Autodiversificare

Autodiversificare | Autor: ela_04

Link direct la acest mesaj

Fata mea are 5 luni jumate si m-am gandit eu in intelepciunea mea sa folosesc la ea autodiversificare.
Am citit pe ici pe colo si mi s-a parut destul de simplu...
Pe 1 aprilie manatata de curiozitate am inceput... i-am pus un morcov in fatza pe o farfurie si am lasato langa noi in timp ce eu ii dadeam sa manance la baiat.
A tot lovit farfuria cu mana, morcovul, dar nu a reusit nici macar sa-l prinda in manuta. Eu ma uitam la ea dar am lasato sa vad ce face...intr-un tarziu s-a enervat cred si a inceput sa maraie. Atunci i-am strivit cu mana morcovul si i-am dat un pic pe deget. Mama ce mai sugea la degetul meu, ba chiar ma tinea cu amandoua manutele dulcica foc!
Asa...a doua zi am prins curaj si i-am pus o bucatica de morcov in manuta... ca am citit eu pe undeva ca,,,copiii alaptati nu se ineaca bineinteles ca s-a inecat copilul cu morcovul
Nu cu tot! Cu o particica... insa suficient cat sa ma sperie destul de tare.
Asa ca acum vin si va intreb daca a mai incercat cineva autodiversificarea asta si cum ati facut? Explicati-mi si mie va rog dar ca la prosti asa, ca am cam prins frica si tare ma bate gandul sa blenduiesc totul si sa o las balta cu experimente de genul asta.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

morcovul era fiert? textura trebuie sa fie moale nu ash incepe asa direct cu alimente dure si mi se pare cam mica 5 luni pt diversificare
a mea s a autodiversificat pt ca a vrut ea
habar nu aveam ca exista un trend ... a cules de la noi din farfurie ceva si apoi a continuat aveam grija ce mancam la noua luni era in stare sa manance singura cu mainile ei o banana intreaga netaiata pastai de fasole intregi, masline rondele, rosii branze , nu am pasat nimic niciodata

dintii I au iesit cam toti odata intre 11 si 12 luni
cu baiatul nu mi a mers asa
nu l interesa mancarea pe el prea mult si cand a descoperit mersul in 4 labe nu mai avea rabdare sa stea la nici un scaun de mancat se criza si trebuia lasat in libertate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Ela, a mea (copilul nr. 2), alaptata exclusiv pana la 6 luni, s-a autodiversificat de nevoie, ca nu a acceptat blenduit. Nimic. Am inceput cu legume, n-a mers. Am trecut pe fructe. Idem. Deci nu vroia nimic, indiferent de combinatii. Lua o lingurita (in cel mai bun caz) si apoi isi facea greata.

Desi citisem si eu inainte despre autodiversificare, am zis ca nu-i de mine, ca mi-e frica de inecat.

Dar copilul ar fi mancat, ca intindea mana dupa mancare. Asa ca i-am pus separat legume fierte pe farfurie si ii marunteam intre degete si ii bagam in gura. Eu am inceput diversificarea toamna si mare hit la noi a fost dovleacul copt. Frate, a mancat la dovleac copt, cat n-am mancat eu in 30 de ani (ca mie nu-mi place).
Apoi cartof copt, fasole verde, totul separat leguma cu leguma si maruntit intre degete, sa fie mai grunjos, dar nu bucati. Ii dadeam si eu, ii puneam si ei in mana, dar nu bucati, mi-a fost frica ca rupe bucati prea mari. Chiar si asa maruntit se mai ineca, dar isi revenea repede.

La fructe: ii decojeam marul si ii taiam feliute subtiri - stravezii. Mandarina/portocala/banana: decojite si la fel maruntite intre degete. Cand a prins gustul mancarii spre 8-9 luni, a inceput sa manance mai mult singura cu mana (si de atunci nu m-a mai lasat sa o hranesc, poate doar cand oboseste sau pana s-a obisnuit cu lingura si pe langa lingura ei, mai bagam si cu alta lingura), treptat a trecut la bucati, cand erau prea mari le scuipa singura (si acum la 1 an si 10 luni, cand baga prea mult si nu poate mesteca, scoate tot din gura si zice singura: "nu tot o data" ). De la un an mananca cu tacamuri lingura/furculita (si are o dexteritate), dar si mana e cea mai buna furculita ... oricum e un spectacol sa stai cu ea la masa . De ex. daca ii dau mancare de mazare: mananca mai intai mazarea bob cu bob, apoi bucatele de morcov, apoi intinge cu paine in sos, se mai intoarce la boabele de mazare daca au mai ramas, ridica farfuria sa bea sos ...

