cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Total de acord cu Katya, omul asta care este criticat pe forum, de sotia lui in primul rand, si apoi de restul, spune o fraza nu tocmai potrivita, nevasta o trasmite mai departe (ca sa arate lumii intregi cata dreptate are ea!)...dar de aici pana la a rezona atat de profund cu unii users cu educatie inalta, e de-a dreptul de necrezut.
Eu sunt curioasa de ce unii simt nevoia sa se puna la nivelul personajului in cauza? dupa ce in prealabil l-au cotat foarte jos?
ce spune asta, v-ati intrebat?


Autorea subliniaza prezenta pisicilor, uita insa din vedere ca e casa soacrei, si are voie sa faca ce doreste in ea, si sa aduca pe cine vrea, inclusiv pisici, caini, purcei, etc.
Eu din toate postarile astea vad o mare problema intre tine si soacra, mai mare decat intre tine si sotz.


Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui histamina

ma pisca rau limba...........
la replica lui pai cine sunt eu ... diferenta dintre noi este ca eu pot da m..e ... " ...eu l-as fi intrebat cu ce? ia imprumut de la vecini..........
si la fiecare umilire l-as fi sfatuit-de fata cu mama genitoare- sa isi orienteze barbatia catre alte locuri din corp, unde, de multa vreme abia de se mai ridica vreun semn.
apoi candid,as fi intrebat-o pe mama -soacra, de fata cu sotul: da' ati mancat ceva cat ati fost gravida cu el?ati ridicat greutati?de nu mai ridica el nimic atunci.ia sa imi ziceti.
ea:pai am mancat numai fripturi.
ei,de acolo e .maica-ta te-a eunucit!

hai, nu dati cu rosii.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Gretoase mesaje de la cineva care (zice ca) are 2 doctorate, publicatii, ca e credincioasa, laude si inchipuiri cit cuprinde si da, cicaleli, vai, dar esti peste tot , adevarat "user- erou" cum bine a zis cineva, stiu ca nu e Zmeura de aur, dar realmente mi-e greata cind citesc asa mesaje vulgare de la cineva care vrea sa fie, culmea, un exemplu pt altii. Ia sa pun si in premiera un emoticon:

http://pentru-raisa.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

BalMascat, Ana a precizat ca e casa sotului, nu a soacrei, din cate imi amintesc, iar sotul nu vrea cu niciun chip sa plece de acolo (nu vrea sa-si lase mama singura), desi Ana vrea, si ar avea unde sa mearga. Acum, daca tot stau toti acolo, nu ar fi totusi ok sa existe un minim de respect intre ei, mai ales cand e vorba de sanatatea unor copii? Mie Ana imi pare o persoana decenta, care a incercat sa faca lucrurile sa mearga, dar fara sanse de reusita, caci in afara de ea nimeni nu pare dispus la compromisuri si la eforturi de a imbunatati lucrurile.

Iar sotul cel criticat e putin alcoolic, putin violent, putin abuziv, cate putin (sau mai mult) din toate (si nu din cele bune). Noi putem sa-l tratam "cu manusi" aici, virtual, dar asta nu schimba problema reala.

Ana, e foarte bine cum te-ai gandit sa procedezi, si ar fi foarte bine daca ai reusi sa te muti in casa ta (eventual in conditii pasnice, fara scandal cu sotul). Eu as zice sa incerci planificarea strategiei, discutiile cu avocatul si restul cand sotul e plecat, ca sa nu trezesti suspiciuni. A propos, e foarte buna si ideea de mers la psiholog, daca e posibil.

Cat despre "intaratarea" sotului cu discutii si glume in doi peri, nu e recomandabila (si sub nicio forma cand a mai si baut), nu se stie cum va reactiona si nu e cazul sa faci experimente pe propria persoana. Eu am un dispret total pentru oamenii de genul asta, si nu cred ca trebuie menajati, dar in astfel de situatii trebuie sa fii prudenta si sa-ti pastrezi calmul si autocontrolul, nu se stie cum pot degenera lucrurile in caz de discutii aprinse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ana. Eu nu mai cred ca ideea ta de a-ti expune pe forum povestea este chiar atat de buna.

