CONFUZIE

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Asa este, eu trebuie sa iau o decizie,dar pentru asta cred ca ar trebui sa stiu cum stau exact lucrurile.Daca ar fi doar o impresie a mea ca ma inseala si tare mi-e tama ca nu e,s-ar schimba totul,as putea sa incerc sa ma relaxez(imi doresc din tot sufletul sa ma pot concentra mai mult pe mine, sa incerc sa nu ma mai chinui,sa pot sa fiu fericita,pt ca ma simt extrem de nefericita si neimplinita),dar daca as stii ca el ma inseala iarasi si are o relatie cu altcineva, mi se pare grav,sincer nu cred ca as putea sa ignor si sa ma prefac ca e ok,adica nu asta vreau de la viata(cateodata simt ca nu mai pot si chiar sunt satula ;cu toate ca familia pt. mine este totul,intotdeauna a fost pe primul plan).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Doamne , dupa ce ca traiam intr-un stres mare datorita societatii ne mai umplem sufletul si cu astfel de amaraciuni.
ccc77 te compatimesc , in loc sa te bucuri de copii, de lucrurile bune din viata ta , stai si te necajesti cu astfel de mizerii.
Incearca sa-l implici in mai multe actiuni familiare. Iesiti cu copii, cheama-l sa va jucati in casa impreuna cu copii, mergeti in vizite pe la prieteni comuni, schimba-ti atitudinea, schimba totodata si ceva la tine (stil vestimentar, coafura,).
Incearca sa-ti salvezi casnicia si vezi daca depinde si de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccc77 spune:

Da, cred ca depinde foarte mult de mine ca sa fie bine,clar ar trebui sa fiu mai relaxata,cat despre vestimentatie,eu zic ca e ok,intotdeauna mi-a placut sa fiu cocheta,aranjat,chiar si cand aveam probleme, de iesit,iesim 1data pe luna macar din oras si din cand in cand din tara,sotul meu calatoreste destul de des (cateodata merg si eu cu el-cand are iesiri in afara tarii).Am incercat din rasputeri sa fie cat de cat bine si reuseam,in special cand eram plecati,dar in mom. cand se intorcea la lucru si statea peste zi si noapte parca ceva ma coplesea din nou,imi dadeam seama ca iar s-ar putea sa fie cu respectiva,il intrebam de fiecare data cu cine lucreaza si bineinteles ca nu-i convenea si iar ajungeam de unde am plecat,la discutii ,stat suparat( ca asa face el), un zid intre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu cred ca emotional nu ai depasit momentul inselatului si asociezi fiecare garda cu acel moment ,practic il retraiesti, indiferent de realitate.parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ccc77
dar in mom. cand se intorcea la lucru si statea peste zi si noapte parca ceva ma coplesea din nou,imi dadeam seama ca iar s-ar putea sa fie cu respectiva,il intrebam de fiecare data cu cine lucreaza si bineinteles ca nu-i convenea si iar ajungeam de unde am plecat,la discutii ,stat suparat( ca asa face el), un zid intre noi.



Crunta este gelozia asta. Bine zicea cineva - ca e boala curata si crunta.

Nu cred ca ai sanse sunt foarte foarte foarte rezervat. Distrugi in jurul tau. O posibilitate ar fi sa consulti un psiholog. Greu... esti infundata rau in psihoza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

asa e. e o psihoza.practic sunt doua realitati, una emotionala si alta cea reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

asa e. e o psihoza.practic sunt doua realitati, una emotionala si alta cea reala.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Acuma, dati cu rosii, dar daca stii ca sotul are o aventura, normal ca nu-ti pica tocmai bine, si numai relaxata nu poti fii! Si da, apar sentimente de gelozie. Iar din partea lui e o mare marsavie, o bataie de joc. Poate sa spuna: bai nu mai simt nimic pt tine, vreau cu alta si asta e! Nici asta nu pica bine, dar macar nu mai minti si nu mai joci pe 2 fronturi.

Probabil si prima aventura ii da motive de stress si incordare, poate or fi "simptome" asemanatoare ca prima data, si atunci, stiind ce s-a intamplat atunci, e in garda... e o reactie fireasca. Inteleg ca in astia 4 ani (intre aventura aia si asta banuita acum) femeia a stat linistita, ei 2 s-au inteles bine, a mai aparut un copil, nu mi s-a parut ca 4 ani a convietuit cu gelozia in sange.

Dar cand totusi banuiesc, ce naiba sa faci, fir-ar sa fie, ca suferi, te zbuciumi.... Rational e f usor de zis, relaxeaza-te, du-te la salon, zambeste... cand ala simti ca isi bate joc...
Uite, inainte de prima aventura, ea era relaxata, nici nu-si inchipuia... o inteleg ca a fost o mare lovitura...

n-am trecut prin asa ceva, dar am mai auzit in jurul meu, si punandu-ma in pielea lor, e de inteles...

