ca daca nu as fi fost eu sora mea ajungea departe. Are talent la desen si muzica. Daca nu eram eu poate facea o scoala cu profil. Consider ca au “sacrificato” pentru mine si de multe ori nici curaj sa o privesc in ochii nu am.
Am mers pana pe clasa a 8 a inpreuna, de acolo drumurile sau separat. Eu am inceput sa merg la echipa de pitici la fotbal, si am inceput sa fac scoala la Simeria.
In 1996 am auzit ca la casa de cultura se face antrenamente. Nu stiam ce fel de antrenamente se faceau si din curiozitate sa vad barbati puternici am mers cu prietenul meu sa ne inscriem.
Surpriza a fost ca se faceau cursuri de Taekwondo. Ne-am inscris si noi. Parinti nu au fost deacord cu ce vreau sa fac, deci am mers in continuare pe ascuns la sala.
Ploblema a venit o data cu primul examen de centura. Nu aveam bani, trebuia sa cer alor mei. Nu au fost de acord si am decis sa renunt. Dat fiind faptul ca prietenul meu a mers in continuare, am mers si eu, sa nu ma las mai prejos. In vara lui 96 am mers la primul campionat. Am intrat in competitie ca ori care altul. Am starnit intoarceri de cap si vorbe pe la colturi.
Anul acela avea sa imi aduca faima in lumea Taekwon-dului. In anul 1998 au venit cei de la ProTv si au facut un reprtaj, in luna martie. Aveam expozitie de sculptura in incinta liceului, am avut un progam de poezi (scrise de mine) la serbarea de 8 Martie si bine inteles antrenamentele nelipsite. In luna august au venit cei de la ProSport sa faca un mic reportaj.
In anul 2000 am avut un accident de masina la bunica mea in moldova. Am reusit sa scapam dar au ramas urmari crunte pentru mine. Umarul stang sarit, asta insemnand fara antrenamente, fara sala, fara nimic.
Anul 2007 luna august avea sa imi aduca in viata cea mai mare schimbare a vieti. Ma-m insurat cu femeia care o iubeam ca pe lumina ochilor. Dintr-o casnicie anterioara mai avea un copulas dar nu a contat. M-am inhamat la caruta si am plecat de acasa. In luna Noiembrie avea sa vina pe lume copilasul meu Dee Eduard Stefan.
Mama lui ne-a lasat in urma cu 3 ani. Am ramas cu toate datoriile pe cap. 1200 la chirie, 920 la asociatie, current, gaz. Am reusit sa scot un C.A.R. si am platit tot. Intr-un an de zile am reusit sa achit tot ce am scos.
Anul trecut am mai scos un C.A.R. sa imi pot pune central, pentru ca nu aveam cu sa spal copilu zi de zi incalzind apa la aragaz.
Am o pensie de 293 ron si alocatia copilului. Sunt in inpas si nu stiu cum sa mai imi platesc chiria si intretinerea. Nu vreau sa renut la copilul meu nici macar pt o zi. Din acesti bani trebuie sa platesc caminul copilului 200 ron si restul ajunga de mancare. De tratamentele mele nu mai pun discutia pentru ca am renuntat de mult la ele. Boala a inceput sa mi se agraveze.
Peste saptamana nu e o ploblema prea mare pentru ca mananca la gradinita.
Mama lui nici nu o intereseaza soarta noastra, daca avem sau nu avem. Mereu am ajutat pe cei de langa mine, dar acum sa intors roata si am ramas singur.
In urma discutilor de pe forum Bazar despre copii am facut acest pas. Nu vreau sa cersesc mila nimanui, dar simt ca am ajuns la capatul puterilor.


Va multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi povestioara mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E nevoie de un link,ceva sa-l putem pune peste tot.In ce stadiu esti?

Mergi la inceput