cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Da' cine a spus ca ma mananca ... Cand ma mananca nu sunt scarpinata ... iar cand nu ma mananca sunt scarpinata ... Aiurea nu?
Treaba este ca iubitul meu sot ... daca este aburit nu trebuie sa ii dai motive , pe loc , de discutii ... ca isi aduce el aminte ... si cauta motive de scandal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca mai toti oamenii bauti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Nu stiu, tu stii ce e aiurea pt tine si ce nu, eu am alte valori, tu altele. Fereste-te din calea lui, asta a fost esenta mesajului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

uneori e greu sa te feresti din calea unui asemenea specimen - cunosc si eu destule exemplare din pacate - cand sunt treji nici piuitul nu le auzi, in schimb dupa cateva pahare te sacaie si isi aduc aminte de te miri ce si sa vezi atunci scandal - daca le raspunzi sigur nu ai raspuns ce trebuia, daca ii ignori de ce ii ignori - nicicum nu e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Ana eu intrebam de parintii sotului tau. Pentru ca el pare a merge pe tiparul unui abuzat transformat in abuzator.
Poate daca privesti lucrurile asa o sa-ti fie mai usor sa intelegi ce vi se intampla si cum ar trebui abordata problema.
Sotul tau are o relatie abuziva cu mama lui si nu se va impune niciodata in fata ei. E posibil sa nu te contrazica in schimbarile pe care vrei tu sa le faci prin casa, dar cu siguranta n-o sa te sustina.
Sa te astepti de la el sa isi combata mama ca sa te sustina pe tine (chiar daca tie iti pare normal) doar pentru ca "se crede barbat" este o greseala.

Probabil si bautura si meseria sunt alese (cel mai probabil inconstient) ca sa "scape" de mama.

In termeni politicosi dar destul de fermi, tu poti face niste schimbari in casa. Dar daca ii ceri ajutorul in contradictie cu mama lui el va alege sa nu intre in conflict cu mama si tu vei pierde (te vei simti nerespectata, neinteleasa si frustrata).

Daca nu iei in considerare acest aspect (relatia asta dintre el si mama lui) te gasesti si tu fix in aceeasi pozitie ca si el: adica nici tu nu-ti intelegi si respecti sotul (din punctul lui de vedere).

Pana la urma, din ce spui tu, cel mai mult te deranjeaza soacra si nu sotul.

Poate, pana sa bagi divort, ajungi la un psiholog si iti faci putina ordine in ganduri.


Iar pisicile alea .... zau daca trebuie sa stea neaparat la tine acasa. (si pana la urma puteti sa le vaccinati, sterilizati, deparazitati si sa nu fie ele motivul pentru care iti iei lumea in cap)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

De ferit ai cum sa te feresti...cu scapatul e problematic, dar cu tact se rezolva si asta...probat, testat, reusit...ca altfel nu ma trezeam vorbind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

[Katya, lamaie, metoclopramid,pt greata. te pun eu sa citesti ce scriu anumiti useri?dupa ce decizi singura sa faci asta, te plangi ca de ce ai facut-o?

o zi buna sa aveti!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Histamina, ai dreptate, chiar o sa trec peste mesajele tale, eu le-am citit pt ca in cadrul sb m-am asteptat sa aiba relevanta lor, dar m-am convins ca tu de fapt vorbesti numai despre tine in subiectele altora, altii imi faci impresia ca-ti dau doar un pretext spre a putea tu sa scrii cit de intelectuala, de libera, de mama jertfelnica, de sotie iubita, de fiica desavirsita, gospodina , prietena saritoare, generoasa de asemenea esti etc. Doar ce citisem ultimele pagini de la sb cu Sirena unde doar ca nu aveai CV pus . Si subiectul nu era despre tine. Si in afara de asta, mesajele tale nici nu au fost empatice aici de ex, in afara de a o presa pe Ana Maria sa faca ce-ai zis tu, in afara de a o cataloga drept slaba si de a o trata cu condescendenta (i te-ai adresat cu 'fato", "femeie"), ai mers chiar pina a-i stabili si 2000 de euro pensie alimentara, la a-i face sotul eunuc, ba chiar pina la a le indica replici intr-un dialog care chiar nu-si avea rostul fie si doar pt simplul fapt ca acea pb intima e doar intre soti, nu intre soti si mama/soacra. S-a intimplat deci ca am simtit nevoia sa te opresc si intr-adevar am fost cam acida cu tine, asa ca iarta-ma te rog.

Ana, eu nu am in plus sa-ti spun decit sa tii cont de ce ti-au scris Coracora(cu stergerea datelor personale atit de evidente), Salcia, A Iulia si altii, sarcina usoara si decizii bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Iti multumesc pt bunele intentii si pt sugestia de a deschide un nou subiect, dar intrebarea era desigur retorica, daca nu ai realizat asta.

Interesante si recomandarile pt Kathya, sunt sigura ca le va gasi utile.

Citat:
citat din mesajul lui histamina

BalMascat,eu zic sa deschizi un topic ca sa descoperi de ce m-am coborat la nivelul unui user pe care l-am criticat,ca sa vezi.
In comunicare asta nu se cheama coborare ,ci se cheama ca emitatorul si receptorul folosesc acelasi cod de comunicare,altminteri unul esueaza lamentabil,nereusind sa transmita celuilalt ideea.

Katya, lamaie, metoclopramid,pt greata. te pun eu sa citesti ce scriu anumiti useri?dupa ce decizi singura sa faci asta, te plangi ca de ce ai facut-o?

o zi buna sa aveti!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adica un user cult ca Histamina nu are voie sa faca glume?Deocheate sau mai putin deocheate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Desigur ca e vorba aici de cineva "cult", doar ca acest cuvant trebuie pus in ghilimele.
In rest sunt de acord cu tot ce ai spus.

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Adica un user cult ca Histamina nu are voie sa faca glume?Deocheate sau mai putin deocheate?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mergi la inceput