Bravo Arianna,EMilia,Marsy,Pony,baby ,Violeta!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Hello,
Dragele mele , eu va citesc zilnic, dar scriu rar, pt ca am o tastatura ciudata, cu diacritice si fara semne de punctuatie, apas pe o litera si imi apare altceva, ma enerveaza de nu se poate.
Acum m-am enervat si mai rau, ca am scris mai devreme si s-a pierdut mesajul.
Fetelor cu bebei plangaciosi, eu am primit cartea asta
http://www.litera.ro/index.php/cel-mai-fericit-bebelu-din-lume.html
si mi s-a parut foarte interesanta. Este despre cum sa calmam bebeii cu colici.

Ideea este ca aceste plansete nu se datoreaza disconfortului abdominal, care exista, ci imaturitatii creierului lui bebe.
Sunt acolo mai multe strategii, le zic pe cele mai putin cunscute

- infasat strans cu manutele intinse ( atat de strans incat sa nu se poate desface, adica). Bebeii au stat impachetati bine in uter, si asta ii face sa se simta in siguranta
- zgomot alb- gen foen, aspirator, shashait- dar TARE, cam ca zgomotul aspiratorului, deoarece ei asta au auzit in uter, zgomotul vaselor de sange, si se auzea tare prin lichidul amniotic. Linistea ii sperie
- culcat pe o parte/pe burtica ( dar doar pt linistire, nu in mod curent). Statul pe spate ii nelinisteste, uneori chiar le declanseaza reflexul moro.

A, si inca o chestie, din alta carte - bebelusii peste 1 luna nu ar tb sa poarte caciulita in casa, deoarece supraincalzirea poate duce la moarte subita. Ei prin cap isi regleaza temperatura. Temp sa fie 21-22 grade. Maxim 24 in primele zile si la prematuri. Peste 24 in nici un caz, este periculos.

Ligaturarea trompelor nu are efecte hormonale, ca nu are nicio legatura cu hormonii, sunt doar niste tuburi. Iar despre anticonceptionale am auzit pe o doctorita hemaatolog zicand numai rele , din punctul ei de vedere. Zicea ca daca lumea ar vedea ce vede ea, nu ar mai avea nimeni curaj sa ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Fetelor, uitati aici un rezumat al cartii

http://bobulmeudeorez.blogspot.ro/2009/04/bebelusul-meu-este-cel-mai-fericit-de.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Pisica,mai citisem articole de genul acesta,eu zic ca sunt lucruri pe care le poti adapta copilului tau, cum ar fi zgomotele albe,dar eu am o boala la cap,nu sunt de acord cu infasatul copiilor,mai ales genul ala sarmaluta,deci aici am un mare NU NU.Si eu mai pun paturica peste Mara si o bag sub manute ca sa nu tresara sa se trezasca pentru ca are obiceiul asta ,dar asta este tot ce pot accepta din punctul asta de vedere.
Multumim de link.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Cosmi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Mara, de ce nu esti de acord cu infasatul?
Adica, stiu ca poate da displazie de sold daca infesi si picioarele, dar aici ideea este sa le tii manutele linistite. Bine, nu e in nici un caz vorba de facut sarmaluta, si sa ii legi, cum se practica la noi, ci doar sa stea cu manutele stranse. Piciorusele pot fi flexate. Cica ideea este ca ei nu stiu ca manutele sunt ale lor, si le misca haotic si se sperie de ele. Am mai auzit o varianta, sa bagi paturica pe sub marginile saltelutei, si pe bebe il bagi ca intr-un plic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

eu pe bebe l-am infasat foarte putin in maternitate si de vreo 2 ori acasa. el s-a obisnuit desfasat si chiar daca tresare si isi misca manutele nu se trezeste din somn. in casa daca sunt 22 de grade si il tin 5 minute fara caciulita , incepe sa stranute si ii ingheata mainile si obrajorii. Acum ca e si sora-sa racita chiar nu-mi permit sa-l mai am si pe el racit asa ca e la caciula pana se mai incalzeste vremea.
Feli frumoasa foc si fetita nr 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Caasandra, si eu pun o paturica peste manute si putin sub ea cat sa nu tresara si sa se sperie de manute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Asa e Felicitas, si mama si matusa au emotii mari, mama deja imi scoate peri albi... eu imi pierd rabdarea si ajungem la discutii. si cu durerile de bazin si burtica pus somnul aiurea sunt mai irascibila ca de obicei si nu vrea sa ma inteleaga nicicum. Ba imi zice sa ma odihnesc sa nu fac efort, ba ca nu fac nimic in casa si lenevesc toata ziua. noroc ca e plecata la lucru pana spre seara :)) iar matusa e in germania, vorbim in weekend pe mess, si daca nu am chef pur si simplu nu intru si gata :P

cu taticul nu am mai vorbit absolut nimic, fiecare cu viata lui, eu cu bebe, el cu masina si iubita. Ne-am vazut saptamana trecuta la acea intalnire cu prietenii comuni, dar in afara de un ceau general nici macar schimb de priviri nu facem. Am o presimtire ca il va starni curiozitatea dupa ce nasc, dar atunci se vor inversa rolurile si eu voi fi aia indiferenta la curiozitatile si dorintele lui. De hotarat am hotarat de mult, nu ii va purta numele si nici nu voi dori sa il recunoasca, nu vreau sa aiba nici un drept asupra copilului, mai ales ca 9 luni nici macar nu a intrebat de el (doar in ianuarie daca e copilul lui......) dar mai sa se implice in vreun fel. Asa ca cel putin in viitorul apropiat nici el nici fam lui nu vor face parte din viata bebelului meu. Pt ca pe toi ii doare in... si nu s-au interesat deloc de el desi aveau toate mijloacele posibile.

Pana una alta eu de abia ma mai misc, am dureri mari de bazin, spate... sa mai stea bebe o saptamana ca apoi il astept cu drag. dar deja e tot mai greu si de pe o zi pe alta simt cum durerea se amplifica si imi e tot mai greu sa misc, sa stau, sa dorm.

37+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMRnici 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

In legatura cu infasatul, nici eu nu eram fan, insa in maternitate am vazut cum se linisteasteau cand erau facuti sarmaluta si in primele nopti acasa cand Tudor nu adormea l-am infasat si s-a calmat pe loc. El e f agitat, da mult din manute si se trezeste singur asa ca metoda asta merge pt noi: il infas intr-un scutec de bumbac cu manutele stranse pe langa corp si la picioruse se formeaza un fel de saculet unde poate sa miste picioarele in voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Veve, Tudor la cat s-a nascut? Parca un picut prematur, nu? Ca zicea in cartea asta ca agitatia incepe la o anumita varsta ajustata, adica bebeii premaaturi nu se agita din prima, ci tot cand ajung ei la varsta aia, si eram curioasa daca se verifica. Bine , la el diferenta a fost infima, din ce-mi aduc aminte, nu stiu daca e relevant.

Mergi la inceput