Umflatura la picior...

Umflatura la picior... | Autor: Oli_bv

Link direct la acest mesaj

Buna ziua am un baietel acum in varsta de 2 ani si 6 luni,am mai pus eu intrebari pe forum.De vreo 3 luni am observat o mica umflatura cam de 1 cm pe picior stang mai jos de genunchi cam vreo 5 cm in jos,umflatura e moale nu e rigida,atunci am pus pe seama unei cazaturi,ulterior am urmarit nu s-a schimbat nimic,se si vede foarte greu .daca nu pui mana nici macar nu-ti dai seama ca este acolo.Am fost la pediatru,a spus ca nu este intr-un loc periculos,dar totusi sa facem o ecografie sa fim mai siguri, si raze röntgen,am fost medicul a zis ca nu stie ce e ca este intre os si piele si cam atat...si ca nu ar fi produsa accidental.Mentionez ca baietelul are un hemangiom pe mana,daca cumva aveti idee daca un hemangiom s-ar plasa acolo?Si ce ar mai trebui sa fac ca sa fim siguri ce este acolo,multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

E in fata sau in spate?
Daca e in spate sa nu fie chist sinovial.

Si ecografistul ala a dat din umeri, ca nu stie ce e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oli_bv spune:

Multumesc pentru raspuns.
Este in fata,putin inspre lateral.
Da ,ecografistul mi-a zis ca nu stie ce e,dar ca nu e produsa accidental de la o cazatura de exemplu.
Ar trebuii sa merg la ortoped?Sau dermatolog?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am zis de chist sinovial, pt ca si fi-miu are.
Dar in rest ... chiar nu prea ma pricep.
Eu zic ca oroped ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oli_bv spune:

Multumesc pentru raspuns,intre timp a sunat pediatrul care a ajuns la concluzia ca este exostoza si o propunere de scoatere,daca cineva s-a mai confruntat cu asa ceva,va rog sa-mi spuneti si mie cum a fost?Multumesc!

Mergi la inceput