Cauta cel mai bine ajutor de specialitate. Imposibil sa nu gasesti un psiholog la tine in oras. Ai sa ajungi asa la cateva concluzii ce-ti vor folosi in viitor.

Ironiile de tot felul si raspunsurile in doi peri chiar nu-si au rostul, nu ajuta cu absolut nimic...sigur ca esti suparata si frustrate pe situatia ta, dar faptul ca mai arunci cate un amanunt din viata voastra intima si altii sar sa faca misto de el, nu e ok nici pentru tine, nici pentru casnicia ta, nici pentru...nimeni de fapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Eu am inteles ca e casa pe numele sotului, dar nu am inteles de nicaieri ca ar fi capatat-o cu puteri propri. Din ce spui tu sotul e posesor de casa, iar maica-sa l-a crescut unde? Sub vreun pod? Sau a stat cu chirie?
Chiar sunt curioasa cum sotul are o casa, si maica-sa...sta in casa lui. Care e explicatia acestei case.

Citat:
citat din mesajul lui salcia

BalMascat, Ana a precizat ca e casa sotului, nu a soacrei, din cate imi amintesc, iar sotul nu vrea cu niciun chip sa plece de acolo (nu vrea sa-si lase mama singura), desi Ana vrea, si ar avea unde sa mearga. Acum, daca tot stau toti acolo, nu ar fi totusi ok sa existe un minim de respect intre ei, mai ales cand e vorba de sanatatea unor copii? Mie Ana imi pare o persoana decenta, care a incercat sa faca lucrurile sa mearga, dar fara sanse de reusita, caci in afara de ea nimeni nu pare dispus la compromisuri si la eforturi de a imbunatati lucrurile.

Iar sotul cel criticat e putin alcoolic, putin violent, putin abuziv, cate putin (sau mai mult) din toate (si nu din cele bune). Noi putem sa-l tratam "cu manusi" aici, virtual, dar asta nu schimba problema reala.

Ana, e foarte bine cum te-ai gandit sa procedezi, si ar fi foarte bine daca ai reusi sa te muti in casa ta (eventual in conditii pasnice, fara scandal cu sotul). Eu as zice sa incerci planificarea strategiei, discutiile cu avocatul si restul cand sotul e plecat, ca sa nu trezesti suspiciuni. A propos, e foarte buna si ideea de mers la psiholog, daca e posibil.

Cat despre "intaratarea" sotului cu discutii si glume in doi peri, nu e recomandabila (si sub nicio forma cand a mai si baut), nu se stie cum va reactiona si nu e cazul sa faci experimente pe propria persoana. Eu am un dispret total pentru oamenii de genul asta, si nu cred ca trebuie menajati, dar in astfel de situatii trebuie sa fii prudenta si sa-ti pastrezi calmul si autocontrolul, nu se stie cum pot degenera lucrurile in caz de discutii aprinse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

BalMascat,eu zic sa deschizi un topic ca sa descoperi de ce m-am coborat la nivelul unui user pe care l-am criticat,ca sa vezi.
In comunicare asta nu se cheama coborare ,ci se cheama ca emitatorul si receptorul folosesc acelasi cod de comunicare,altminteri unul esueaza lamentabil,nereusind sa transmita celuilalt ideea.

Katya, lamaie, metoclopramid,pt greata. te pun eu sa citesti ce scriu anumiti useri?dupa ce decizi singura sa faci asta, te plangi ca de ce ai facut-o?

o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Sotul tau nu poate sa isi dea seama ca nu va merge bine pentru ca nu el e cel abuzat.
Ia sa ne imaginam ce ar putea zice el:
- dar ce mai vrei de la mine? aduc bani acasa cati vrei! ce, nu-i asta de ajuns?
- si ce daca beau? toti barbatii mai beau
- dar ce ai cu mama mea? e batrana n-ai cum sa o schimbi [inca nu m-a intarcat]
- cand te-am lovit eu pe tine? Dar meritai ca m-ai enervat
- obligatia ta e sa faci curat, faci mancare, cresti copii, fara sa comentezi

Daca tot se lasa cu intre useri vreau sa aduceti un barbat care sa defileze doar in chiloti si sa anunte runda 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua
Haideti oameni buni nu va mai atacati chiar asa ... in fond si la urma urmei fiecare este liber sa-si exprime ideea ... buna sau rea ... este un forum de discutii ... suntem oameni printre oameni ... unde ar mai fi farmecul daca nu am fi diferiti... ne-am plictisi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nici eu nu vad de ce Ana ar trebui sa coboare la marlaniile sotului ei. Sau sa ii induca ideea ca l-a inselat?

