Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Hm, Androix mi-a dat o idee...nu vrea sa invete ? Foarte bine, nici tu nu esti obligata sa ii faci menajul, ca nici tie nu-ti place, asa cum nici lui nu-i place sa invete. Sa se descurce singur - spalat, calcat, gatit...sa vezi cum reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sorinsonia, parca ai fi sora mea cea mare!

da, se poate face la REBU!
stiu sigur.
te duci, vb la sediu si se poate.
dar, eu as alege nu numai REBU,ci si la spalatorie auto,acolo e dur pt ei si,de ce, nu la spital, ca brancardier, infirmier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
1. Baiatul e pierde vara cu crize violente, spart geamuri, distrus mobila...i-am zis sa angajeze un detectiv ca asta imi suna a "prafuri"

Si toate astea doar intr-un an...

2. S-or face oare vizite "educative" la penitenciare ? Sau daca nu, un "stagiu de pregatire" la Supercom/Rosal/REBU...

Dana & Amelia (21.06.2011)


1. Trebuie verificat si cat mai repede.
2. Da se fac si cei de acolo sunt foarte deschisi desigur exista un protocol/procedura de urmat dar... s-a facut si se face.
Eficacitatea ca si impact este de 99.9%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

se detecteaza repede dintr-o proba din urina. gratis se fac, dar partial, la grigore alexandrescu si cu bani la floreasca.

va fi f greu de recoltat,daca ia droguri,pt ca e scolit ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Bun
Intrebarea e, ce putem face cu astia puturosii?
Proactiv, acum?

Nu vreau sa ma trezesc cu el ca nu i-a BACu. La facultate nu indraznesc sa ma gandesc.

Vreau sa-mi fie bine inteleasa teroarea. Nu de munca ma tem. Nu e o rusine munca. Numai ca nu am variante, dat fiind junele din dotare, nu-l vad facand o meserie din pasiune. Sa zic, de exemplu, uite domle ii place sa fie fierar sau tamplar.
Nu e genul....

Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

Ti-am spus, desteptarea la ora 5.30 plecat la munca pe 6.00 muncit pana la 9.00 revenit acasa - seara inapoi si asta in fiecare sambata si duminica. Nu vad de ce ar pierde vremea degeaba daca nu doreste sa invete Ok asta e, nu-i nimic viata e formata din de toate. Ca poate nu stim nu inseamna ca nu putem sa aflam. Asta stiu, asta am. Nu e o rusine. Poate ca e neplacut dar asa cum spuneam acum are ocazia sa vada optiunile in mod concret si sa decida in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Face activitati casnice, nu in timpul alocat invataturii, insa face.
La o spalatorie auto m-am gandit si eu, asta iarna cand am avut tot asa o discutie , ulterior mi-am spalat masina si am inghetat. M-am gandit cat ger or inghiti copii aia cu mana in apa rece pe gerul ala.
Atunci sincer mi-a incoltit ideea.

Fii-mio are 13 ani, nu stiu cat de ok este sa il duc o zi doua la spalatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Hm, Androix mi-a dat o idee...nu vrea sa invete ? Foarte bine, nici tu nu esti obligata sa ii faci menajul, ca nici tie nu-ti place, asa cum nici lui nu-i place sa invete. Sa se descurce singur - spalat, calcat, gatit...sa vezi cum reactioneaza.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Tocmai ca nu asa e ideal sa procedezi. Adica, da, rezultatul final asta sa fie, el devine independent, ne luam mana de pe el noi parintii, dar nu asa, ca se opune doar de dragul de a se opune si nu mai obtii nimic de la el. Ci incerci sa-l responsabilizezi in mod pozitiv.EDIT: adica il responsabilizezi pentru beneficiile independentei lui nu ca pedeapsa!!!! Daca incepi asa pe picior de razboi cu un incapatanat de zile mari nu faci nimic, o sa va masurati nervii si atat. Si pariu ca el tine mai bine ca el are o singura grija sa isi infrunte si infurie parintii pe cand parintii au multe altele care ii coplesesc si in final ghici cine se declara invins si fara de solutie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

una din metodele de"succes", cu la altii, nu cu nepotul:
procentaj din menaj, in sarcina lui, 50,60,70% in functie de nota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Face activitati casnice, nu in timpul alocat invataturii, insa face.
La o spalatorie auto m-am gandit si eu, asta iarna cand am avut tot asa o discutie , ulterior mi-am spalat masina si am inghetat. M-am gandit cat ger or inghiti copii aia cu mana in apa rece pe gerul ala.
Atunci sincer mi-a incoltit ideea.

Fii-mio are 13 ani, nu stiu cat de ok este sa il duc o zi doua la spalatorie.

Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Si in timpul alocat invataturii ce face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Giulia, vad ca esti din Bucuresti, poate cauti totusi ajutor specializat...

www.aquamarin.ro/psihoterapie/Consiliere-vocationala_19.html" target="_blank">http://www.aquamarin.ro/psihoterapie/Consiliere-vocationala_19.html

Daca nu...

www.crbuzias.ro/" target="_blank">http://www.crbuzias.ro/

http://89.32.46.17/web/penitenciarul-gaesti/despre-noi

Androix, bineinteles ca nu se va pune problema asa...mama nu se simte bine azi, maine are ceva treaba, hai ca esti baiat mare, te descurci tu etc etc etc...cu duhul blandetii.

Mergi la inceput