Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Si eu am fost la osteopat aici in Bucuresti. Este vorba de un tip care e si chirurg ortoped la spitalul militar si am avut incredere maxima in el. Osteopatul nu-ti pune oasele la loc, ci prin miscari destul de blande, indeparteaza disfunctiile anumitor organe, articulatii, tesuturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Iulia, sper ca esti bine
Cosminuta Posibil sa fie de la dopul gelatinos, oricum spre sfarsit secretiile sunt mai abundente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

iulia,sper ca esti bine!
cosminutza,cred ca se apropie momentul.Doamne ajuta!urmareste ti secretia si daca e prea abundenta,e roza,e mai vascoasa ca un mucjs sau e deja lichida,suna medicul si fii pregatiita.marea intalnire cu bebe va fi grozava!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Iuli sperca esti bine !
Pisica Mov eu pe a mea o infas noaptea, strans mai ales la manute, piciorusele ii stau normal, adica cum ii vine ei, nu o strang tare la picioruse. Asa bine dormim amandoua. Ma mai trezesc de doua-trei ori sa-i dau titi si gata.
Cosminutza tu esti pe la maternitate draga ?
Multumesc Casandralin!
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Feli, ce frumusete ai pus la avatar!
Nu stiu cum reusiti voi sa infasati bebelusii, ca a mea urla din toti rarunchii cand se vede infasata. Si urla in primele momente cand e bagata in wrap, apoi se potoleste si adoarme. Dar treaba cu infasatul nu-mi iese...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Am fost si noi la bilantul de 1 luna:900gr si 3 cm.

Cosmi iti tin pumnii,se pare ca David s-a hotarat!!!!
Mai esti acasa sau ai plecat la spital????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Va multumesc pentru mesaje dragele mele,da,multumesc lui Dumnezeu acum suntem bine,pana la urma am sunat la maternitate si le-am spus ce mi intampla acestia indicandu-mi sa chem urgenta pentru ca la gravide criza de astm chiar este o urgenta(de fapt la toti astmaticii este dar la gravide este privita altfel),ei,au venit mi-au facut corticoid intravenos,putin oxigen si incet-incet am inceput sa-mi revin,apoi dimineata am facut monitoringul si totul este ok. Ce ma surprinde in mod neplacut,desi la Paris am fost atentionata este ca la mine ventolinul nu prea isi mai face efectul.
kopilash,da este greu pentru ca in cazul meu inainte de sarcina astmul era foarte bine controlat,doza moderata de inhalator,ventolin la nevoie si antialergic zilnic pe cand in sarcina a devenit din ce in ce mai dur,iar daca inainte abia faceam o criza la 3-4 luni in sarcina a fost o perioada in care faceam zilnic,acum mi s-a marit de 4 ori doza de inhalator dar se pare ca inca isi arata coltii puternic.
Apoi,cercetatorii spun ca la 50% dintre gravidele astmatice astmul stagneaza,la 25% simtomele aproape dispar si la alte 25% astmul se agraveaza,se pare ca, din pacate,eu fac parte din ultima categorie.
Apropo,mi-au spus ca totul a fost declansat de efort,dar daca asta a fost efort travaliul ce-o sa fie? Si astia deocamdata nici nu vor sa ia in calcul cezariana,spun ca doar in caz de maxima urgenta,sincer,acum chiar mi-as fi dorit sa fiu in Romania sa-i dau dreptul doctorului si acesta sa faca ceva pentru mine,sa intervina inainte de a fi maxima urgenta, nu doar sa se gandeasca la bugetul asigurarilor sociale!
Nu,nu am confundat deloc osteopatia cu altceva,parerile,cred ca mai peste tot sunt impartite,si aici sunt medici,ortopezi sau reducatori care practica si osteopatia, dar de cativa ani aceasta este recunoscuta ca meserie pentru ca mult timp nu a fost.Probabil ca depinde si de persoana peste care se da;daca se va vedea exact cam tot ce face un osteopat(cu toate ca este secret,tehnicile lor sunt secrete in oarecare masura)se va vedea ca printre altele trosnesc(asta in limbaj popular,nu sunt medic ;) )si gaturi si coloane,este adevarat ca acesti oameni cunosc foarte bine corpul uman dar poate....in fine,dupa cate am auzit eu nu m-as duce niciodata la vreunul,desi am cunostinte care merg frecvent si sunt foarte multumite.Ca sa inchei,in clinica unde lucreaza sotul meu s-au vazut destule cazuri de pacienti pusi in dificultate dupa vizita la osteopat,pacienti cu care se lucreaza luni de zile pentru a fi din nou bine,adevarul este ca eu vad doar partile negative si dupa cum am spus si la inceput cred mi se intampla asta si din cauza meseriei sotului dar si din cauza nedeschiderii mele la nou,inovator sau misticism,pentru ca da,in ostheopatie este si un pic de misticism;
Toata deschiderea in schimb catre kinesiterapie,unde tehnicile sunt mult mai blande(asta depinde si de indicatiile terapeutice desigur).

Multa sanatate va doresc la toate,bebei mancaciosi si sanatosi si cat mai multa liniste!
Cosmi,doamne-ajuta,scoatem motate,cine stie poate se hotaraste ;)

Ramonika,o sarcina cat mai usoara in continuare si de asemenea sper sa ai parte si de o nastere asa cum iti doresti,adica cat mai usoara!



Octavian 09/12/1995
Sarah 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2013 spune:


Am facut cap. nou.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=178140&nm=Buburuze-de-martapr-201326

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Pisica, Tudor s-a nascut la 36 sapt si 4 zile si, in afara de eritemul alergic specific prematurilor, nu a avut alta problema. Tinand cont ca s-a nascut cu 3100g toata lumea spunea ca e mare, numai mie mi se parea mic si amarat. Ne place infasati, sa vedem cum o sa ne si dezvatam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2013 spune:

cap nou

Iulia

Mergi la inceput