cum putem iesi din impas

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Arata-i cotoroantei batrane ca nu iti e frica de ea, asta e culmea, cat nu-i el acasa sa iti faca ea zile amare, bebelusul are nevoie de mami a lui calma si de un mediu linistit, dupa ce se naste bebe scoate si tu niste colti la ea, fara sa te vada nervoasa sau ca tipi, asa calma si linistita ii spui una, doua, trei, daca ai fi nervoasa nu te ia in seama, pune tot ce zici pe seama nervilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Ce as face eu, concret, acum, daca as fi in locul tau.

Mi-as crea o zona de confort interior, bula mea in care sa ma refugiez cand nu mai pot.

As astepta sa nasc si inca vreo sase luni dupa, sa isi intre copilul mic intr-un ritm.

As evita orice discutie cu el, este oricum fara sens.

In timpul asta as strange toti banii de care m-as putea dispensa.

Abia apoi, as vorbi cu cel mai bun avocat din oras, care sa ma ajute sa iau de la el maximul posibil de pensie alimentara.

Dupa ce avocatul m-ar asigura ca am sanse uriase, as depunde cererea de divort si as pleca cu copiii in apartamentul MEU, nu la ai mei. (daca se poate s-o faci cand e in voiaj, cu atat mai bine, eviti confruntarea pe moment, iar pana se intampla te mai linistesti si te pregatesti pt asta).

Ai doi ani de stat acasa cu indemnizatie, asta inseamna ca cel putin o perioada n-ai nevoie de bona, intre timp iei pensia alimentara si iti poti lua una part-time, sa mai ai grija si de tine putin.

Tot ce am scris eu punct cu punct, se poate realiza (de la noi se vede usor) doar daca esti hotarata si daca poti sa faci fata PSIHIC la mizeriile ce vor urma.

Sper ca nu te-am suparat, am spus doar cum as proceda eu

Edit: am uitat, spun toate astea in ideea (a mea personala) ca aceasta casatorie nu are nicio sansa sa fie fericita vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ai primit multe sfaturi bune. Eu, in locul tau, as astepta sa nasc si, fara sa suflu o vorba, as intenta divort. Tinand cont de pensia alimentara de 2000 de euro, nu stiu de ce mai stai pe ganduri. Ce sa salvezi ? Esti bataia lor de joc. Pune punct.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu nu inteleg de ce astepti tu respect de la altii-in speta sot si soacra-daca tu insati nu te respecti pe tine si copiii tai?
nu inteleg de ce crezi ca poti schimba ceva cu un biletel si o carticica in conditiile in care 11 ani de viata in comun nu au schimbat nimic.Da, poti schimba ceva cu astfel de chestii la un om cu caracter, cerebral nu un om caruia ii pasa doar de el insusi.
-si da, chiar daca voi face o generalizare, si eu cunosc cativa marinari si marea majoritate au darul bauturii. da depinde de caracterul omului, insa in sine este o meserie destul de grea, care presupune sa stai izolat pe ape destul timp, si oamenii cu un caracter slab cad usor prada acestui viciu, avand o astfel de meserie. iar din cei pe care ii stiu...nu stiu niciunul care sa fi renuntat la acest viciu, desi au ramas fara job. de obicei viciul asta le-a adus sfarsitul casniciei si chiar a vietii.
-10.000 euro pt perioadele in care este plecat...ok este o suma mare pe care o castiga...valoreaza cat viata ta si a copiilor tai? asta este pretul vostru? cu ce te ajuta cei 10.000de euro in conditiile in care concediile ti le faci din banii tai, pe credit? in conditiile in care stai la comun cu soacra ta care iti face viata amara? intelegeam sa valoreze acesti bani daca cu ei iti puteai duce copilul la Disney, ii puteai oferi o viata fericita, dar asa ce conteaza ca sunt 10.000 sau 100?
-ce vei face cand nu va mai avea acest job? cei 10 mii vor disparea, in schimb bautura, neghiobia si restul problemelor se vor acutiza, pt ca va fi nevoit sa stea NUMAI pe uscat si frustrarea lui asupra cui crezi ca se va revarsa?
- ma rog, din punctul meu de vedere ar fi multe de spus, insa tu nu doresti o solutie pentru problemele tale si o magie...din pacate nu exista cale de mijloc pentru ca magii in viata reala nu prea sunt...ori accepti sa iti traiesti viata si tu si copiii tai in felul acesta, or pleci. acum cat esti tanara si in forta , cu putere de munca, si inca ai maini si picioare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria500 spune:

