Azi, am fost miscat/a de...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pacat ca morala povestilor din copilarie nu devine protectie si ca in atatea cazuri mai multa prudenta ar fi putut salva vietile unor copii.

oricum povestea aia sinistra [poate avea doar 2 scenarii corecte:

1. un om bun ofera un loc de munca decent platit parintilor fetitei

2. statul, prin organele lui, impune dreptul ma munca si salarizare minima.

in functie de momentul istoric, bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Marius, m-a luat cu fiori citind ce ai postat. Insa sunt departe vremurile cu fetita cu chibrituri...

Acum parintii isi trimit tot in sandale copilele la scoala iarna trecuta, fiind prea lenesi sa vina sa ia de la mine din cabinet 2 plase pline de incaltaminte de toamna/iarna de la nepotii mei, plus treninguri, plus pulovere/geci etc. etc. Dupa o luna am sunat, am chemat sa vina oricine, numai sa vina sa le ia din cabinet, sa nu le mai vad. Anul acesta copilele numai merg la gradinita/scoala, este mai usor asa. M-am vazut cu parintii, cica lucreaza, desi erau beti amandoi. Au mobile amandoi. Nu reusesc sa ma pun de-acord cu sotul sa le vad luna aceasta (stau intr-o casa derapanata pe-un drum la capatul civilizatiei) sa le mai dau o tura de haine/incaltaminte. Stiu de ele si asistenta sociala si la scoala, stiu si eu, insa zau ca nu vad cum se va rezolva. Au mai fost deja date in plasament acum 3 ani, insa oficialitatile au considerat ca-i mai bine cu parintii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Sa zicem ca avem 2 situatii:

a) 1.un copil flamind cere de mincare si oamenii ii dau
2.un pedofil da si el mincare copilului

b) 1. un copil flamind cere de mincare si oamenii nu-i dau
2.un pedofil da mincare copilului

In ambele situatii, copilul poate fi abuzat de catre pedofil.
Dar, daca a trait cazul a), e posibil sa invete sa faca diferenta intre cei ce i-au dat si nu i-au facut rau si cel ce i-a dat si i-a facut rau. Astfel incit sa nu fie abuzat si a 2-a oara.

Daca traieste doar situatia b), e posibil sa creada ca asa e mersul lumii, primesti ceva numai daca dai.Si va fi abuzat si a 2-a oara si a 3-a samd.

Nu stiu daca am dreptate, dar pina la cadrul organizat si structurat, daca pot da o prajitura unui copil sarman, mai bine o dau decit sa n-o dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

dupa mine e o diferenta in a da prajitura sau o suma de bani si la revedere sau intre a invita copilul in cofetarie, la masa...

adica dai si pleci, nu creezi o interactiune. nu stiu mie mi se pare ca un copil se pune in pericol mai mult daca accepta o invitatie, orice care deschide o portita pt mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Pana la urma cine pe cine a "miscat"?
Fetita care cersea pe Selene sau ar trebui sa fim noi miscati de poveste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si zau ca m-am gandit ca vor aparea si obiectii... Stiu in ce lume traim. Probabil ca, la 8 ani, fetita mea inca nu va umbla singura prin oras, fara mine. M-am gandit si la posibilitatea ca mama ei sa nu fie de acord cu gestul meu sau, din contra, sa-si incurajeze copilul sa persevereze.

Insa... n-am putut. N-am putut sa mananc linistita in timp ce, dincolo de geam, un copil sarman ma priveste. Nu eram singura privita, a admirat intai vitrina cu prajiturile si apoi a trecut in partea cealalta, de unde putea vedea consumatorii. Eram prima pe care a vazut-o.

Poate ca s-a lasat convinsa de faptul ca eram o mama, o femeie, cu copil mic. Poate ca nu ar fi reactionat la fel in cazul unui barbat. Poate. Nu stiu. Am rugat-o sa fie atenta si sa aiba grija cum ajunge acasa. Sper ca a ajuns cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunnyday07

Pana la urma cine pe cine a "miscat"?
Fetita care cersea pe Selene sau ar trebui sa fim noi miscati de poveste?


Fetita pe mine.

Dar... nimeni nu a mai fost miscat de nimic, niciodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Probabil ca nimeni nu a invatat-o pe fetita ca nu trebuie sa accepte invitatia la cofetarie a unui barbat, ca nu trebuie sa urce in masina lui si ca nu trebuie sa mearga nicaieri cu el, orice i-ar da si i-ar promite. Selene, daca o mai intalnesti, cred ca ar fi bine sa ii explici care sunt pericolele pentru ca, mergand mereu singura si mai si cersind, este vulnerabila. Sigur ca nu este responsabilitatea ta, dar i-ar prinde bine. Nu a gresit venind cu voi, instinctiv stia ca nu va pati nimic. Cand un copil se rataceste, chiar se recomanda sa abordeze o femeie, de preferinta o mama cu copii pentru ca o astfel de persoana ii ofera un sentiment de siguranta si sigur il va ajuta (foarte putine femei sunt rapitori sau violatori).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

a fost un gest de parinte, normal. Eu azi am cumparat unui coleg de al baietelului meu covrigi si i-am incheiat jacheta, ii era foame si frig, nu spera sa i cumpar ceva, a fost un gest spontan si din partea lui sa spuna ca i e foame si a mea cand m0am decis sa intru sa-i cumpar covrigi, nimic premeditat. ceva normal. am mai facut gesturi din astea si fata de copii pe care i stiam doar din vedere, si mi se par normale. am dus mancare de acasa si cateilor din parc, am adus o pisisca mica picata in fantana arteziana, am crescut=o vreo luna si am dat o lui frate meu care avea curte acolo unde locuiau.

nu m-am simtit impresionata in mod special facand asemenea gesturi cum nu ma simt impresionata nici de faptul ca fac smotru acasa, sau gatesc, spal wc-ul, fac piata. mi-am asumat toate astea, mi se par gesturi normale din partea mea, cine sa le faca?? nu avem sange albastru deci nici un pluton de servitori. cat despre binefaceri, le fac in masura posibilitatilor mele, daca ar fi dupa mine, mi-as deschide un orfelinat acasa, sau as adopta inca vreo cativa, insa e ceva utopic. cand nu aveam copii luam copii din orfelinat pe weekend acasa cu bilet de voie. apoi mi am dat seama ca le fac mai mult rau. Nu erau adoptabili si le dadeam sperante desarte. Asteptau weekend de weekend sa i iau si sufereau cand nu i puteam lua...multa vreme m-am intrebat daca am facut bine sau rau luandu i acasa o vreme limitata.

e ok sa ajuti pe cei ce au nevoie, cand au nevoie, daca ai cu ce. insa nu trebuie ca asta sa te faca sa te simti "altfel"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Probabil ca nimeni nu a invatat-o pe fetita ca nu trebuie sa accepte invitatia la cofetarie a unui barbat, ca nu trebuie sa urce in masina lui si ca nu trebuie sa mearga nicaieri cu el, orice i-ar da si i-ar promite. Selene, daca o mai intalnesti, cred ca ar fi bine sa ii explici care sunt pericolele pentru ca, mergand mereu singura si mai si cersind, este vulnerabila. Sigur ca nu este responsabilitatea ta, dar i-ar prinde bine. Nu a gresit venind cu voi, instinctiv stia ca nu va pati nimic. Cand un copil se rataceste, chiar se recomanda sa abordeze o femeie, de preferinta o mama cu copii pentru ca o astfel de persoana ii ofera un sentiment de siguranta si sigur il va ajuta (foarte putine femei sunt rapitori sau violatori).


M+am gandit deja la asta.

Mergi la inceput