Si da, mi se pare ok sa stie femeia daca e inselata sau nu. Ori e laie, ori balaie! Incertitudinea uneori e muuuult mai stresanta decat adevaraul gol-golut.
Ca acum, hai sa nu ne mai ascundem dupa copaci, "simptomele" cand esti inselat sunt cam clasice: om distant, telefoane "dubioase", sau pusemereu pe silent, tresariri cand suna sau vibreaza, pretexte sa iesi din casa cat mai des, absent la viata de familie, lipsa de chef fata de familie... deci banuiesc ca te cam prinzi cadn ti se pun coarne... Doar ramane dovada finala, sa recunoasca el, sau sa-l vezi tu cu respectiva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Doamne , dupa ce ca traiam intr-un stres mare datorita societatii ne mai umplem sufletul si cu astfel de amaraciuni.
ccc77 te compatimesc , in loc sa te bucuri de copii, de lucrurile bune din viata ta , stai si te necajesti cu astfel de mizerii.
Incearca sa-l implici in mai multe actiuni familiare. Iesiti cu copii, cheama-l sa va jucati in casa impreuna cu copii, mergeti in vizite pe la prieteni comuni, schimba-ti atitudinea, schimba totodata si ceva la tine (stil vestimentar, coafura,).
Incearca sa-ti salvezi casnicia si vezi daca depinde si de tine.


Am scris eu la un topic mai demult legat de aceasta "implicare".Nu cred ca exista "sa-l" implici,exista doar se implica sau nu se implica.
O persoana poate sa faca ceva din proprie initiativa sau constrans.
Si eu sunt de parere ca decat sa faci tot felul de propuneri si sa stii ca persoana respectiva le face din obligatie sau ca sa nu iti mai alimenteze gelozia si gandurile(in cazul de fata),mai bine nu le mai face.Ce satisfactie poti avea cand stii ca sotul tau face una sau alta doar ca sa nu mai fie batut la cap sau ca sa nu iti trezeasca tie tot felul de banuieli?

Oricum autoarea topicului spunea(daca nu ma insel) ca sotul ei se implica in cresterea si educatia copiilor,ca e un tata bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Marius, scuza-ma, dar teoria ta nu are nici un sens. Esti "rezervat" in privinta sanselor ei de recuperare? Psihoza?! Cuvinte pompoase pt o reactie fireasca. Din cate vad au trait niste ani intr-o oarecare armonie, el n-a fost vreun terorizat de gelozie nebunei, ci chiar a gasit timp si loc de amantlacuri. Ea nu este o femeie care sa aiba tipar de posesiva, ci doar are o reactie instinctuala la niste "simptome" care-i par familiare. Cu siguranta asa s-a comportat domnul si cand avea acea aventura. Iar cand comiti o chestie de-asta, e normal ca increderea sa fie ciobita. De-aici la verdicte ca "nu exista o relatie" e cale f lunga.
Iar asta cu "nu conteaza exteriorul, nu conteazs daca are el o relatie" e apogeul. Cum sa nu conteze?! Acelasi comportament e sau nu scuzabil in functie de motive. Poti sa treci cu vederea ca e rece si absent daca are o problema reala la serviciu de ex, dar nu prea iti vine sa faci asta daca e vorba de o femeie. Si asta e valabil in orice gen de relatie. Si unui prieten altfel ii ierti un gest urat daca, de ex, are copilul in spital si altfel daca il face pur si simplu. Exteriorul conteaza intotdeauna, traim in societate si relatia de cuplu e influentata in bine sau rau, in proportie mai mica sau mai mare.
Eu as incerca sa aflu clar care-i situatia, pe orice cai. Incertitudinea e o stare f distructiva si ea e cea care te tine in tensiune acum, nicidecum gelozia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Si da, mi se pare ok sa stie femeia daca e inselata sau nu. Ori e laie, ori balaie! Incertitudinea uneori e muuuult mai stresanta decat adevaraul gol-golut.
Ca acum, hai sa nu ne mai ascundem dupa copaci, "simptomele" cand esti inselat sunt cam clasice: om distant, telefoane "dubioase", sau pusemereu pe silent, tresariri cand suna sau vibreaza, pretexte sa iesi din casa cat mai des, absent la viata de familie, lipsa de chef fata de familie... deci banuiesc ca te cam prinzi cadn ti se pun coarne... Doar ramane dovada finala, sa recunoasca el, sau sa-l vezi tu cu respectiva...

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)


Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Nu prea ai fost atenta la ce s-a scris.

Mergi la inceput