Buna ziua ,
Am incercat oarecum sa fac lista aceea ... sugerata de Marius si uitati ce a iesit ... poate nu am inteles corect ... dar ... ce parere aveti ? ... Este bine facuta ? ... Cum ar fi fost mai bine sa o fac ?...

A - puncte foarte bune
EU
- Tanara
- Sanatoasa ( fara probleme majore)
- Studii superioare
- Serviciu stabil
- Apartament propriu
- Gospodina (fara diploma de excelenta)
- Serioasa – mai tot timpul
NOI
- Un baiat sanatos
-O fetita pe drum
EL
-Tanar
-Studii superioare
-Cu serviciu foarte bine platit
-Cu proprietate personala
-Cu masina proprie
-Serios – cand vrea el

B – Puncte bune (de pastrat )


EU
-Capacitate de adaptare
-Muncitoare
-“ Pentru casa “
NOI
-Un baiat sanatos
-O fetita pe drum

El
-Casa, masa si masina

C – Puncte aproape bune ( de corectat in sus)

EU

-Rabdatoare
-Intelegatoare

EL
-Interes pentru familie –chiar daca in stil propriu


D – Puncte slabe ( de corectat in sus)

EU

-Maleabila
-Tact
-Afectuoasa

NOI

-Comunicare deficitara
-Disponibilitate mai mare catre opiniile partenerului
-Conditiile fizice din locuinta de domiciliu

EL

-Sanatate
-Incapatanare
-Stapanire de sine
-Respect

E – Puncte foarte slabe ( de eliminat) -

EU
.....

NOI

-Soacra :)

EL
-Bautura
-Tigarile
-Temperament
-Educatia de mahala





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Tu chiar iti imaginezi ca poti schimba din cele 4 puncte foarte slabe ale lui? Adica tu chiar crezi ca poti schimba radical un om ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eu nu inteleg la punctele slabe. Maleabila, afectuoasa, tact. Adica vrei sa fii mai putin afectuoasa sau mai mult? Mai maleabila sau mai putin?

Cit despre punctele lui foarte slabe, tigarile si bautura se pot corecta, dar nunle poti corecta tu, ci doar el, daca vrea. Probabil ca nu vrea. Educatia ... Poti sa incerci daca te cheama Sisif. Temperamentul nu se schimba, e din nastere de la mama natura. Deci ca sa ii schimbi temperamentul e ca si cum ai incerca sa ii schimbi orientarea sexuala. Adica forget it.

Eu as fi pus la punctele foarte slabe Comunicarea, Respectul, Afectiunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

SUPERFICIAL....intertesant e cum te deranjeaza tigarile si vrei sa le elimini in schimb violenta nu ai amintit-o, limbajul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

- prima reactie este sa-i dau dreptate lui Marius si sa zic ca esti setata pe "ceea ce spun eu este corect"

- strict din ce ai scris tu reiese ca voi aveti (in comun) doar copii, de unde se poate trage concluzia ca ati putea sa va limitati la a fi doar parinti

- temperamentul si educatia de mahala nu se schimba


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

dar violenta verbala, fizica, umilirea de ce nu le-ai trecut?
astea nu te deranjeaza?

eu zic ca esti setata pe: eu raman cu el indiferent cat ma calca in picioare el si maica-sa, dar macar incerc sa il schimb ca sa am o justificar ein fata copiilor mei mutilati sufleteste de iadul pe care eu li l-am oferit.nu gratis.pt 10000 de euro.

ce vrei tu sa incerci este imposibil.

Mergi la inceput