saptamana altfel

saptamana altfel | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

la voi cum a decurs?

la scoala anei, in clasa anei, invatatoarea ne a anuntat ca vom duce copii la ora 9 in principiu, dar parintii care nu au cu cine sa lase copii ii pot aduce la program normal, ea va fi in clasa...jos palaria, ce sa zic
programul a fost stabilit dinainte, iar copii revin la scoala la ora 12-12.30. astfel ca noi parintii nu am resimtit prea mult aceasta saptamina, decit din punct de vedere financiar.ceea ce m a facut sa ma intreb:dar parintii care nu au posibilitatea sa consume in jur de 100 lei pe aceasta saptamana ce fac? ca sa nu mai vorbim de acele scoli care si au modificat programul, iar parintii dau din colt in gard ca nu stiu ce sa faca ...
programul clasei anei a fost/este urmatorul
luni, au fost la bicerica lui bucur si la fanfara militara
marti, muzeul aviatiei si au vizitat baza aeriana 90 otopeni (ana s a hotarat ca "se va face" aviator)
miercuri: vizita la fabrica "La Festa"
joi: vizita la postul pro tv
vineri: (optional) vizita la parohia Olari

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

La gradinita copiilor mei (asadar copii pana in 6 ani), saptamana aceasta s-a derulat mai putin costisitor.

S-au ales in general vizite la locurile de munca ale parintilor.

o vizita la aeroport
una la TVR
o calatorie cu trenul
un teatru

Nu au costat mare lucru.

Unul dintre parinti are o firma de trsp microbuze si le-a asigurat transportul.

In ultima zi va fi o excursie la Moara de hartie... (asta a costat ceva, dar nu a fost obligatoriu de mers).

Sunt multe locuri de vizitat, vazut ... care nu presupun mare efort financiar.





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Pe noi ne-a costat 5 lei saptamana asta

Luni copii au fost la un balon cu doua terenuri de tenis si antrenorul cu un ajutor au facut jocuri cu ei , gratis!
(Trebuie sa-l laud , este antrenorul copilului meu si i-a invitat colegii ...f dragut gest)

Azi au stat in scoala si au pictat!

Maine merg in vizita la fabrica de paine...sunt cei care le dau cornurile si fac aceasta vixita gratis. Vin ei cu autobuzul si ii iau!

Joi au teatru de papusi ..care costa 5 lei!

Vineri activitati libere , inca nu e clar!

Intr-o mica excursie se duc dupa vacanta , cand nu mai e asha nebunie ca saptamana asta!
Atunci va costa ...habar n-am cat!

Program normal 8-12...deci fara schimbari la parinti!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

hm, la noi a costat cca 100 RON aceasta saptamana

ieri au fost liberi (scoala catolica - Paste)
azi - spectacol de magie cu Leonard, 10 RON, pe urma fac clatite la after-school
miercuri - vin de la Politia de Circulatie
joi - excursie la Gura Diham, cu vizita la muzeul cinegetic din Posada si inca un "obiectiv" la Busteni: 40 RON + intrarile la muzee + bani de buzunar (deci estimez cca 70 RON)
vineri: pictura pe sticla, 18 RON

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

La fiica-mea la scoala s-a hotarat ca programul va fi de la 09 la 11. Tinand cont de mai multe aspecte (nu imi permit sa ajung la munca la ora 10 timp de o saptamana, invatatoarea lor este bolnava si fac ore cu o doamna pensionara care dupa spusele fiica-mi "e atat de rea ca nici nu vreau sa stiu cum o cheama", singura activitate planificata era un teatru de papusi) am decis sa o duc la after school de dimineata (in loc de ora 12.00 cum mergea dupa scoala).
Eu stiu ca unora le este foarte usor sa spuna: "dar ce va agitati atat, asta este, solutii se gasesc" dar pentru mine unica solutie ar fi sa imi iau eu concediu. Si daca adunam zilele: 1 zi ca ninge, 5 zile ca e "scoala altfel", 2 zile de 2 si 3 mai, 1 zi de 8Martie ca de, e 8 Martie terminam mai devreme, vreo 5 zile le rezerv pentru eventuale imbolnaviri si mi se duce mai bine de jumate de concediu. Daca nu acceptau cei de la after sa o primeasca de dimineata eram cam in pom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