Ce am observat eu, comparand cu primul copil, care a fost diversificat "clasic" cu blenduit. Cea autodiversificata mananca o paleta mai larga de alimente, iti da semnale clare despre alimentele care ii plac sau nu, accepta mai usor noutatile, dar mananca mai putin la o masa, decat cea cu mancare blenduita unde ii cari lingurita dupa lingurita pana termini castronu'/borcanelu'.
Deci metoda asta nu e pt mamele care cantaresc mancarea si se streseaza cu cat mananca copilul. Si nici pt cele obsedate de curatenie...iti dai seama ce e in urma unui copil care mananc singur diverse dintr-o farfurie .

Succes!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Aha! Multumesc! Deci e prea devreme!
Ea nu are dinti deloc. Dar e interesata de mancare...plescaie cand mancam noi si ii mai curg si balele (bine, stiu ca nu are nici o treaba dar tot pare interesata )
Cand suntem la masa si o tin in brate imi tot loveste farfuria cu mana...uneori chiar imi baga mana in farfurie. Eu o sterg ca ma gandeam sa inceapa si ea cu morcov, patrunjel...adica cum am inceput si la baiat...
Ok. o sa ma opresc si mai astept. Dar tot imi trebuie mai multe informati... nu vreau bloguri sau site-uri ci experiente personale...
Cum a decurs autodiversivicarea la voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ela,din cate tin eu minte,fetita ta e nascuta prematur.la esentele noastre sa stii ca pasatul dureaza putintel mai multicel.adica nu mai icnerca autodiversificari,ca se autodiversifica ea,cand va considera.deocambada, blenduieste.
Ianu se autodiversifica de numa numa.sa-l vezi cu isi pune pe farfurie ce considera el de pe masa,se duce in scaunel,papa, apoi strange in prosopel si imi aduce mie,pt ca e baiat mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Poti sa incepi cu pireuri de fructe dar as recomanda cele facute in casa .la 4 luni noi i-am dat la fetita pireu de mar (fara biscuiti prima data)si apoi de morcovi dar fierti .intradevar e mai usor daca sunteti si voi la masa pt ca e curioasa si va incerca mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

An nu am nici o problema cu mizeria...adica mi-a trecut de mult datul ochilor peste cap. Nici nu sunt genul care sa cantareasca mancarea... mananci cat vrei, cum vrei, cand ii e foame tipa ea si exista sanul asa ca nu cred ca va ramane nemancata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

la noi a mers bine nu am avut nici un stress cu mancarea cu ea la fel a ramas si acum
si daca se ineca vomita cat timp urla copilul in timpul inecarii inseamna ca are aer e un mechanism natural

aici alimentele mi se par mult mai permissive
in RO aproape toata lumea incepe cu morcov aici am vazut mancarica de bebei cu jambon, cu anghinare, cu vinete, cu ciuperci , fasole , mazare,cu diverse si fructele la fel zmeura, capsuna, citrice ... ea nu manca borcanele decat cu peste penru ca noi mancam foarte rar si mie nu mi place sa gatesc peste ... in rest bucatele de la noi din farfurie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am un pitic cu borcanasele astea. Ma uimeste termenul de garantie si modul in care se conserva de rezista atat... asa ca eu nu am cumparat niciodata.
Atat de destupata pt jambon si vinete nu sunt totusi deh...vechile mentalitati...
Histamina vreau sa incerc si asa... nu ma grabesc sa o vad mancand... eram curioasa cei drept pt ca tot isi suge gingiile cand cineva mananca langa ea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ela, eu merg pe mixt. Ii dau si eu cu lingurita, ii dau si direct cu mana mea in gurita ei, ii las si ei la dispozitie bucatele sa le manance cu mana proprie. Asta pentru ca in niciuna din variante nu se omoara cu mancatul si atunci le combinam pt un plus de succes.

Incepe cu pasatul, oricum se va ineca la inceput.

E din categoria vazand si facand, vezi cum mananca ea mai bine. Au si bebelusii astia preferinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Subscriu si eu la maruntit intre degete sau pasat cu furculita (prin blender am incercat sa dau mai mult carnita/carnita cu legume dar nu i-a placut)
Am lasat-o si singurica la ceva tot gen pasat cu furcuita si pus in bol de plastic dar ea e mai marisoara..

Mergi la inceput