relationarea cu familia partenerului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

mie sincer nu mi se pare nimic deplasat in ceea ce isi doresc parintii lui pt el ... casatorie cu acte cred ca doresc majoritatea parintilor trecuti de o anumita varsta si asta e mentalitatea nu ai cum sa o schimbi ... mancare sanatoasa ,sport , viata sociala ...sa l vada de doua ori pe ani la ei in casa deci ma gandeam la cum ai scris la inceput ca nush ce au facut ... daca vrei iti fac cunostinta cu fosta mea soacra aia femeie diabolica

el e normal sa evite sa- I trazneasca direct in freza cu negarea poate e mai diplomat ... iar tu am senzatia ca vrei musai sa te impui nu sunt dorintele vostre ca si cuplu sunt dorintele tale .... GRESITmai tine cont si de dorintele lui



https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu




Daca mezelurile sunt sanatoase, atunci eu sunt popa. Daca a gati mult si a manca mult, cu recomandarea "sa faceti sport, maica", fac parte din acelasi fir logic, atunci, din nou, sunt popa.



http://dinputinsefacemult.blogspot.com/" target="_blank">Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







selene,asa e,disonantele astea in ceea ce priveste alimentatia chiar ma iritau teribil.stand acolo,la ei,cu ei,cam trebuia sa mancam ce gateau ei.tatal lui era pur si simplu siderat ca nu voiam sa mancam mezeluri.mama lui gateste cu grasime multa,multe dulciuri,cu magarina,mancaruri grele,cumpara fanta sau sucuri similare.li se parea de neinteles ca noi nu bem sucuri din astea din comert.si ca o paranteza,prietenul meu avea mici probleme cu colesterolul,iar eu ma straduiam sa ii gatesc cat mai dietetic,si in general sa renuntam la chimicalele astea alimentare.si ei stiau asta si li se parea ciudat ca nu mancam ca ei,ca nu vrem sa mancam salata boef in plina vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Asa cum povestesti tu, si eu as refuza sa mananc. Nu mi-au placut niciodata mancarurile grele, cu multa grasime, mult ulei. Mult si prost. Mi-e clar ca nu au nicio cultura referitoare la sanatatea a ceea ce consuma si ca nici nu-i intereseaza sa aiba.

Mama lui probabil ca vroia o nora care sa nu-i iasa din cuvant, sa accepte totul ca firesc, ba chiar sa-i multumeasca pentru darul pe care i l-a facut - baiatul ei, odorul ei scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu cred ca sunt rau intentionati. chiar deloc. Poate ca au ei mentalitate depasita, dar chiar nu cer nimic in afara cerintelor vremii lor. Ca asta nu se mai potriveste cu realitatea curenta, e alta poveste. ai putea sa zambesti pe sub mustata si sa accepti ca poate candva, involuntar, ai sa procedezi la fel...si poate nu ai sa fii in stare sa tii pasul cu cerintele noi.

In conditiile in care ii vezi atat de rar, totusi dimensiunea pe care o ia o problema pare cam mare. De ce te afecteaza atat daca sunteti la distanta si va vedeti totusi atat de rar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

imi pare rau ca ai trecut prin asa pierdere nu stiam de ce doar tatal e prezent la tine

va pierdeti in amanunte cu salamii...
pentru binele tau personal fizic si psihic lasa lucrurile sa vina de la sine ... nu lasa prostiile astea sa te macine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Erica ai copii?...din cate am inteles nu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama

Erica ai copii?...din cate am inteles nu.....


nu am copii (inca).am caini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu nu cred ca sunt rau intentionati. chiar deloc. Poate ca au ei mentalitate depasita, dar chiar nu cer nimic in afara cerintelor vremii lor. Ca asta nu se mai potriveste cu realitatea curenta, e alta poveste. ai putea sa zambesti pe sub mustata si sa accepti ca poate candva, involuntar, ai sa procedezi la fel...si poate nu ai sa fii in stare sa tii pasul cu cerintele noi.

In conditiile in care ii vezi atat de rar, totusi dimensiunea pe care o ia o problema pare cam mare. De ce te afecteaza atat daca sunteti la distanta si va vedeti totusi atat de rar?


nici eu nu pot sa-mi explic prea clar de ce ma "macina" asa mult relationarea mea cu ei.este foarte posibil sa am eu insami probleme de adaptare si de socializare.imi este foarte dificil sa mentin relatii formale cu oamenii.foarte dificil.si fireste,am scris aici si pt a ma despovara,dar si in idee ca au fost si altele/altii in situatii similare- o mare nepotrivire intre ea/el si familia partenerului,si cum s-au adaptat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:


Solutia nu ar fi sa le schimbi lor obiceiurile, pentru ca asta clar nu se va intampla. Poate doar sa te inarmezi cu o doza mai mare de toleranta cand ii vizitati, sa incercati sa luati masa in oras si nu la ei, etc. Pe cat posibil, ca n-o fi mereu posibil. Si mereu sa ai in minte ideea ca nu sunt rau intentionati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Erica, atunci cand vei avea copii vei gandi altfel.

Daca il iubesti pe prietenul tau vei avea puterea sa treci peste intalnirea cu parintii lui.
Eu cand urmeaza sa fac ceva ce nu-mi convine (de genul intalnirii tale cu parintii prietenului) imi spun ca va trece... trebuie sa indur atatea zile si va trece.
Repet... esti o fericita ca sunteti departe unii de altii, o saptamana-doua pe an poti rezista, daca il iubesti pe partenerul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

In general ideile despre lume si viata ale diverselor generatii nu prea concid... Cine stie copiii nostri cum ne-ao vedea, si noi ne dam moderni pe aici

Mergi la inceput