cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500

Eeee ... ba bine ca nu ... Am incercat in multe randuri ... dar fara rezultat ... M-am gandit eu ca poate nu am avut o abordare potrivita ... Din experienta de pana acum pot spune ca prea multe sanse ... intr-o discutie deschisa ... nu am ... Am zis sa incerc si asa ... Orgoliul lui ... mi se pare mie ... ca este muult prea mare ... Ii place sa se simta superior ... aproape prin orice mijloce ... si chiar daca din anumite puncte de vedere chiar este ... recunosc ... Ma irita la culme ca reclama lipsa respectului, la adresa lui, din partea mea ... plus ca ii place sa faca lucrurile ca el ... degeaba ma intreaba si pe mine pt ca intr-un final tot ca el face ... sau daca eu ii reclam ceva ... pana la urma tot eu sunt de vina sau ... nu face nimic ... sau nimic care sa duca la mai bine pt noi ....
Asta este si ideea ... poate daca ii prezint lucrurile intr-o maniera cat mai corecta ... si intr-un mod care sa nu ii permita reactia imediata ... sa ii lase timp de gandire ... poate poate se misca ceva in sensul asta ... in mai bine ... Daca nu ... vorba lui " ura si la gara" ...



Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
27+

Mda... asta nu o sa schimbi niciodata sau foarte putin insa exista strategii:

Scoateti din cap ideea "ceea ce spun eu este corect" insa nu de tot ci schimba modalitatea de abordare.
Pentru acest gen de oameni (barbati) poti sa obtii rezultate bune daca vor avea sentimentul (certitudinea) ca ideea le apartine sau modalitatea de a rezolva le apartine sau daca vor fi implicati.
Exista o expresie "cand in fata sta un zid numit orgoliu iti vei sparge capul degeaba dand in el, iti vei fractura mainile degeaba agatandu-te de el, iti vei pierde suflul si energia total incercand sa-l excaladezi insa gadilandu-l usor cu degetele in locul potrivit va cadea singur la picioarele tale, tot ceea ce vei mai avea de facut fiind sa zambesti si sa pasesti dincolo de el"

Fi inteligenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Daca o sa citeasca ceea ce ii voi strecura in bagaj este strict treaba lui ... iar daca o sa faca baza pe treaba asta cu baietii la vapor ... iar este treaba lui... asta doar poate demonstra si mai mult lipsa de respect fata de relatia noastra ... Ideea este daca va reactiona cumva ... si cum va reactiona ...
De mediat astfel de conflict este cam greu ... eu cu nasa am mai vorbit ... si cu alte persoane ... dar prea mult nu ... Cel mai probabil si el a facut treaba asta dar ... o confruntare directa ... de fapt o mediere nu prea cred ca ar avea rezultate satisfacatoare ... pentru ca intervine caracterul omului ... " Bautura nu iti schimba caracterul ci il scoate in evidenta ... Un om respectabil este cel care stie sa respecte la randul lui ... În#355;elepciunea î#355;i va da putere, dar caracterul î#355;i va da respect ..." si tot asa ... Ideea este ca in prima faza poate ar reactiona pozitiv dar intr-un final tot ce va sti el va face ... Daca cineva ajunge sa faca un lucru doar pentru ca se simte obligat sa o faca ... si nu o face pentru ca asa simte ca este bine ... degeaba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exact ce spuneam. Pozitia ta este "ceea ce spun eu este corect si adevarat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:


Siii in ce fel ziceti voi sa fiu inteligenta ...
Ca tare as vrea si eu sa stiu ... sa fiu mai
Am si spus ... poate am avut o abordare gresita pana acum ... o abordare corecta poate ar lamuri pentru totdeauna situatia ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bun. Hai pe linia ta:

