Pizza de casa

Pizza de casa | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

O reteta de aluat pentru pizza super rapida! Reteta www.desprecopii.com/info-id-11819-nm-Reteta-aluat-de-pizza.htm" target="_blank">AICI

Eu de obicei fac pizza cu drojdie, si o las sa creasca, il framant, iar il mai las la crescut un pic....

Voi cum procedati?

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si eu la fel, cu drojdie!
500 gr faina
250 ml apa calduta
20 gr drojdie
1 lingurita de zahar
1 lingurita de sare
2 linguri de ulei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Trebuie sa recunosc ca e super util sa stii sa faci o pizza rapida in casa. Macar stii ce pui in ea, cum faci aluatul, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Faina cu agent de crestere? Ce-i aia? Unde gasesc?
O fi totuna cu faina + praf de copt?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Nu , nu e totuna, Rufus.
Aici se gasesc in comert in oricare magazin, cred ca si in Romania.
E faina care are incorporata deja drojdia si sarea.Trebuie doar sa adaugi apa si-atat.Aici exista multe tipuri: tip 00 de paine, din faina remacinata pentru pizze, pentru paine de secara,pentru dulciuri etc...Costa cca 1 euro mai mult decat cea normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu am descoperit aluat de pizza congelat in supermarket, am cumparat dar inca nu l-am incercat.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

eu am descoperit aluat de pizza congelat in supermarket, am cumparat dar inca nu l-am incercat.


Am luat si eu sa incerc dar nu m-a impresionat deloc. A iesit cleios si cam uscacios. Desi nu le am cu aluaturile dospite, totusi imi dau silinta pentru pizza si-l fac in casa, dupa o reteta ca cea a valentineig, cu ulei de masline, doar ca mai tai din cantitati ca noi nu bobinam asa de multa pizza, 500 gr de faina sunt de ajuns pt 2 tavi de aragaz pt pizza cu aluat subtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

daca as avea timp....m-as apuca si eu de aluat.
Probabil cand voi fi la pensie

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Eu fac pizza de casa cu aluat de paine .

Adica pe post de aluat pun felii de paine, asezate una langa alta (inainte ung tava cu ceva grasime), le stropesc cu putin (dar putin) lapte, le ung cu ketchup (sau, ma rog, un sos de rosii mai sofisticat, pentru cine are chef si timp sa faca, cu diverse ierburi si mirodenii, dupa gust), iar deasupra pun ce ingrediente imi traznesc prin cap. La sfarsit rad din belsug branza/casacaval.Bag la cuptorul incalzit si in zece minute e gata.

E adevarat ca e o combinatie intre pizza si sandviciuri la cuptor, dar e rapid si tare tare gustos.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Faina cu agent de crestere? Ce-i aia? Unde gasesc?
O fi totuna cu faina + praf de copt?


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


cred ca se refera la asa ceva : http://econatural.allshops.ro/produs/848608/Faina+alba+fara+gluten+cu+agent+de+crestere+1kg.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu pentru pizza fac intotdeauna sos de rosii! Calesc o ceapa mica taiata maruuunt, pun suc de rosii sau bulion facute de mine, vara pun rosii date pe razatoare, pun cimbru, piper, sare, o foaie de dafin si la sfarsit un catel miic de usturoi, doar asa sa-i dea un vag parfum, le las sa scada pana se ingroasa sosul si apoi ung blatul!

Mergi la inceput