Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae

:)

eu am dedus, poate gresit, ca acel copil a baut iaurtul si apoi, cumva a aruncat cutia, sau a dat de inteles ca nu-l va plati... in ideea asta am zis ca nu a facut nimic grav, din contra, baiatul giuliei, ca altfel... si eu, oo, de cate ori nu am dat copilului sa bea daca i-a fost sete, si apoi mi-am pus sticla in cos, sau, mai rau, eu [si bineinteles, toti copiii mei] poftesc la chestia aia, cum ii zice... cicolatica mica, cu ceva alb la mijloc, de sta in frigider, nu kinder beuno, din gama aia.. asa, si cum vad frigiderul, pac, luam 4 din alea, le mancam instant apoi pun hartiile in cos si merg mai departe, si imi asez, mandra :))), hartiile pe banda rulanta :))) [ba chiar o caserita voia sa le dea jos, a crezut ca sunt mizerii, si au am zis: nuu, ca eu tre sa le platesc, ca le-am mancat, si ea: pe toate 4??? ]

Postarile mele sunt lungi, stiu, dar eu, cand scriu, "creez", nu numar, nu vad...

Pentru cine e prea lung, poa sa salveze in word, si citeste, time to time, cate un paragraf [ca enter mai dau, din cand in cand :))))]





Poze cu noi

Veronica-Elena 15 ani, Tudor-Iulian 12 ani, Robert-Adrian 3 anisori


am dezaprobat mesajul pentru ca nu sunt de acord cu acest "obicei" de a consuma in magazin ceva ce nu am platit inca. niciodata nu am apelat la chestia asta si copilul meu nu a murit nici de pofta nici de sete pana la iesirea din magazin.(sau cel putin pana am trecut de casele de marcat si am platit).
in rest imi place foarte mult ce scrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Incerc si eu un raspuns, desi am copil ceva mai mic (cls a IV-a).
Eu inca "fac lectii" cu fi-mea. Din ce in ce mai putin dar ... inca mai sunt "pe acolo". In primii 3 ani de scoala am fost non-stop langa ea la lectii, arantandu-i practic "cum se face". Acum, intr-a IV-a la mate si romana face singura, mai vine cateodata sa intrebe cate ceva. La materiile noi (istorie, geografie) facem impreuna pentru ca sunt materii noi si nu stie "cum sa le abordeze".
Si cred ca intr-a V-a o sa fiu iar non-stop la lectii pentru ca "se schimba sistemul".
Eu cred ca "invatamantul" se bazeaza mult (prea mult) pe ceea ce se face acasa. Acasa trebuie sa fie cineva, parinte sau persoana angajata (un fel de meditator sau bona dar sa se descurce cu materiile - cred ca o studenta ar fi ideala pentru jobul asta) care sa faca lectii cu copilul - in sensul de a-i explica materia, de a-i alege probleme suplimentare, etc.
Din ce vad eu in jurul meu copiii care se descurca bine la scoala sunt foarte ajutati acasa. De parinti, de bunici, de meditatori, de .... vecini (fac eu fizica cu fetita vecinilor ca mama ei nu stie si la scoala nu intelege copilul nimic) de oricine se poate, dar in mod cert trebuie ajutati, nu prea cred ca au cum sa faca fata singuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81





am dezaprobat mesajul pentru ca nu sunt de acord cu acest "obicei" de a consuma in magazin ceva ce nu am platit inca. niciodata nu am apelat la chestia asta si copilul meu nu a murit nici de pofta nici de sete pana la iesirea din magazin.(sau cel putin pana am trecut de casele de marcat si am platit).
in rest imi place foarte mult ce scrii


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)
[/quote]

Ei, inseamna ca esti extraordinar de persuasiva, la noi a fost o perioada cand nu intotdeauna convingeam copilul de 2-3 ani ca are vreme sa-si manance dots-ul sau sa bea suc cu pai DUPA ce iesim din supermarket, asa, dupa vreo juma de ora de shopping si 15 minute de stat la coada sa platim...Asa ca ajungeam sa punem cate un ambalaj pe banda, da' n-a murit nici casiera, nici noi Atata ca aveam un copil fericit si rabdator dupa "comiterea pacatului" in loc sa avem unul care plange isteric nedumerit de "regulile civilizatiei"...cred ca a fost mai bine asa pentru toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu cred ca am mai intrebat, dar nu mai stiu daca si ce anume mi s-a raspuns: cum s-a ajuns ca din clasa I (!!!) sa stea parintele langa copil si sa "faca lectii"? Mi-e complet straina notiunea.