Divorteaza!
Punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500

Daca o sa citeasca ceea ce ii voi strecura in bagaj este strict treaba lui ... iar daca o sa faca baza pe treaba asta cu baietii la vapor ... iar este treaba lui... asta doar poate demonstra si mai mult lipsa de respect fata de relatia noastra ... Ideea este daca va reactiona cumva ... si cum va reactiona ...
De mediat astfel de conflict este cam greu ... eu cu nasa am mai vorbit ... si cu alte persoane ... dar prea mult nu ... Cel mai probabil si el a facut treaba asta dar ... o confruntare directa ... de fapt o mediere nu prea cred ca ar avea rezultate satisfacatoare ... pentru ca intervine caracterul omului ... " Bautura nu iti schimba caracterul ci il scoate in evidenta ... Un om respectabil este cel care stie sa respecte la randul lui ... În#355;elepciunea î#355;i va da putere, dar caracterul î#355;i va da respect ..." si tot asa ... Ideea este ca in prima faza poate ar reactiona pozitiv dar intr-un final tot ce va sti el va face ... Daca cineva ajunge sa faca un lucru doar pentru ca se simte obligat sa o faca ... si nu o face pentru ca asa simte ca este bine ... degeaba.



Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
27+


Ana, eu chiar inteleg ca esti frustrata si obosita sa mai "lupti" cu un astfel de om.
Dar ia in calcul ca nu sunt posibilitati prea multe aici.

Daca esti dispusa sa iei in calcul divortul ca o solutie viabila si pe care ti-o doresti, atunci atitudinea ta de mai sus este perfecta. Te va duce direct acolo.

Sau poate totusi mai doresti sa gasesti alte cai prin care mesajele tale sa ajunga la urechile lui? Important este sa-si dea si el seama ca prea mult nu ai sa rezisti asa. Sunt unele persoane care sunt dispuse sa schimbe ceva doar daca inteleg ce au de pierdut. Acum, la voi, el nu are inca nimic de pierdut...

eu nu cred ca alcoolul identifica caracterul real al omului. Dimpotriva, scoate ce e mai rau din el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Off ... de ce trebuie sa fie asa " pe linia mea" ... Nu am pretins ca ceea ce spun eu este corect ... si nici nu am alergat catre divort ... vreau sa fac lucrurile sa fie bine pentru AMANDOI si pentru COPII ...dar nici nu pot accepta ca lucrurile sa mearga doar cum sunt "sugerate" din partea sotului ... Ce este asa de greu de priceput ... Intr-o relatie este normal sa fie unul putin mai sus ... de regula barbatul ... dar nu inseamna ca femeia este doar un executant ... Nu am pretins niciodata ca ceea ce spun eu este corect ... Vreau doar sa gasesc o cale de mijloc ... sa ma fac si eu ascultata cumva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

INTRO RELATIE PARTENERII SUNT EGALI
nu e nimeni mai presus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Diferenta, cred, este intre "vreau sa am dreptate" (si el sa stie/recunoasca acest lucru) si "vreau ca lucrurile sa se faca si ca mine"
Pentru prima nu ai solutie, pentru a doua sunt (probabil) mai multe variante (vezi paralela lui Marius cu zidul de netrecut).

Oi fi nimerit-o bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tu vrei sa fii respectata de cineva care te-a calcat in picioare si pe care l-ai acceptat asa pana acum. el e constient ca argumentul lui financiar argumentul forte si ca tu nu vei avea niciodata curajul sa pleci.
e absurd sa crezi ca omul asta se va schimba. tu nu poti renunta la el si in disperarea propriei tale lipse de vointa incerci sa il schimbi,de fapt inghiti portia zilnica de calcare in picioare,de umilinta, pentru ca tu incerci ,speri sa il schimbi.aiurea-n tramvai.
nici poveste.cum nici poveste nu vei pleca pentru ca iti vor lipsi banii lui, te vor certa parintii, gura lumii,care traieste lalolalta cu tine si e umilita asemenea, deci gura lumii brusc va pune reflectorul pe tine si te va toca marunt.
cat e pensia alimentara?
pt 2 copii, probabil 30% din cca 2000 de euro. pai iti ajunge si de chirie.
daca, vrei. DACA!

Mergi la inceput