Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Exact. Intrebarea e ce fac atunci? Tot eu, ca parinte responsabil ?
Ce face un parinte cand copilul ajunge la o varsta la care devine major, e bun de munca dar nu-i place nimic sa faca si n-are nici o pregatire?
Ce fac atunci, asta e intrebarea care mi-o pun?
Il tin acasa ca mi-e mila de el sa-l trimit pe 6 milioane sau ce fac?

Ce am produs pentru societate?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Anya, stiu ca sunt copii putini care le place sa invete din proprie initiativa. Eu nu il vreau zecist. Nu, nici vorba.
El e genul lenes, sa nu faca nimic. Sa nu citeasca nimic. Niciodata.

Efectiv pierde timpul, ori prin casa, ori pe telefon , ori pe calculator cand il prinde.

Scoala a produs si produce in continuare mari certuri in familie.
Cat il tin in corzi, face treaba si se vad rezultate,cum il slabesc cum se lasa pe tanjeala.

I-am explicat ca toti muncim in casa si ca asta e jobul lui: scoala.
Nu am avut pretentii de note mari, de rezultate extraordinare, insa nu vrem rezultate proaste.
Ce sa fac, cum sa priceapa ca vrem asta pentru binele lui ulterior?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bine ai venit in club!
nepotelul a ajuns de la olimpic pe capitala la matematica si romana in generala, la corigent la toate materiile in liceu.
innebunim.are IQ 130! vrea doar haine firma, bani fara munca.
ok. am avut ghinionul teribil al unui tata care l-a parasit de mic ,care a revenit cand a avut bani si i-a spus ca banii sunt totul,timp de 3 ani,apoi dus a fost!
am ajuns mai ca fac parte din gasca lor,sa il sunt de 3 ori pe zi,sa fac temele prin telefon,sa ne ducem toate trei surorile la toti profesorii,doar,doar s-o trezi.
in doua saptamani,la capacitate a ajuns de la 3 la scoala, la 7 la examen.
sa nu innebunesti?

ca solutie, du-l in cel mai rau liceu.se va ingrozi in pauze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

al meu nu-i decat in clasa a 3-a, dar mare lenes. L-am amenintat ca daca nu invata, il trimit pe santier cu taica-sau. Culmea ca i s-a parut mai interesant santierul decat munca mea de birou
Da' cred ca i-ar prinde bine sa-si bage mainile prin motoare si sa vina plin de motorina.

Ingrid si Cristi 10 ani

O sa-i placa la nebunie... asta presimt. Foarte bine sa mearga, poatye acela e drumul lui. DAR pt clasa a III-a si ulterior exista program de lectii zilnic si verificat constant. Cantitativ si calitativ. Un rau necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ceva ce trebuia facut mai din timp dar nu cred ca e tarziu totusi: il responsabilizezi. Cam ca metoda spusa de Marius dar mai soft si consecvent ca nu garanteaza nimeni ca va avea un soc daca il duci sa care cu spinarea si brusc isi da seama ce fraier e ca nu invata acum cand e timpul sa invete. Dar daca il implici in activitati casnice, ii trasezi responsabilitati si ii explici si vede si singur care sunt beneficiile care vin odata cu efortul s-ar putea sa te creada si cand ii spui ca mai tarziu va culege si roadele efortului de a invata pe care il face acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Cred ca e ceva in aer...am un coleg de facultate pe care aproape mi-e frica sa-l mai intreb de baiatul lui. Anul asta ar trebui sa dea bacul, dar ii e frica sa se si gandeasca...oricum a zis ca dupa bac il expediaza din casa, mai are o fata (mai mica) si ea trebuie sa invete, sa aiba liniste. Baiatul e pierde vara cu crize violente, spart geamuri, distrus mobila...i-am zis sa angajeze un detectiv ca asta imi suna a "prafuri"

Si toate astea doar intr-un an...