La noi, invatatoarea, a hotarat ca programul copiilor va fi de la 9.30 la 11.30, motivand ca nu au ce face copiii 4 ore la scoala, in saptamana asta. Noi, parintii, am inghitit nemestecata explicatia si, gata. Problema e ca alergam cu sufletul la gura intre scoala si problemele zilnice. Dupa cum am mai scris, e bataie de joc la adresa noastra, a parintilor, bunicilor, bonelor.
Merg si in excursie, contra cost, dar nu e obligatoriu. Vor face si o vizita la gradina botanica sau un muzeu.
Anul trecut, am fost atat de obosita de aceasta saptamana, incat imi spusesem ca, pe viitor, iau scutire medicala si tin copilul acasa. Si asta fiindca invatatoarea de anul trecut s-a plans ca ea nu poate sa mearga singura cu copiii in excursie la gradina botanica si muzeul satului si are nevoie de prezenta parintilor. Numai ca, ajunsi in acele puncte turistice, am vazut grupuri de elevi insotite de numai 2 cadre didactice. Invatatoarea era insotita si de o profesoara.
Ce sa mai zic ? Cred ca prea acceptam, noi parintii, tot ce vor invatatoarele sa faca cu noi si cu copiii nostri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Anul trecut, am fost atat de obosita de aceasta saptamana, incat imi spusesem ca, pe viitor, iau scutire medicala si tin copilul acasa. Si asta fiindca invatatoarea de anul trecut s-a plans ca ea nu poate sa mearga singura cu copiii in excursie la gradina botanica si muzeul satului si are nevoie de prezenta parintilor.



Exceptional! Tu ai fost obosita. Dar invatatoarea nu are voie. Si mai e si nesimtita si cere ajutorul parintilor pentru deplasari in afara scolii. Cat tupeu are!!!! Lasati-o singura cu 20-30 copii (ai vostri !!!), merita, daca e platita de la buget, sa suporte toate ifosele unor duamne.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

‘ Saptamana altfel’ este o mare gaselnita care mai baga niste bani in buzunarul cadrelor didactice care organizeaza excursii si in conturile firmelor care organizeaza diverse activitati pentru copii.

La scoala unde invata copiii mei se marseaza mult pe excursii de 3 zile, cost intre 350- 400 lei, fara a pune la socoteala banii de intrare la diverse obiective turistice si banii de buzunar. De mentionat ca excursiile nu sunt obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Anul trecut, am fost atat de obosita de aceasta saptamana, incat imi spusesem ca, pe viitor, iau scutire medicala si tin copilul acasa. Si asta fiindca invatatoarea de anul trecut s-a plans ca ea nu poate sa mearga singura cu copiii in excursie la gradina botanica si muzeul satului si are nevoie de prezenta parintilor.



Exceptional! Tu ai fost obosita. Dar invatatoarea nu are voie. Si mai e si nesimtita si cere ajutorul parintilor pentru deplasari in afara scolii. Cat tupeu are!!!! Lasati-o singura cu 20-30 copii (ai vostri !!!), merita, daca e platita de la buget, sa suporte toate ifosele unor duamne.


Eu nu sunt cadru didactic. Dar poate tu esti, de sari ca arsa. NU este obligatia parintilor sa insoteasca grupul de copii. Cadrele didactice sa se organizeze corespunzator. Ce-ar fi sa se invoiasca toti parintii de la serviciul lor pt a-i fi de ajutor invatatoarei la serviciul ei, ca de, e saptamana altfel.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu cred ca ti-a cerut cineva in mod expres sa te invoiesti.

Sunt parinti sau bunici disponibili care poate ajuta invatatoarea sa mearga cu toti elevii clasei intr-o deplasare in afara scolii. Cum pentru tine e obositor, nu te duce dar nici nu arunca cu pietre intr-un om care-ti plimba copilul pe la muzee.

La baiatul meu in clasa toate activitatile sunt gratuite, nu se cer bani peste tot.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cred ca ti-a scapat postul meu, in care ziceam ca NU sunt interesata sa mi se plimbe copilul pe la diverse obiective, unde sa se calce pe picioare unii pe altii de atata aglomeratie. Prefer sa o plimb eu pe la muzee sau altele, in liniste si cu bucurie, nu stres.
In concluzie, mie chiar nu imi place aceasta sapatamana de scoala altfel. Ai vreo problema cu gusturile mele ?



Mergi la inceput