"Non-stop, aratandu-i cum se face"... De ce? De ce e nevoie de asa ceva?

Citat:
Din ce vad eu in jurul meu copiii care se descurca bine la scoala sunt foarte ajutati acasa. De parinti, de bunici, de meditatori, de .... vecini (fac eu fizica cu fetita vecinilor ca mama ei nu stie si la scoala nu intelege copilul nimic) de oricine se poate, dar in mod cert trebuie ajutati, nu prea cred ca au cum sa faca fata singuri.


Cum Dumnezeu s-a ajuns la asa ceva? Cum? Cand? Pentru ce mai merg la scoala, atunci?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

slow down ca nu s-a ajuns de ieri de azi. mama mea a crescut 3 copii si cu fiecare din noi a stat lipita de masa de lectii in cl 1 si nu numai.

pai cine sa-i tina mana copilului si sa-l ajute sa faca litere si bastonase? cine sa-l ajute sa citeasca? invatatoarea? la 30 de copii in clasa?

daca o sa ai un copil cu inclinatii lingvictice si caligrafice, bucura-te ca ai scapat ieftin si rapid :D daca o sa aiba nevoie de ajutor, mai bine pregateste-te si schimba-ti putin atitudinea. oricum ar fi, sa stai langa copilul tau sa-l ajuti sa descopere si sa invete, dupa mine e o experienta de milioane, si cat de greu o fi la noi, eu sunt fericita ca o facem impreuna.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mama mea e profesoara, a crescut doi copii si n-a stat lipita de niciunul, niciodata. Fratele meu nu m-a lasat niciodata sa-i verific vreun caiet.

Dintre colegii mei de clasele I-VIII (ca au fost aceiasi), nu stiu de niciunul de care sa fi stat parintii lipit. Din clasa a V-a incolo, mai mergeam unul la altul, sa ne facem temele impreuna.

Elita clasei invata pe rupte, aveam colegi foarte buni pe partea reala si colegi foarte buni pe partea umana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Plus, Aqai, eu, facand scoala in mediul rural si facand parte din elita, invatatoarea ne repartiza cate un copil slab la invatatura, caruia ii purtam noi, cei buni, mana, pentru facut cerculetze, bastonase, apoi cifre si litere. In clasele I - a II-a.

Asa a fost, la mine. Initiativa mi se pare frumoasa, partea nu asa de frumoasa a fost ca am facut si paduchi, si raie, in urma acestei interactiuni.

La oras nu stiu cum era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

nici mama sotului meu n-a stat lipita de el.

academic si profesional, suntem pe-aceeasi masura.

in cazul copiiilor medii si "in norma" merge si asa si altfel. e o chestiune de abordare personala, de preferinte... de care crezi tu ca parinte ca e rolul tau. de aiai zic ca nu s-a inventat nici o abordare peste noapte.

tu ai avut modelul tau, eu al meu, indiferent de scoala.

cred ca diferenta e sesizabila in cazul copiiilor care au nevoie fie de ajutor, fie de experinete in plus fata de scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

aha. deci invatatoarea v-a repartizat niste roluri. unii sunt parintii, altii sunt copiii

foarte bine, mai ales ca la tara parintii muncesc ata tde mult incat probabil nu au nici timpul nici cunostintele necesare sa se ocupe de copiii lor.

asta nu inseamna ca ei totusi nu au nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mesajul soranei imi contureaza un sistem educational inutil, efectiv. Daca tu, ca parinte, iti trimiti copilul la scoala si el vine de acolo mai nedumerit decat a plecat, necesitand interventia ta sau a unui vecin sau a unui meditator, e nasol. Si sa se intample asta din clasa I... oribil.

Asa ma duc si intreb si eu pe ce manuale se lucreaza, le cumpar si lucram acasa, frate, ce nevoie mai are sa stea 4 ore intr-o sala de clasa.

Daca parintele trebuie sa fie SI invatator si, ulterior, profesori (intentionat spun la plural, ca parca dintr-a V-a au alt profesor pentru fiecare materie), atunci sistemul ce rost mai are?

Mergi la inceput