La ce bun toate astea cu un om instabil, alcoolic, violent?
Mai ales cand ea este insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Sotul meu ... inca nu a ajuns sa ma trateze cu palme sau pumni ... la betie cateodata ma mai bruscheaza , ma impinge ... si doar odata mai pe la inceputuri a indraznit sa " ma ia de gat" ... Faptul ca nu foloseste violenta fizica compenseaza prin cea verbala ... Decat aseara nu am avut o mica repriza ... era destul de aburit si cu chef ... se pare ca am scarmat in ceva cand i-am spus ca intentionez sa plec ... nu-i surade ideea . Considera ca a facut tot ce se putea mai bine fata de mine ... si ca fara el eu nu o sa rezist ... o sa mor ... ca el daca face "pe prostul" ... doar se preface .Mizerii . Sa mai incerc si azi sa contactez un avocat pentru ca ieri nu am reusit sa dau de nimeni . Voi avea nevoie cu siguranta si de sfaturile unui psiholog pentru baiat care probabil nu prea va intelege ce se petrece ... sa vad ... La noi nu as merge pentru ca nu cunosc si nici nu prea am de unde alege ... Sa vad poate in Bucuresti , unde m-am tratat si eu , voi gasi ceva .
Legat de casa in care stam ... este casa in care a stat sotul cu parintii ... sotul a renovat-o si a mai construit in plus ... cu banii lui . Casa veche si curtea pe acte sunt ale lui ... lasate de parinti cu act de vanzare cumparare ... el a adus in timp alte imbunatatiri. Intreba odata cineva de situatia cu tatal lui ... Sa va spun pe scurt istoria lui ? ... Pai ia sa vedem ... mama lui este la a treia casatorie ( fara copii din celelalte doua) ... tatal lui cred ca la a patra casatorie ( cu inca 4 copii din celelalte casatorii). Tatal lui este mort de acum 8 ani ... de ciroza . A murit la doua saptamani dupa ce m-am cunoscut cu viitorul sot. Pescurt o familie " de nada" , simpla , fara prea multa educatie , fara prea multe posibilitati finaciare pe atunci ... asa ca al meu sot acum cand are ... se comporta ca si cum nimeni nu mai are ce are el ...
In fine ... asta este viata ... Eu una m-am casatorit si asa am incercat sa raman ... am fost fidela , de casa ... fara gargauni in cap ... Poate nu prea inteligenta , nu prea vorbareata ... dar zic eu cu bun simt ... daca in timp s-au mai produs modificari in sensul neplacut ... asta este ... cu totii trecem prin diverse evenimente ... placute sau mai putin placute ... si ne lasam influentati mai mult sau mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da si pe tine te mananca....aolei....ce te apuca sa scormonesti cand el e aburit? Momente mai lucide ale lui chiar nu gasesti? Stii ca reactioneaza total neplacut la bautura, stii ca exista posibilitatea ca necontrolat sa produca un dezastu...ce Dumnezeu, chiar ti-ai pierdut ratiunea? Nu te baza pe faptul ca esti insarcinata si esti "ferita"...un om beat nu gandeste, doar actineaza. L-ai informat de intentiile tale, ft bine...nu trebuie sa-i aduci aminte dimineata, la pranz si seara...mai discuti cand esti si hotarata sa actionezi si atentie, el lucid...deocamdata e la stadiu de proiect. Oamenii aburiti ori sunt sacaitori si cu chef de scandal, ori dorm...al tau e din prima categ, asa ca evita orice conflict cu el cand e asa, amana orice dicutie.

Mergi la inceput