cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

la puncte foarte bune: - ne cunoastem de x ani, statut social, locuinta, il iubesc, ma simt atrasa fizic de el, ma iubeste, este atras fizic de mine, este fidel,.... ce altceva mai e bun intre voi

la puncte aproape bune: are grija de copii, plateste cheltuielile casei, este un tata ok(!), ar fi bine sa am o suma de x la dispozitie pentru cheltuielile casei pentru care sa nu cer aprobarea

la puncte slabe: locuim cu soacra desi avem posibilitatea sa locuim singuri, vreau canapea (zic si eu) si nu tine cont de asta, avem pisici in bucatarie, nu am apa calda, sunt un fel de sotie-trofeu (adica se lauda cu mine, dar nu am nici un fel de influenta in legatura cu prioritatile familiei - unde mergem in concediu, ce haine cumpar copilului, ce patut ii luam bebelusului, unde nasc, ce medic ma vede, ce marca de lapte cumparam, ce televizor ne luam, habar-n-am ce inseamna pentru tine ca nu esti inteleasa si nu comunicati)

la puncte foarte slabe: amestecul unei terte persoane in familia/casnicia noastra (adica a soacrei), violenta (verbala si fizica)


....
(ma va lua Marius de urechi ca influentez optiunile omului, dar na, e un forum pana la urma)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Oooo ... nu prea cred ...
Am incercat sa il abordez pe astfel de subiecte dar cred ca am facut-o gresit ... i-am spus ca astfel de lucruri nu ii fac bine nici lui nici noua ...
Au fost momente cand spunea ca este constient de raul pe care si-l face ... dar eu consider ca este o persoana destul de slaba ... poate prea frustrat ...
Zicea ca ii trebuie motiv sau motive suficient de puternice sa treaca peste .... Mie personal mi se par abureli astfel de explicatii ... Poate mai multa intelegere si sprijin ... hmmm .... orice om are nevoie ... sa treaca peste greutati ... dar ... ma gandesc eu ... daca si eu as fi apelat la cine stie ce vicii din astea ... unde am fi ajuns ...
Eu vad ca in adancul sufletului nu ar fi un om rau ... dar educatia si stilul de viata ... il cam impiedica sa se mai redreseze ...

Clar ... din punctul meu de vedere sunt lucruri peste care nu as mai trece ... convietuirea cu soacra in lipsa sotului ( chiar si cand acesta este acasa nu este tocmai bine) ... bautura sotului si foarte multele momente neplacute la betie ... mizeria si aspectul interior din casa ( unde nu am putut niciodata aduce propria contributie in sensul unei organizari a lucrurilor asa cum consider si eu de cuviinta sa imi fie si mie mai usor intretinerea ) ...

Pai bine mai oameni buni ... scuza-ti-mi exprimarea ... sa va spun un " maruntis" ... petrecut chiar aseara ... M-am dus la baie sa spal olita baiatului ... spre baie am trecut prin bucatarie ... si ce surpriza placuta am avut .... un musuroi de rahat al uneia din cele zece pisici care au privilegiul sa traiasca in casa ... din bunavointa soacrei mele ... nu mai spun de parul de pisica care zburataceste prin bucatarie ... va dati seama ce se intampla cand dau drumul la hota de la aragaz ... zboara parul peste tot ... degeaba ma chinui sa mai sterg eu ... ca se pune la loc ... nu mai spun si de faptul ca s-a intamplat odata sa las din greseala un castronel de faina pe blatul de la bucatarie iar o pisica a considerat ca trebuie sa-mi aromatizeze putin faina cu pipilica... Stiti ce face sotul meu daca ii spun .... nimic ... sau in cel mai bun caz o cearta putin si atat ... Pai ... sunt femeie ... nu sunt maniaca la curatenie dar sunt lucruri foarte importante care trebuiesc respectate pentru a ne feri de unele probleme ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

femeie,ai casa! ai casa ta! de ce Dumnezeu nu te duci acolo??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

femeie,ai casa! ai casa ta! de ce Dumnezeu nu te duci acolo??????????

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



Pentru ca ii este frica de ce-o sa-i faca sotul daca se muta acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

femeie,ai casa! ai casa ta! de ce Dumnezeu nu te duci acolo??????????

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea



macar cat e husbandul in voiaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_maria500


Stiti ce face sotul meu daca ii spun .... nimic ... sau in cel mai bun caz o cearta putin si atat ...

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
27+


si cum crezi ca ar trebui sa reactioneze sotul tau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tie iti place.dati cu rosii.
au histamina,sa ziceti ca nu v-am spus.

daca ai casa si nu te duci,suporti violenta,a gresiunea de orice fel, umilirea soacrei, batura, halal exemple pt copii tai, ce vrei de fapt?sa t eincurajam?
uita-te ca-s fete de pe DC care au pelcat cu chirie.
tu ce vrei de fapt?
sa plece soacra din casa ei?brusc sa te respecte?
ce vrei?
nu ar elegatura cu realitatea.
cei 10000 de euro vin la pachet cu rahatul de pisica, scatoalcele sotului, belstemele soacrei.
mai ai in meniu varianta 2000 de euro,casa curata, liniste, deminitate,respect.
sa te fereasca Dumnezeu de judecata copiilor tai cand vor creste si sa nu te miri daca vei primi si de ei tot scatoalce, belsteme si umiliri.asta le-ai oferit,asta iti vor oferi.dati in mien cua vertismente cate vreti.asta cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Oameni buni ... asta intentionez sa si fac ... sa plec la apartamentul meu ... dar cand este plecat ... pentru ca daca imi fac cunoscute intentiile de acum iese cu scandal ... si sunt atat de satula de certuri ... Eu i-am pus in vedere sotului inca de pe cand a fost in ultimul voiaj .... ca nu voi mai sta singura cu soacra ... N-a reactionat in nici un fel ... nu m-a " provocat" la nici o discutie ... nu stiu efectiv ce gandeste si nici nu stiu cum sa il iau sa nu iasa prea urat ... asaca prefer sa fac treaba asta in lipsa ... ca pana va veni ma pot regrupa si eu ... sa ma pregatesc pentru eventuale evenimente mai neplacute ... Ideea este sa nu imi sap groapa singura cu astfel de gest ... in ideea sa nu ma afecteze la un eventual divort ... parasirea domiciliului conjugal ... nu prea am notiuni juridice si trebuie sa ma documentez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

parasirea domiciliului conjugal este cand pleci mata de buna voie, nu cand e vb de bautura, jigniri, batai.
marius??????????/am dreptate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Sa faca cum spune ea...da, trist dar se adevereste ce afirma Marius si te-ai ofensat. Esti mama, schimba rolurile cu soacra ta...tu soacra, fiul tau casatorit cu una pe care nu o suporti (cu sau fara motiv...pe lumea asta nu esti obligat sa suporti toate persoanele, unele-ti sunt antipatice fara motiv)...ai fi lapte si miere? Sa nu intelegi gresit, nimeni de aci nu tine partea nimanui, adevarul intotdeauna e undeva la mijloc...dar te comporti si expui de parca detii adevarul absolut si dreptatea universala. Ca a tras soacra in tine si tu tot acolo te duci....e strict problema ta, nu a soacrei....ai casa, asa zici...de ce Doamne iarta-ma te bagi singura in gura lupului?!

Mergi la inceput