Nodul de 5-6 cm . Benign. Ce sa fac cu el

Nodul de 5-6 cm . Benign. Ce sa fac cu el | Autor: michelle7

Link direct la acest mesaj

De vreo 6 luni am un nodul destul de mare la san. Am mers la mamografie si la ultrasound si nu au descoperit nimic suspect, radiologul nu mi-a recomandat sa il scot dar au zis sa merg din nou peste vreo doua luni la medicul de familie sa ii monitorizeze evolutia. Acum nu vreau sa fiu paranoica dar oare ar fii mai bine sa il scot?
Americanii nu prea is panicari dar nici nu vreau sa ma duc la doctor si sa imi scoata o bucata mare din san aiurea,
Practic diagnosticul a fost de " san cu noduli " nimic altceva
Naturist as putea face ceva ca sa il micsorez ?
Citisem pe net ca e posibil sa fie o lipsa de iod care duce la noduli de genul asta....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Daca ai fi in Romania, ti s-ar recomanda cu siguranta operatia. E bine ca americanii sunt mai deschisi la minte.
Orice nodul, chiar benign, trebuie urmarit. Poti evita eventuale probleme avand grija la alimentatie, eliminand complet zaharul din dieta (oricum nu e bun la nimic, iar in caz de o eventuala tumoare o hraneste), consumand germeni cruzi si sucuri verzi, fara produse de origine animala. Au fost cazuri cand astfel de noduli au disparut dupa schimbarea modului de alimentatie.
Pentru detalii, poti intra pe site la Institutul Hipocrate, sa vezi ce zic si ei acolo. Daca as locui in America, m-as duce intins la o tura de tratamente acolo la ei. De aici, ramane doar un vis.
Ai grija cu iodul. Tiroida e foarte sensibila la el si poti avea neplaceri.
Nu stiu care e stilul tau de viata si ce ti-ar fi aplicabil din tot ce-am scris - eu doar am spus cum as proceda eu daca as fi intr-o situatie asemanatoare.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aleniram spune:

Sora mea a incercat cu tot ce a auzit si tot ce a citit ca ar putea sa scape de nodul , dar tot la cutit a ajuns.Sotia unui coleg de servici , tot nodul benign , desi a fost avertizata - ca si sora mea dealtfel - ca se malignizeaza in timp , s-a incapatanat sa fuga de operatie si a hotarat sa incerce orice tratament naturist.A mizat pe tinerete , pentru ca avea 25 de ani atunci , dar nu a ajutat-o cu nimic.Acum are 44 de ani , e doar o umbra a femeii frumoase care a fost . sanul taiat , metastaze la plamani.Si spune oricui vrea sa o asculte sa nu faca ce a facut ea.Asa ca tu faci ce vrei , dar alege varianta care nu o sa te faca sa regreti peste cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oliwia, cam ce experienta ai tu in domeniul acesta de spui ca i s-ar recomanda operatia 'in ROmania'?

Sarind peste astea, nu se recomanda nici 'in Romania' operatia decat daca exista simptomatologie, si dupa tratament care nu da rezultate.
Trebuie urmarit, facut analize hormonale si toate cele si hotarat ce se face.

Ca un P.S, tot pt Oliwia: o prietena a fost in UK la medic pt ca a simtit un mic nodul la san si medicul de acolo i-a zis sa stea linistita ca nu e nimic. Venita in Romania i s-a excizat nodulul care era de fapt cancer de san.
Prin urmare, acest parametrii dupa care sunt cotati medicii de catre pacienti de cele mai multe ori dau gres. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

