Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Poate am inteles eu gresit... voi platiti scoala si il duceti la meditatie la matematica??? Sau in clasa a V-a era la alta scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

draga mea,
ceva e gresit rau:nu poti da o suma enorma,repet,stiam ca e vb de 15000 de euro pe an, si sa faci si meditatii.cev anu e ok.apoi banii astia de i-ati pune de o parte si tot ati fi mai avantajati.
nu cred ca e un super nivel aoclo ca sa justifice banii .
ideea e ca nu trebuie sa tii mortis sa invete copilul la o scoala privata.
voi spuneti ca nu ii reprosati ca dati acesti bani, insa tu esti nemultumita de el, desi,sincer, e un copil normal.el insa nu se ridica la inaltimea investitiei.
nu ar fi mai bine o scoala d etop de stat si cu banii dati la privat,sa investit in viitorul lui de student,de ex.
pregatiri particulare sunt nerecomandate pana in clasa a VII-VIII a.
ama vut un elev meditat din clasa I (limbi straine de la 3 ani cu meditator) pana in clasa a XII a.a terminat cu peste 9 tot,dar, nu putea intelege un text singur,pt ca avea aceasta capacitate dezvoltata,avand permanent un meditator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

maria,
am fost 8 ani profesoara, 8 ani in car eniciun elev din clasele und epredam eu nu a facut meditatii nici pt capacitate, bac, facultate.
DAR
aveam colege care efectiv predau jumatate din materie ca sa faca rost de bani.tin minte replici de genul:subiectiva,predicativa si atributiva,restul se face la meditatii.
spargeam paiata ,ca sa zic asa si nu eram bine primita.
in particular faceam si eu,dar de la alte clase, licee.
aveam colege de chimie,de ex,care conditiona media mare de meditatii,cate 15 odata si asta in 2002.50 de lei de copil.
un an intreg.
tin minte ca un copil a fost bolnav si nu a putut ajunge si profesoara de chimie a sunat-o pe mama baiatului si i-a zis ca ea conta pe banii lui si femeia i-a dat,ca nu vroia sa ia copilul 4 din senin.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Hehe, cunoastem practica asta, dna noatra de chimie era mare maestru in astfel de aranjamente:
- spus altei profesoare "draga, umple-i de 2 si 3 si cheama-i la meditatii"
- aranjamente cu alte colege de ale ei, tot profe de chimie: "eu las corijenti elevi de la mine de la clasa si ti-i trimit tie la mediattii, tu lasa-i pe ai tai corijenti si trimite-mi-i mie la meditatii" (asta ca sa arate, ca uite, nu face meditatii cu elevii de la clasa ei).

Cel ai cinstit, pentru profii care dau meditatii, sa faca cu copii de la alte scoli/ licee, cu care in rest nu au tangenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

giulia,
vreau sa iti raspunzi tu insati sincer la oarece intrebari:
-ce ai simtidaca fiul tau nu va face facultate,dar va alege o meserie din care va castiga f bine. de ex am un prieten care face design interior,are cca 2000 de euro pe luna si o cultura generala senzationala,dar are numai liceul.
- ce ai simti daca ar alege sa se faca profesor.atat si nimci mai mult.
cum ai simti tu investita facuta in el?
de ce scoala franceza?
de ce atatia bani?

in fine,eu cred ca nemultumirea ta vine de la faptul ca nu se ridica la inaltimea,valaorea investitiei financiare:nu e olimpic, nu are 10 pe line, nu invata non stop.si poate nu va fi niciodata asa,dar va fi un copil normal,vesel,sanatos,comunicativ,respectuos,cu note bune si f bune,dar nu varf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Meditatie facea la scoala romaneasca. De nevoie.
Scoala de aici nu costa nici pe departe atat.Copilul nu face nici o pregatire acum.
Lectiile, daca isi pune mintea cu ele sunt cel mult doua ore. Sunt mult mai relaxate, mai usoare, mai firesti.

Din punctul meu de vedere ar fi fost mult mai greu pentru el sa il mut la o scoala romaneasca in privinta notelor , dar si a examenului de capacitate.Ar fi fost o presiune imensa. Nu-i place matematica si acolo ar fi luat sigur o nota proasta la capacitate.
Consider ca cea mai buna investitie, daca tot muncim ca nebunii, este in educatia copilului meu.

Nimeni nu ma poate lua la intrebari de ce am ales aceasta scoala?! Am ales-o pentru ca asa consideram ca este bine pentru el.Scoala este foarte ok din punct de vedere al sigurantei, ceea ce mi se pare esential.

Daca ar iesi profesor si lui i-ar place aceasta meserie, as fi foarte fericita! Nu banii sunt totul in viata.

Insa, daca nu ar lua BAC-ul, nu ar stii nici o meserie si nu ar avea nici cea mai mica idee ce face cu viata lui, asta m-ar face tare nefericita. Atunci as avea in fata un adult iresponsabil si eu m-as simti extrem de vinoavata pentru asta.


Inchei acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Din punctul meu de vedere ar fi fost mult mai greu pentru el sa il mut la o scoala romaneasca in privinta notelor , dar si a examenului de capacitate.Ar fi fost o presiune imensa. Nu-i place matematica si acolo ar fi luat sigur o nota proasta la capacitate.

de ce nu ai incredere in el?
ca sa il feresti d eun posibil esec ai ales aceasta scoala?
fundamental gresit.
speram pt a avea o alt aperspectiva.
la aceasta scoala nu da capacitatea? cum intra in clasa a IX a?
BAC-ul va fi primul lui examen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Histamina, pentru ca-l cunosc. Pentru ca imi spune ca detesta matematica si ca niciodata nu se va orienta catre meserii care implica matematica.

Si ca ne-a spus ca ce se va face la capacitate ca isi doreste un liceu bun, dar ca matematica il va trage inapoi. Am avut aceste discutii si asa am luat aceasta decizie.
Aici, ii este mai usor. Cel putin nu se mai lamenteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Histamina,
eu am inteles ca ei au trait mai multi ani in Franta, unde a si facut doi ani de scoala. Deci nu e chiar ciudat sa urmeze apoi o scoala franceza...

Apoi, pentru cineva obisnuit cu un alt sistem de invatamant, mai ales daca e si un copil mai sensibil, e foarte greu de acceptat sistemul romanesc. Nu pentru ca ar fi scoala la un nivel mai ridicat, ci petnru ca se invata multe lucruri care aici nu se considera asa importante, pentru felul in care sunt tratati elevii de unii profesori, pentru unele reguli care daca ai crescut in Romania ti se par normale, altfel sunt foarte greu de acceptat.
Ma rog, nu mai situ eu asa bine cum e scoala acum, doar din ce citesc pe la voi :)

Insa ma gandesc ca si astea au fost motive care au contribuit la decizia pentru aceasta scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da,dar ei traiesc aici.
giulia, in clasa a IX a cum vei proceda?
legal, cum se poate fara capacitate?
va urma obligatoiu tot scoala franceza?

un liceu bun se obtine relativ ok.
adica matematica nu e de netrecut.
cu efort sustinut obtinea un 8,adaugi un 9 la romana si un 9 media pe 5-8 si putea alege un liceu bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Din primul tau post:

Citat:
Ar vrea sa lucreze la Microsoft, are planuri mari.
Cum viseaza Microsoft daca uraste matematica? Nu se poate informatica fara matematica... stiu ce vorbesc.
Eu cred ca exista o lipsa de comunicare intre voi.
Spui pe de alta parte ca nu are hobby-uri, dar nici nu vad un efort in a le descoperi.


In ce priveste dorinta de a invata... chiar as propune un sondaj pentru parintii de aici... cati dintre copiii lor invata de drag.

Mergi la inceput