S-or face oare vizite "educative" la penitenciare ? Sau daca nu, un "stagiu de pregatire" la Supercom/Rosal/REBU...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Eu stiu ca am facut tot ce am putut si chiar mai mult: mi-am dedicat toata viata lui, il cresc singura, nu m-am recasatorit, nu am facut alti copii, nu am o relatie, am facut teme cu el, i-am pus meditatii cand am fost depasita, l-am ascultat cand a fost nevoie, am incercat sa-i fiu prietena, m-am ocupat de sanatatea lui fizica si psihica, l-am dus in concedii in tara, i-am facut cat am putut viata frumoasa, si multe alte lucruri. Nu cred ca am ce sa imi reprosez vreodata. Sa invat in locul lui, nu am cum. I-am spus si nu numai eu ca e spre binele lui, ca TREBUIE sa invete. Nu vrea.
Am ajuns sa ma imbolnavesc......sa ma izolez sa nu mai vorbesc cu nimeni ca sa nu ii sufoc pt ca nu mai am alt subiesc decat ca nu invata baietul meu si ca nu gasesc solutii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Putini sunt cei carora le place sa invete. Marea majoritate invata pentru ca trebuie. Unii invata mai usor, altii mai greu, dar placere... cum sa iti placa sa stai cu cartea in fata, sa tocesti sau sa rezolvi caiete intregi de exercitii in loc sa te distrezi cu prietenii...zau.
Nu am auzit de prea multi copii care sa mearga cu bucurie la scoala. Merg pentru ca trebuie. Sunt fericiti in primele zile, ca se intalnesc cu colegii, sunt fericiti in ziua in care au excursie dar in zilele obisnuite...e vreo fericire sa stai in banca si sa fii atent? Sau sa trebuiasca sa faci gramezi de teme?
Trebuie inteles ca asta e realitatea. Daca atunci cand copilul e mic il obligam sa faca ce spunem noi, pe masura ce creste trebuie sa inteleaga ca pentru binele lui trebuie sa faca si lucruri care nu il bucura imediat. Usor de zis, greu de facut. Stiu pe cineva care a recurs la cointeresare materiala. Pentru anumite rezultate stabilite anterior impreuna - ii dadea niste bani. Intr-o prima faza nu mi-a placut ideea si am combatut-o dar dupa ce m-am gandit mai bine.... practic i-a dat de inteles ca asta e job-ul lui. E la fel cu mersul la serviciu. Marea majoritate se duc pentru ca au nevoie de bani (salariu) nu de dragul a ceea ce fac.


Anya


Si daca va dori sa se angajeze va pretinde bani ca sa se prezinte pentru angajare?

Nu vad de ce ar trebui sa fie platit pentru a invata? Este o eroare mare dupa mine pentru ca banii reprezinta castigul pentru o munca prestata in favoare altcuiva din care o parte ajunge si la tine. Nu am auzit ca cineva sa invete pentru altcineva si sa fie platit pentru asa ceva. Dimpotriva am auzit sa platesti tu bani ca sa ai posibilitatea de a ajunge la informatii si de a invata. Vrei? Platesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Exact. Intrebarea e ce fac atunci? Tot eu, ca parinte responsabil ?
Ce face un parinte cand copilul ajunge la o varsta la care devine major, e bun de munca dar nu-i place nimic sa faca si n-are nici o pregatire?
Ce fac atunci, asta e intrebarea care mi-o pun?
Il tin acasa ca mi-e mila de el sa-l trimit pe 6 milioane sau ce fac?

Ce am produs pentru societate?



Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

Vrei sa traiesti? Ok painea mancata de tine costa atat, caldura atat, curentul/apa consmata de tine atat...samd. In total daca ai nevoie de acestea trebuie sa obtii atatia bani.
Cum? Nu stiu e problema ta. Succes! Pot sa iti dau sugestii daca doresti cum sa obtii bani. Dar este optiunea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Bun
Intrebarea e, ce putem face cu astia puturosii?
Proactiv, acum?

Nu vreau sa ma trezesc cu el ca nu i-a BACu. La facultate nu indraznesc sa ma gandesc.

Vreau sa-mi fie bine inteleasa teroarea. Nu de munca ma tem. Nu e o rusine munca. Numai ca nu am variante, dat fiind junele din dotare, nu-l vad facand o meserie din pasiune. Sa zic, de exemplu, uite domle ii place sa fie fierar sau tamplar.
Nu e genul....

Mergi la inceput