XIO, am avut si in familie, si printre prieteni, cazuri in care nu s-au recomandat nici tratament, nici investigatii amanuntite, ci direct cutitul. Cat despre profesionalismul medicilor, nu neg ca sunt si unii care nu si-au uitat juramantul, insa trebuie sa ai noroc sa dai peste ei. Inainte de a apela la chirurgie pentru o astfel de problema, eu as face tot posibilul sa rezolv fara, si numai ca ultima solutie as accepta operatia.
Cat despre tratamentele naturiste, depinde cum sunt facute. Nu degeaba i-am recomandat lui michelle site-ul Institutului Hipocrate. Nu "naturistele", ci regimul alimentar strict ne poate salva, la o adica, viata. Nu stiu daca iti poti imagina cat de putini oameni sunt capabili sa recurga la asa ceva. Nici macar pentru viata lor. Si e mare pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Merci frumos. Cred ca la momentul asta pot doar sa speculez, la fel si medicii. Mi-au spus ca nu are sens sa scoata ca e san nodular si ca daca ar fii sa fac cancer la san nu ar fi neaparat nevoie sa apara in zona nodului si nu e cauzat de nodul.
Eu sunt mai " estrogenica " de felul meu, am avut si un fibrom uterin mare de aceea inclin sa cred ca hormonii sunt de vina.
Pe de alta parte am greutate normala 58 kg / 1.68 m .mananc relativ sanatos si fac sport poate in exces ceea ce ma ingrijoreaza in sensul ca fiind foarte activa poate corpul meu ascunde simptome pe care o persoana sedentara le-ar arata mai repede.
Cred ca o sa schimb medicul de familie ca pana la urma la ala se reduce faza cu urmarirea evoluties...
Oliwia o sa studiez site-ul institului hipocrate sa vad daca e ceva ce s-ar aplica la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

michelle, e bine sa-l urmaresti, dar daca ai un stil de viata sanatos si faci si sport e bine. Recomandarile celor de la Hipocrate sunt valabile si pentru oamenii sanatosi, care vor sa-si mentina tineretea si vigoarea pana la varste inaintate. Eu am inceput sa le urmez de ceva timp si deja se vad schimbari. Si eu obisnuiam sa fac foarte mult sport, dar asta era acum 10 ani ... cine stie, poate m-oi reapuca la batranete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Eu sunt mai " estrogenica " de felul meu, am avut si un fibrom uterin mare de aceea inclin sa cred ca hormonii sunt de vina.



poti sa fii convinsa ca asta e cauza; daca as fi in locul tau m-as duce la un doctor naturopat cu experienta si as lucra la echilibrarea hormonala

lasa nodulul in pace ca ala nu e decit un simptom care iti arata ca exista o dereglare; organismul te avertizeaza prin diverse "alarme" : fibrom, chist benign, etc
urmatorul avertisment nu se stie de ce natura va fi, asa ca da la o parte tot ce produce estrogen fals in corp (chimicale de orice fel, teflon, plastice, parfumuri,sampoane creme, vopsele, etc) si vezi ce mai trebuie luat/ facut pentru reglare.

as face detoxuri serioase ale ficatului (care e organul nr 1 in dezactivarea estrogenului daunator)
as lasa-o moale cu sportul "in exces" care slabeste glandele suprarenale care sint in strinsa legatura cu ovarele.
stresul trebuie si ala controlat...

nu stiu ce intelegi tu prin "dieta sanatoasa" ...intotdeauna e loc de mai bine

as face toate cele in timp ce as monitoriza situatia cu medicul de familie dar fara sa ma bag la alte tratamente clasice; daca ii dai corpului tot ce ii trebuie, se regleaza singur, nu e nevoie de chimicale in corp.

a zis bine cine a zis de lipsa iodului ca poate fi in legatura...si pe asta tot la medic de fam o stabilesti ca ei stiu cum e cu carenta si suplimentarea dupa caz.

bafta!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Total de acord cu Allure! Mai bine nici ca se putea zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu l-am lasat in pace pe al meu ( ce-I drept, al meu are doar 4cm). Ma duc la control la fiecare 6 luni, incerc sa scot carnea si produsele preparate din carne (salam, carnati, etc) si incerc sa nu ma mai "tavalesc pe jos" pentru orice nimic. Imi acord timp sa ma odihnesc si cer sprijinul familiei (sot si copiii din ograda). Mi-am scos steriletul Mirena (din cauza hormonilor) si AC nu folosesc.

Nu te panica insa nu trata nici cu usurinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

carnea, mai ales aia cu hormoni trebuie scoasa din meniu de urgenta.
preparatele din carne sint de-a dreptul tichete spre boala, nimeni nu ar trebui sa le atinga

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput